Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Küçülsünde beni yesin 5 balık nedir ya benim 18,5'luğa iki tane yetiyor. Biraz perhiz yaptır. Kumu kurcalasın yem bulmaya çalışsın. Tevekkili değil hayvan fosforu yiye yiye kafa kocaman olmuş.

Eksik yazmisim.Ona kalsa daha cok yer.Ben,5 tanede kesiyordum =))

Simdi balik degil de Energil'deki diger karides turevlerine sardi.Ozellikle o yengec bacagi gibi dolgun olanlari tek isirikta hupletiyor.

Ya bizim evde cok veriyorlar bende baya kiziyorum aslinda kafa basi 3 balik diye tembihledim yoksa bende herkes 5-6 balik goturuyordu

Ben 13-14 cm hayvanlara 1-1,5 büyük balık veriyorum. Bu arada üç sene sonra ilk defa benim büyükler herbivora burun kıvırdı. Yemleri toparladım.

Seninkiler de benimki gibi simarikliga basladi desene =))

Tonton'un kafasi buyuk malum,5 tane ancak ;-)

Buarada tum aksam ortaligi yikti.Epey enerji sarfetti.Bir buyuk butun balik verdim,afiyetle yedi.Dengesiz kaplus =)

Cvp: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Toparladim derken abi ?
Berrak bwim disinin de kafa kocaman bence bizimkilerde kafadan biraz az vermeliyiz, benim ki bir ara baya siskolasmisti cunku

Benimki yaz boyu full suda tepindi,beni kovaladi her odaya girisimde ama hic zayiflamadi.

Benimkilerde vitali yemeyi bıraktı. Kışın etkisi mi bilmiyorum bir protein yeme isteği var. Yerine reptoyu gün olarak artırıp vermeye başladım. Yeşillik yemeyi de bıraktılar.

Bendekiler vitalde çok sorunlu değillerde herkesin çektiği herbivoru yememeye başladılar.

Yemleri topladım derken baktım bir saaat sonra suda halkalar geziyor. Cumberland bile bırakmış. Bende suda gezenleri toplayıp attım.

Bu arada mix olan ne kadar yavaş büyüyorda sarı yanaklımardan biri o kadar hızlı büyüyor. Akvaryumdaki bir ufak mango kaşınma yeri oldu. Mango gezip duruyor.

Arkadaslar Tonton 15 cm,disi,16 yas civari tahminen.
Yeni gelen Şanslı 13 cm,erkek,minimum 2,5 yasinda ancak maksimumu bilemiyoruz cunku hayvani Veteriner Vildan Hanim'in arkadasinin kopegi,bahcede bulmus.Yani terkedilmis.Buyuzden iyi bakilmamis olma riski fazla.Bizimkini dusunursek 15 yasinda bile olabilir =)) Ama o kadar yok tahminimce 3-5 yaslarinda.

Yemlerim ve planim;
Haftada 2 vital, 2 sera p
Haftada 1 Energil 1 sera mineral,1 ac gun

Sizce yeni kaplusa da uygun mu?Cunku bunlari ayri yemlemek sorun olusturur.

Bence iyi. Aslında tonton bir gün daha aç kalabilir. Birde Cem yorumlasın.
Bu arada sana agil için detay vermemiştim sanırım. Bu yemde lisin var. Kemik için faydalı. Tahıl içeriği de sindirim sistemine faydalı. Haftada bir günü bundan Alıp ver derim.

Sen agil al boyuna da gider. Hayvan kötü koşullardan geldiği için açlıkla talim olmuş. Aç günü onun içinde uygulayabilirsin. Hayvan bahçede bir süre yaşadığına göre ot yemiş olmalı. Körpe yaprağından bir marul ver belki seninki de görüp gaza gelir.

Aslında seninkine ikinci aç gün gerekli ama sürtüşme olayı yaşanabilir. Bu dursun şimdilik öncelik uyum sağlamaları. Seninki yelloz hayvana bir şey yapmasın.

Hahaha sorma Allah'a sukur masallahlari var. Bizimki yuzvermiyor ama zarar da vermiyor.Diger zavallicik ise habire takip edip sokulmaya calisiyor. Su Agil.e bir bakayim ben.Degisim ivin de yazayim.Tek Agil degil mi Carnivor vb gerek yok? Vital yemedi bu arada.Energil ve Sera P yedi.Aliskin bu yerleri tariyor habire.Hatta kum veya siyahlklari yiyor. Bir de buyuk olan Agil yerse sorun mu?Bu agil neyin alternatifi olarak verilecek?

Cvp: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Salatalik verdik sabah,ikisi de sallamadi.

Mineral yem varsa carnivora gerek yok. Agilin alternatifi yok. İçindeki lizin denen amino asit kas kemik ve kıkırdak dokuyu geliştirir. Ayak paça ve ilik çorbasının verdiği etkiyi verir.

Buyuk kaplus da yiyebilir degil mi,sorun olmaz

Agil'e ne kadar sure devam etmeliyim?

jbl yemlerden korkuyorum aslinda.Tonton;Calcil'i yemedi,Energil'in baliklarini yememege basladi..Digerleri Sera zaten.

Bir de kaplumbagalarinizin ust kabugu ellediginizde k(sever gibi) sinirleniyorlar mi?Tonton kaciyor direk ziplaya ziplaya.Erkek olan demin kabugunu elledi,ona da sinirlendi.

agil ömür boyu kullanılacak yemdir. kaplumbağalar genel olarak dokunulmasını sevmeyen yaratıklar yalnız bazıları su içindeyken sırtını kaşımana izin veriyor. bendekilerden biri öyle. soğukkanlılar yaradılışları gereği her zaman tetikte beklerler.

sen dokundun sanmış olabilir. zamanla birbirlerine alışınca üstüne çıksa dahi tepki göstermez. bir arada güneşlenmelerinin temel sebebi doğal ortamlarında tehlikeye karşı birlik olmak istemelerinden,.karada tehlikeye açıktırlar fazla göz tehlikeyi çabuk farketmelerini sağlar.

Geri