Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pembelik mi var?

Carnivor içinde sera mineral stick yemin yarısı kadar var. Onun için minerali haftada bir verirken carnivoru iki kez veririz denkleşir.

Fırsat bulunca yem çeşitliliğini daha da artırmak istiyorum. 4 adet isim vermiştiniz. Ben onları kaçar gram alırsam bitirene kadar bayatlama riski var? Mesela 50 mi iyi? 100 alsam bayatlar mı? Ya da bu bayatlama işi büyük kovalarda mı geçerli?

Tam boyunu bilmiyorum ama bu hayvan bir öğünde ortalama 40 stick civarı yemi götürür. Onun için 250'lik kutu altı olmaz. Çok kullandığın varsa onlarda 500'lük kutu yem alabilirsin. 1000'lik dediğimiz büyük kutuyu bitiremez. Bayatlar ziyan olur. Skt 2023 bulabilirsen daha taze olur

4 yaşında 15cm civarı sanırım
2cm çapında 3cm uzunluğunda bir ölçü kaşığıyla veriyorum. Kafası hacminde olması gerekiyor diye biliyorum

Yaşına göre ufak kalmış. Günde yaklaşık 22-25 stick yemeli.

250ml alabilirsiniz 100ml hızlı biter. Haftada 1 öğün verdiğiniz yemleri 100ml alabilirsiniz bunlar 2-2.5 ayda biter.

1000'lik kutular 20cm kabuk boyundan sonra bitiyor. Benim kaplumbağam haftada 2 öğün verdiğim 1000ml kutudaki carnivoru ve reptomini 6-7 ayda bitiriyor. 250ml'lik kutu 1.5 ay bile dayanmıyor.

Peki alınca yapacağınız programı şimdi yapsak da boyutları ona göre ayarlasam alırken? sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil. Kurutulmuşta tropical reptiles carnivore veya tropical dried fish.
Dediniz ancak tropical reptiles carnivorun biraz iğrenç bir görüntüsü olabileceğini söylemişsiniz. Tropical dried fish almayı düşünüyorum onun yerine.

Haftalık yem programı verebiliriz.

Pazartesi: Sera Carnivor
Salı: Tetra Reptomin
Çarşamba: Jbl Agil
Perşembe: Sera Carnivor
Cuma: Tetra Reptomin
Cumartesi: Kurutulmuş Yem (tropical reptiles carnivore veya tropical dried fish)
Pazar: Tetra Reptomin

@cem bey haftada 2 kere carnivor verilmesini yazmış. Programı ona göre ayarladım.

Günde tek öğün yem verilmeli saat 10-11:30 arası uygun olur.

Pazar günleri yem yerine yumurta beyazı da verebilirsiniz.

Tropical dried fish bildiğim kadarıyla artık satılmıyor.

Tamamdır teşekkür ederim.
Bir yerde okumuştum haşlanmış yumurta beyazını kaloriferde vb kurutup verdiklerini, yoksa boğazına yapışabileceğini söylüyorlardı. Benim kaplumbağam biraz büyük, bir şey olmaz sanırım.

+ Ayrıca ben o bahsettiğim uygun fiyatlı dereceyi söyledim ama kırar mı acaba diye bir tereddüt ediyorum şimdi. Acaba kısa aralıklarla derece ile ölçüp sonra sudan çıkarsam, en azından daha sağlam bir şey alana kadar?

Dereceyi arkalara takarsınız. Eğer kaplumbağa dereceye karşı sürekli bir ısırma, çarpma halinde olursa dediğiniz gibi yaparsınız.

O yumurta olayını bilmiyorum ben kaplumbağam 8cm kabuk boyundayken yumurtayı haşlayıp soğutup veriyordum.

Tamamdır. Pazartesi gelecekmiş ısıtıcı gözlemlerim
Teşekkürler

Yumurtanın beyazını veriyoruz. Sarısı damağa yapışır ve suyu kirletir. Kabuğuna gerek yok. Kabuğu ezip ıslak yeme bulayıp verirlerdi eskiden ama artık mineral yem veriyoruz bu ihtiyacını karşılıyor.

Derece köşede durursa çarpma ihtimali olmaz ama merak edip dişleyebilir. Merak ettiklerini ısırarak anlarlar. Jbl ve seranınkini ısırsalar da kıramıyorlar. Bu derecenin cam kalitesini bilmiyorum.

O zaman arada bir gün yumurta beyazı da veririm.
Derece takılı olduğunda yanında olacağım öyleyse. Dediğim gibi odada yokken çıkartırım. Sağ olun.

Kafayı takmazsa dereceyi dışarı çıkarmaya gerek yok.

Gentaya başlayalı bir hafta oldu ama pembelik tam anlamıyla iyileşmedi. Ne yapmalıyım? Gentaya devam mı etmeliyim?

Ayrıca dünden berı ısıtma lambası takılı, bazen suda bazen de lambanın altında duruyor. Zaten düz masa lambasındakı ışık da ilgilisini çekiyordu ama şindi en azından sıcak.

+ Hâlâ deri ve kabuk değiştirmeye devam ediyor. Normalde fırçalardım ama odadan çıkarmak istemediğim için kendi haline bıraktım.

Çıkacak gibi olan plakaları çıkar. Gündüz alt ve üstbağasının resimlerini at bakalım durumuna.

20210513_152605.jpg

Yanlarda bile hâlâ pembelik var.
Bir de ya dışkı gibi çıkardı ya da sudaydı deri parçası. Bunları yemesinin bir sakıncası var mı ?
Kabukta da beyazlık var ama kabuk değiştirdiği için olduğunu düsünüyorum
20210513_152728.jpg

Geri