Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pembelik mi var?

Şimdilik kullanabilirsin. Bunda sıkıntı günde 12 saat yanacağı için ısı duyda eritme yapabilir. Sonra değiştirebilirsin.

Üstteki spot ampul o olmaz hem yüksek ısı verir hemde sıcakken su temas ederse gider.

Kuru alana termometreye gerek yok. Cam çubuk iç derecesini al. İçi sarı 0-50 göstergeli cam çubuk olanı. Bununla mesafeyi ölçüp akvaryum içine koyarsın.

Dijital olan daha iyi olur gibi geldi ama öyle diyorsanız cam olana bakayım

Bu cam olanı kıramıyorlar.

Suyun altında baloncuk çıkarması anormal bir durum mu?

Bir iki kişi o marka derecede kalibrasyon hatası var demişti. İçinde alkol mü, cıva mı var onu da bilmiyorum açıkçası. Fiyat farkı çoksa alıp deneyebilirsin. Yorumlarda olumlu değerlendirilmiş madem.

Renk sıralamasında loşluk anlamında mavi > kırmızı > yeşil gelir. Bulabilirsen kırmızıya da bak.

Hayvan hala her gece kuru alanda mı uyuyor.

Derece gelince su ısısını kontrol et. Belki su ısısı düşüktür. Derece ile netleştirirsin. Isıtıcıdan uzak ön köşeye dipten 5-6 cm yukarıdan ama tamamen su içinde olsun. Su yüksekliğini bilmiyorum.

Hayvanı geceleri su içinde uyutmamız lazım. Tutunacağı tünek bir şey yap belki tabanda uyumak istemiyordur. Bir tane boru yada küçük oklava gibi birşeye 3 vantuz takıp su yüzeyine paralel yapıştırırsın.

İştahı nasıl azalma var mı?

Gündüz suda durup yüzüyor mu yoksa sürekli kuru alanda mı?

Kontrol ederim. Elimi cama dokundurunca bayağı sıcak geliyor aslında.

Tünek için bir kaya/taş parçası var. İlk akvaryumuna kuru alan olarak koyuyordum ona tutunur belki.
Işık olsun diye yaktığım lamba ilgisini çekiyorolabilir mi? Onu mu kapatsam?

İştahı pek azalmış gibi değil. Yemek vereceğimi anlayınca çırpınmaya başlıyor. Ve Allahtan ilaçlı yemleri de diğerleri gibi yiyiyor.

Örneğin odaya farklı saatlerde 5 kere girsem 1 ya da 2'sinde suda oluyor ve enfeksiyon belirtilerinde okuduğum gibi yüzeye batıyor sanki.

Şu an ileri evrede mi acaba? Genta etki eder mi yeterince?
Suda baloncuk çıkarıyor
Sanki batıyor gibi suya
Karada oturmak istiyor
Ama okuduğum gibi salyamsı sıvı yok ağzında, gözünde
İştahsız gibi de değil elimi ısırmaya çalışıyor. Sipariş verirken sera carnivor da söyleyeceğim mineralli olduğundan. Belki iyi gelir.
Çok aşırı belirgin nefes alamama sesi duymadım ama bu aralar sesini çok dinleyemedim. Onu gözlemlemeye devam edeceğim.
Ayrıca bugün alt tarafın fotoğrafını çektim. Işıktan mı bimiyorum ama sanki pembelik daha az.
20210507_143224.jpg

Evet renk azalmış. Kuru alan niyetine kullandığın taşta soğukluk verir. Gentaya devam et. Alternatif bir kuru alan bulabilirsen iyi olur.

Gece ışık olmazsa inebilir ısı algılıyorsa çıkıyordur. Bir dene sadece loş bir ışık olsun cisimlerin gölgesini görecek ve gözlerini vurmayacak kadar. Sokak lambası ışığı da olur.

Hayvanda enfeksiyon yok belirtiler üşüdüğünü gösteriyor. Ekipmanları tamamlayınca kendine gelir. Yetişkinler etkilenir ama kolay kolay enfeksiyona dönüşmez sonuçta yağ bağlıyorlar. Bu dayanımını artırır.

Diğer yemleri de yemeye başlasın iyice canlanır. Dikkat et elini kaptırma ısırırsa kanatır. Evde mutlaka baticon olsun. Elini sabunlar sürersin hemen.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bol bol rahatsız ettim sizi. Ekipmanları en kısa zamanda tamamlamaya çalışacağım. Bu konuda ve ileride akvaryumu ömürlük yaparken yine size danışacağim. ????

Derece gelince su ısısını kontrol et. Belki su ısısı düşüktür. Derece ile netleştirirsin. Isıtıcıdan uzak ön köşeye dipten 5-6 cm yukarıdan ama tamamen su içinde olsun. Su yüksekliğini bilmiyorum.

Hayvanı geceleri su içinde uyutmamız lazım. Tutunacağı tünek bir şey yap belki tabanda uyumak istemiyordur. Bir tane boru yada küçük oklava gibi birşeye 3 vantuz takıp su yüzeyine paralel yapıştırırsın.

İştahı nasıl azalma var mı?

Gündüz suda durup yüzüyor mu yoksa sürekli kuru alanda mı?
gece kuru alanda uyumaları kötü bir şey mi? Su içinde tutunacağı yerler olmasına rağmen benimkiler hep kuru alanda uyuyorlar. Gündüz de girip yüzüyorlar ama genelde kuru alanda oluyorlar.

Hava iyi olduğu sürece sorun olmaz. Ama serin ve soğuk havalarda dışarıda durmaları hasta olmalarına neden olur. Su içindeyken izole olurlar.

Bu sebeple gecede ısıtma lambası yakmak durumunda kalıyoruz. Bu da bu zamanda iyi bir maliyet tutuyor.

Şimdi siparişler verdim ama maalesef kırmızı lamba bulamadım, yeşil söyledim. Termometreyi de o uygun fiyatlı olandan... İleride büyük ihtimalle sera ile değiştiririm.

2 kez kuru alanda mı diye baktım 12'de ve 13'de, ikisinde de suda duruyordu.

Lambası geldiğinde dereceyle ölçerek lambayı konumlandırdıktan sonra kuru alanda uyumasının bir sakıncası olmaz değil mi?

Suyunun 28°, kuru alanın 32° mi olması gerekir?

+ Sera Carnivor da söyledim. Ortasındaki mineral kısmı iyileşmesini destekler diye ama acaba gentayı ona damlatsam sıkıntı olur mu?

Evet bu ısı değerlerini baz alıyoruz. Gündüz ısıtmayı takınca ışık çıkmasını tetikler gündüz çıkar belki gece inebilir.

Havalar ısınıyor. Lamba yanında dış ortamda ısınınca durması sorun olmaz.

Normalde mineral yeme ilaç damlatmayı önermiyorum, karşılıklı etkilerini azaltabilir diye ama yarı mineral olduğu için sıkıntı olmaz sanırım. Carnivoru haftada iki öğün vereceksin. Bir sera mineral stick yemine denk gelen oranda olacak.

Geri