Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

srcn09

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar merhabalar yaklaşık 3-4 senedir kablumbağam ile beraberim ölüm fanusu dedikleri kapta hiç bir zaman bakmadım aldığım ilk günden beri minik bir akvaryum tarzında dikdörtgen akvaryum almıştım gerek yemleri gerek temizliği gerek güneş görmesi derken 3-4 senede kablumbağa büyüdü ve bugün istediğim gibi bir akvaryum düzenini kurdum sanırım ısıtıcı , filtre , kuru alan kısımları hazır onun dışında sizlerin önereceği birşeyler varmıdır acaba çok uzun süredir forumunuzu araştırıyorum yem konularında olsun genel bilgiler konusunda çok bilgi edindim ;)

mailto:/e5GFZFm.jpg

mailto:/NcC11Ui.jpg

mailto:/ztqpW0j.jpg

mailto:/4BH47Nm.jpg

mailto:/HHhutf0.jpg

RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

Merhaba . Öncelikle bunca yıl sağlıklı baktiginiz için teşekkür ederim . Akvaryumunuz konusunda suyun dibinde renkli kum ve küçük taşlar gördüm . Onların yerine silis kum en sağlıklısıdır . Hem kaplumbağanın sindirim sistemine yardımcı olur . Bunun haricinde isitici lamba ve uvb lambanız var mı ?

Cvp: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

sercan foruma hoş geldin. hayvan biraz ufak gibi geldi. boy kaç cm ? normalde en az 15 cm ve üstü olmalıydı.

sercan hayvana silis kum alacaksın ve kabuğunu kaşıması için mango kökü. o renkli taşları çıkarmalısın. salınım yapar silis kum sürtünerek derisini yüzmesine ve alt bağa plakalarını atmaya yardımcı olurken yiyerekte katı yemleri midesinde parçalama olanağı sağlar. 0.5-1 mm arası kalınlıkta olanı uygundur. komple plastik bitki varsa yerine ipek yapraklı bitki al. mangoyu aldığında o taşa benzeyen şeyide çıkar. petrol ürünü yani poliüretan sanırım.

kuru alan ısıtıcı lamban var mı bilmiyorum yoksa oda şart. ve uva+uvb ampul. uv yoksa devit damla ile bir süre idare etmen lazım. bu D3 vitamindir. ve vücuttan kalsiyum atılmasını engeller dolayısıyla kabuk yumuşamasının önüne geçer. uvb ise bunu vücudunda kendisinin yapmasını sağlar. uva ise metabolizma hareketini artırarak gelişip büyümesini.

ömürlük bir akvaryum için 100 lt su olmalı. busayede yüzerek kas ve boy gelişmesi artacaktır.

yem olarak raffy P ve tetra reptominde almalısın. mineral içinde kalsiyum olduğu için calcil almana gerek yok. bir de gammarus

Cvp: RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

mertcanerdinc' Alıntı:
Merhaba . Öncelikle bunca yıl sağlıklı baktiginiz için teşekkür ederim . Akvaryumunuz konusunda suyun dibinde renkli kum ve küçük taşlar gördüm . Onların yerine silis kum en sağlıklısıdır . Hem kaplumbağanın sindirim sistemine yardımcı olur . Bunun haricinde isitici lamba ve uvb lambanız var mı ?

Önce ki ufak akvaryumumda silis kum vardı bu taşları kardeşim almış kırmamak için koydum ama hiç içime sinmedi benimde en kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum su değişimi zamanı hallederim. Kuru alan için uvb lambam ne yazık ki yok o sistemi bir türlü kuramadım ama yazın nerdeyse her gün güneşe çıkarırdım öğlen saatlerinde

Beslenme konusunda ne önerirsiniz elimde bulunanlar yeterli midir acaba birde geçmişte balıklardan kalan suya damlatılan mavi bir damla var zamanında bakterileri öneler diye almıştım kablumbağada da kullanabilirmiyiz ?

Vitamin takviyesine gerek var mı acaba haftada 2 kere mineral veriyorum yemeklerin yanında sera mineral yeterli gelir mi gelmezse bunu almayı düşünüyorum

mailto:/urun_detay.aspx?urn=4491&ad=sera-reptilin-vitamin-takviyesi-15-ml

cem' Alıntı:
sercan foruma hoş geldin. hayvan biraz ufak gibi geldi. boy kaç cm ? normalde en az 15 cm ve üstü olmalıydı.

sercan hayvana silis kum alacaksın ve kabuğunu kaşıması için mango kökü. o renkli taşları çıkarmalısın. salınım yapar silis kum sürtünerek derisini yüzmesine ve alt bağa plakalarını atmaya yardımcı olurken yiyerekte katı yemleri midesinde parçalama olanağı sağlar. 0.5-1 mm arası kalınlıkta olanı uygundur. komple plastik bitki varsa yerine ipek yapraklı bitki al. mangoyu aldığında o taşa benzeyen şeyide çıkar. petrol ürünü yani poliüretan sanırım.

kuru alan ısıtıcı lamban var mı bilmiyorum yoksa oda şart. ve uva+uvb ampul. uv yoksa devit damla ile bir süre idare etmen lazım. bu D3 vitamindir. ve vücuttan kalsiyum atılmasını engeller dolayısıyla kabuk yumuşamasının önüne geçer. uvb ise bunu vücudunda kendisinin yapmasını sağlar. uva ise metabolizma hareketini artırarak gelişip büyümesini.

ömürlük bir akvaryum için 100 lt su olmalı. busayede yüzerek kas ve boy gelişmesi artacaktır.

yem olarak raffy P ve tetra reptominde almalısın. mineral içinde kalsiyum olduğu için calcil almana gerek yok. bir de gammarus

Hoşbulduk , ilginiz için çok teşekkür ederim yanılmıyorsam 16.2 cm filandı ama en kısa zamanda tekrar ölçüm yaparım merak ettim bende.Kum ve bitki dediklerinizi en kısa zamanda temin edicem.

Kuru alan ısıtıcı sistemim yok ne yazık ki nasıl kurucağımı tam bilemedim sistemi.

Raffy p 1 kutu bitirdik bu sefer fotoğrafta görülen JBL 'yi aldım Raffy p 'de alabilirim ama farketmez pet shop da ki görevli jbl ürünü çok övdü merakımdan aldım.Tetra Reptomin ne içerikli acaba tam olarak ?

Birde Gammarus karışımı dedikleri herhalde kurutulmuş karides oluyor onu ara öğün olarak 1-2 tane veriyorum çok severek yiyorum besin düzenini kafamda tam içine sinicek şekilde ayarlayamadım az çok değilde hangisini hangi arayla vermek daha mantıklı olur acaba günde alıcağı besine dikkat ediyorum sabahları uyandığımda veriyorum yemini

tetra reptomin raffy p'ye emsal olmakla birlikte yosun içeriği olan tek yemdir bu sebeple yeşil renktir. önce 100 ml'lik alıp dene severse devam edersin. kurutulmuşta bu büyüklükteki hayvan için sera royal veya jbl energil yemler uygundur. balık ve karides içerir. ama sadece 1000 ml'lik kutuda satıldığı için son kullanma tarihinden önce bitmeyeceği için çöp olur.

evet gammarus tatlı su karidesi dediğimiz karidese benzeyen bir tür. bunu da kutu olarak almalısın. açık satılan yemler bayat olma olasılığı dışında parazit yumurtası taşıma riskide taşır. yem olarak kullanacağın markalar. sera, tetra, jbl ve tropical yemdir. bu yemlerin dışında bir marka almamalısın.

bu konuları oku bilgi edineceksin. sonra aklında kalanları sorarsın tekrar.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

hayvanın kabuk boyu ölçülür. tam boy değil biz bunu baz alıyoruz. çünkü hayvan kuyruk veya kafasını sürekli içeri gömer ve net boy ölçüsü alınmaz.

cem' Alıntı:
tetra reptomin raffy p'ye emsal olmakla birlikte yosun içeriği olan tek yemdir bu sebeple yeşil renktir. önce 100 ml'lik alıp dene severse devam edersin. kurutulmuşta bu büyüklükteki hayvan için sera royal veya jbl energil yemler uygundur. balık ve karides içerir. ama sadece 1000 ml'lik kutuda satıldığı için son kullanma tarihinden önce bitmeyeceği için çöp olur.

evet gammarus tatlı su karidesi dediğimiz karidese benzeyen bir tür. bunu da kutu olarak almalısın. açık satılan yemler bayat olma olasılığı dışında parazit yumurtası taşıma riskide taşır. yem olarak kullanacağın markalar. sera, tetra, jbl ve tropical yemdir. bu yemlerin dışında bir marka almamalısın.

bu konuları oku bilgi edineceksin. sonra aklında kalanları sorarsın tekrar.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

hayvanın kabuk boyu ölçülür. tam boy değil biz bunu baz alıyoruz. çünkü hayvan kuyruk veya kafasını sürekli içeri gömer ve net boy ölçüsü alınmaz.

Teşekkürler ben konuları inceliyorum şimdi , elimde bulunan tüm yemler fotoğrafta görüldüğü gibi raffy p tam bitmemiş içinde 30 a yakın yem var diğerleri ortalama yüzde 70 ı dolu yeni almıştım ;)

mailto:/ObsgOkA.jpg

şu an elindeki yemler yeterli; hayvan 10 cm üstü olduğuna göre günlük kafa hacmi kadar yem vereceksin.doğada yaşadığı gibi beslemek gerekiyor. ve bir günün aç gün yapacaksın. bu günde kabuk boyu kadar marul veya kıvırcık göbeğindeki körpe yapraklardan verebilirsin. buna göre:

1. gün: raffy P
2. gün agil
3. gün mineral
4. gün aç gün yeşillik verilebilir öğlen saatleri olabilir.
5. gün raffy I
6. gün jbl
7.gün vital

veya yemleri harmanlayabilirsin. vitalle aç gün uzak günlerde olsun. raffy P'deki kırmızılarda mineral yemdir. onları ayırıp mineral kutusuna at. hayvan sağlıklı olduğu sürece mineral yem yeterlidir. hasta olması durumuna ve iştah kaybına karşı sera reptilin vitamin damla en kaliteli vitamindir.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

mavi metileni dış filtren yoksa su değişimleri sonrası kullanabilirsin bu zararlı bakterileri öldüreceği için hayvanın göz ve kulak enfeksiyonlarına yakalanmasını engelleyici bir üründür. iki damla yeter.

Çok güzel olmuş ellerine sağlık.

Isıtma lambası önemli. Bunun için e27 duylu mandallı lamba gerekiyor. Buna da 40-60 w güçte eski tip soft ampul takılır. Bulunduğunuz şehirde bauhaus varsa massive mandallı lamba alabilirsiniz. Aynı yerden ecolite 52 w halısoft ampulde alındımı ısıtma konusu tamamtır. Yaklaşık 15-20 cm mesafeden kuru alanı 31-33 derece yapar. Tabi evin iç ısısı hepimizde farklı olduğu için derece ile kuru alan zemininin ısısı kontrol edilerek uygun mesafe ayarlanmalıdır. Bu konu bu şekilde hızlıca çözülür. İmkan varsa uvb ampul içinde ne yapacağınızı yazarım. 120 tl gibi bir ücreti olan uvb ampul, 15 tl gibi ücreti olan bunu takacağınız mandallı lamba linklerini verebilirim. Bauhaustaki bahsettiğim mandallı lambaya uvb ampul takılamıyor.

Akvaryumu büyütmek gerekiyor. Bu hayvanın minimum 100 lt su hacmine ihtiyacı var. Yani 80*40*50 gibi bir akvaryum yeterli olur. Bu akvaryum 160 lt kapasiteli ama kaçış boşluğu ile suyu tam dolduramayacağınız için siz en fazla 130-140 lt kullanabilirsiniz. Ölçülerinde daha küçüğü hayvanın erişkin zamanda yetersiz yerde olmasına sebep olacağı için bu ancak ömürlük olur. Yani hayvan başına hacim belirtsekte hayvan sayısı su hacminde doğru orantılı olmamızı engelliyor. Yani aynı ölçüler olmuyor. Örneğin sizde tek hayvan olunca su hacmi minimum ölçü gereksiniminden ötürü 130-140 lt olması gerekirken başka birinde üç hayvan olup su hacmi nasılsa ölçüler büyüyeceği için fam 300 lt olabilir.

Taş, kum ve bitki konusuna ilavem yok.

Yemler konusunda da çeşitlilik iyi. Vitamin mineral yem olduğu için lu an gerekmiyor ancak jbl karma yem bitince tekrar almaya gerek yok. Bu yemler bizim öğün düzenlemelerimize engel oluyor. O bitince onun yerine Cem in programına göre o gün yarı raffy p yarı vital vermek daha iyi. Hayvan bu yaştaysa bitkiseli yarım ölçü daha vermek iyi olur.

Bu güne kadar güzelce yaşamış maşallah. Daha sağlıklı nice seneler geçirsin ve ömrünü tamamlasın.

cem' Alıntı:
şu an elindeki yemler yeterli; hayvan 10 cm üstü olduğuna göre günlük kafa hacmi kadar yem vereceksin.doğada yaşadığı gibi beslemek gerekiyor. ve bir günün aç gün yapacaksın. bu günde kabuk boyu kadar marul veya kıvırcık göbeğindeki körpe yapraklardan verebilirsin. buna göre:

1. gün: raffy P
2. gün agil
3. gün mineral
4. gün aç gün yeşillik verilebilir öğlen saatleri olabilir.
5. gün raffy I
6. gün jbl
7.gün vital

veya yemleri harmanlayabilirsin. vitalle aç gün uzak günlerde olsun. raffy P'deki kırmızılarda mineral yemdir. onları ayırıp mineral kutusuna at. hayvan sağlıklı olduğu sürece mineral yem yeterlidir. hasta olması durumuna ve iştah kaybına karşı sera reptilin vitamin damla en kaliteli vitamindir.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

mavi metileni dış filtren yoksa su değişimleri sonrası kullanabilirsin bu zararlı bakterileri öldüreceği için hayvanın göz ve kulak enfeksiyonlarına yakalanmasını engelleyici bir üründür. iki damla yeter.

Teşekkür ederim beslenme konusu tam olarak içime sindi ayarladım haftalık programı kafamda sera reptilin vitamin damlayı da en kısa zamanda alıcam yanımda bulunsun şimdilik önce kum , mango kökü ve bitkiyi halledicem haftaya eve gittiğimde onları alıp akvaryuma koyarım ;)

Dış filtrem yok iç filtrede sanırım yetersiz kalıcak gibi görünüyor daha 2 gün olmasına rağmen su da kirlenme dikkatimi çekti haftada 2 kere su çekip yeni su ilave etmek her ayda komple temizlik yeterli gelir umarım her ayda mavi damladan damlatırsam sıkıntı oluşmaz herhalde ;)

AEK' Alıntı:
Isıtma lambası önemli. Bunun için e27 duylu mandallı lamba gerekiyor. Buna da 40-60 w güçte eski tip soft ampul takılır. Bulunduğunuz şehirde bauhaus varsa massive mandallı lamba alabilirsiniz. Aynı yerden ecolite 52 w halısoft ampulde alındımı ısıtma konusu tamamtır. Yaklaşık 15-20 cm mesafeden kuru alanı 31-33 derece yapar. Tabi evin iç ısısı hepimizde farklı olduğu için derece ile kuru alan zemininin ısısı kontrol edilerek uygun mesafe ayarlanmalıdır. Bu konu bu şekilde hızlıca çözülür. İmkan varsa uvb ampul içinde ne yapacağınızı yazarım. 120 tl gibi bir ücreti olan uvb ampul, 15 tl gibi ücreti olan bunu takacağınız mandallı lamba linklerini verebilirim. Bauhaustaki bahsettiğim mandallı lambaya uvb ampul takılamıyor.

Akvaryumu büyütmek gerekiyor. Bu hayvanın minimum 100 lt su hacmine ihtiyacı var. Yani 80*40*50 gibi bir akvaryum yeterli olur. Bu akvaryum 160 lt kapasiteli ama kaçış boşluğu ile suyu tam dolduramayacağınız için siz en fazla 130-140 lt kullanabilirsiniz. Ölçülerinde daha küçüğü hayvanın erişkin zamanda yetersiz yerde olmasına sebep olacağı için bu ancak ömürlük olur. Yani hayvan başına hacim belirtsekte hayvan sayısı su hacminde doğru orantılı olmamızı engelliyor. Yani aynı ölçüler olmuyor. Örneğin sizde tek hayvan olunca su hacmi minimum ölçü gereksiniminden ötürü 130-140 lt olması gerekirken başka birinde üç hayvan olup su hacmi nasılsa ölçüler büyüyeceği için fam 300 lt olabilir.

Taş, kum ve bitki konusuna ilavem yok.

Yemler konusunda da çeşitlilik iyi. Vitamin mineral yem olduğu için lu an gerekmiyor ancak jbl karma yem bitince tekrar almaya gerek yok. Bu yemler bizim öğün düzenlemelerimize engel oluyor. O bitince onun yerine Cem in programına göre o gün yarı raffy p yarı vital vermek daha iyi. Hayvan bu yaştaysa bitkiseli yarım ölçü daha vermek iyi olur.

Bu güne kadar güzelce yaşamış maşallah. Daha sağlıklı nice seneler geçirsin ve ömrünü tamamlasın.

Teşekkür ederim kuru alanda ki ısıtıcı hakkında düzgün bir araştırma yapmayınca nasıl bir sistem oluşturcağımı bilememiştim önümüzde ki hafta bauhaustan dediklerinizi alıcam kuru alanda ki sıcaklığı nasıl ölçebiliriz birde su içinde derece alıcam ısıtıcı 27 dereceye ayarlı ama tam o sıcaklığı vermeyebiliyormuş araştırdığım kadarıyla. UVB lambada almak isterim her ne kadar sık sık güneşe çıkarsamda kış aylarında ister istemez güneşten maruz kalıyor öğle saatlerinde güneş alıyor direk bulunduğu yer ama camdan güneşi etkisi kesilebilir olmuşken tam olsun linkleri yollayabilirseniz seviniim en kısa zamanda eksikleri tamamlamam lazım

Bir çok yerde okumuştum tek kablumbağa için 100 litre suya ihtiyaç olduğunu şu anda bu akvaryum yeterli gibi gözüküyor kaç litre su alıyor bilmiyorum ama su değişimi sırasında bakarım

Bu arada hep denir kafa boyutu kadar yem verilmeli diye 1 sticks mi yoksa 2 sticks mi verirsek kafa boyutu kadar olur onu tam kestiremedim birde ben bazen 1 tane raffy p yanına da 1-2 tane gammarus karışımından veriyordum minerali ise aynı tavsiye ediliği gibi hafta da 2 kere tek sticks olucak şekilde veriyorum

Çok eksiğim var eksiklerimin listesini çıkardım :)

Mango Kökü
Silis Kum 0.5mm-1mm
İpek Yapraklı Bitki
E27 duylu Massive Mandallı Lamba
52W Halısoft Ampü
Isı Ölçer su ve kuru alan için
Sera Raffy P
Sera Raffy I
Sera Reptilin Vitamin

Şimdilik UVB lambayı ertlemem gerekiyor bütçeden dolayı :/

juenpetmarket sitesini inceledim çok güzel şeyler var burdan alışveriş yapabilirim Şu bitkilerinden hangisi veya hangilerini tavsiye edersiniz

mailto:/urun_detay.aspx?urn=14163&ad=aquarium-plant-ipek-akvaryum-bitkisi-20-cm&kat=284

mailto:/urun_detay.aspx?urn=5941&ad=resun-ipek-akvaryum-bitkisi-40-cm&kat=284

mailto:/urun_detay.aspx?urn=13623&ad=exo-terra-smart-plant-bromelia-ipek-bitki-l&kat=284

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15559&ad=quik-sari-yesil-yaprakli-ipek-akvaryum-bitkisi-20-cm

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15564&ad=quik-kirmizi-yesil-oval-yaprakli-ipek-akvaryum-bitkisi-14-cm&kat=284

Silis Kum olarak bu sanırım kaç paket almak gerekir

mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm&kat=0

Mango köküde bunu almayı düşünüyorum

mailto:/urun_detay.aspx?urn=5480&ad=mango-koku-15-25-cm&kat=0

Akvaryum taban ölçüleri 53 cm X 37 cm

mailto:/1D2pgY6.jpg

Bitkilerden ilk ikisinin ağırlığı yok yada uygun değil. Kaplumbağalar normal bitkiyi bile zamanla da yer değiştiriyorki bunlar kumda hiç durmaz. Üçüncü bitki zaten teraryumlar için. İçerisine su konulan kurbağa gibi hayvanlara göre. Son bitkinin boyu kısa. En uygunu bu.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=15559&ad=quik-sari-yesil-yaprakli-ipek-akvaryum-bitkisi-20-cm

Kum miktarı o akvaryuma 20 paket uygun. 16 kg eder. Artan olursa yedek kalır.

Mango köküne ait resim temsilidir. Aslında görereek almak daha iyi ama siteden alınacaksa altına girilebilecek şekilde olmasını belirtmekte fayda var. Böylece altına girip kaşınırlar.

Massive mandallı lamba ve ecolite 52 w halosoft ampul konuştuğumuz gibi bauhaustan alınır.

Cam derece bunlardan biri uygun. Diğerleri kalitesiz ve ince camlı olup kırılma riski taşır.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11932&ad=jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1141&ad=sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
Bu yada başka bir cam oda derecesi lamba kuru alanı ısıtınca bir süre oraya konularak ısı değeri kontrol edilir.

Uvb lamba bunlardan biri alınabilir. Bence düşük w seçeneği tercih edilmeli. Mesafe ayarında daha rahat edilir. Ama her ihtimalde biri alınmalı.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13212&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-190-kompakt-surungen-terraryum-lambasi-15-w&kat=158
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w&kat=158
Bu uvb ampullerin takılabildiği mandallı lamba ise bu aşağıdaki konudaki ilk linki verdiğim renkli lamba. Bu lamba en fazla 40 w güç kaldırdığından bauhaustan alınacak 52 w ampul takılmaz. Bauhaustan alınacak mandallı lambayada yukarıdaki uvb ampulün dip kısmı oturmuyor. Yani her iki ampul için iki ayrı mandallı lamba gerekiyor. Bunu belirteyimki aynı mandallıdan fazla alıp boşa masraf yapmayın.
mailto:/forum/Konu-uvb-ampuller-exo-terra-jbl-namiba-ve-uygun-mandalli-lamba-tanitimi.html

Yem konusunu belirtmemişim. Hayvanın kafa hacmi kadar yem şu demek. Eldeki yemler toparlanıp bir araya getirilirse hayvanın kafası kadar oluyorsa tamamdır. Yani sadece yan yana gelen üç yem kafanın eni kadar oluyorsa kafanın burunla alt çene arasındaki mesafeyede bakılmalı. Yani bu yükseklik iki yemi üst üste koyunca elde edilecekse toplam altı yem vermeli. Kafanın eğimi vs duruma göre göz kararı ayarlanır. Belki dört belki beş yem yeterlidir. Tabi yemlerin şekli, boyutu belirlemede değişkenlik gösterir. Başka yemden dört bir başkasından sekiz adet ile kafa hacmi sağlanıyor olabilir.

Bu arada mineral yem vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bu sebeple boşuna vitamin alıp tarihi tüketmeye gerek olmaz. İştah kaybı ve hastalıklarda yada bu yem yoksa gerekir. Mineral yem varken kalsiyum için mürekkep balığı kemiğinede gerek yok. Yem bunuda karşılıyor. Fazlasıda zarardır bunların.
Ama her şeyi tam olsun ne olur ne olmaz derseniz bilemem. Ben bu şekilde bir vitamini tarihi gelince attım.

İlginize çok teşekkür ederim kafamda ki çoğu soru işaretini çözmüş oldum şimdi eksikleri tamamlayıp keyfini sürmek lazım ;)

Arkadaşlar bugün eksiklerimi tamamladım gibi sizler ne diyorsunuz gözünüze takılan birşey var mı ? Yarın ışık olayınıda halledicem bugün bauhaus'a gidemedim yarın halledicem ;)

Bu arada en sağlıklı şekilde silis kumu ve mango kökünü nasıl temizleyebilirim forumda biraz araştırdım silis kum için pet şişesi mantığı var o yolla sağlıklı şekilde temizlenir mi birde mango kökü bayağı kirli gibi elime bile kirletti onu güzelcene temizlemek lazım kablumbağaya ve suyuna salınım yapmamalı ;)

mailto:/Kd2L95W.jpg

kumu leğende parti parti sıcak suda ovuşturup yıkayacaksın pislik ve bulantı gittiğinde akvaryuma koyarsın. mango kökünü önce suda fırçala sonra uygun tencerede kaynat. 1 saate yakın yeter. bu kahverengi su salınımı ve içindeki bakteri paraziti öldürür. sonra çıkmış lifleri makasla kesip son kez fırçala durula ve akvaryuma koy. diğer malzemeler ne varsa onları da yıka koy ve dış filtren varsa çalıştırmadan mavi metilen damlat. bir gün dursun. arada kumu karıştır her yerine temas etsin. sonra suyu alıp yeni suyu ekle ısıyı dengeye sokunca hayvanları akvaryuma al.

cem' Alıntı:
kumu leğende parti parti sıcak suda ovuşturup yıkayacaksın pislik ve bulantı gittiğinde akvaryuma koyarsın. mango kökünü önce suda fırçala sonra uygun tencerede kaynat. 1 saate yakın yeter. bu kahverengi su salınımı ve içindeki bakteri paraziti öldürür. sonra çıkmış lifleri makasla kesip son kez fırçala durula ve akvaryuma koy. diğer malzemeler ne varsa onları da yıka koy ve dış filtren varsa çalıştırmadan mavi metilen damlat. bir gün dursun. arada kumu karıştır her yerine temas etsin. sonra suyu alıp yeni suyu ekle ısıyı dengeye sokunca hayvanları akvaryuma al.

Kumu bayağı bir temizledim 10 a yakın tekrar yapmışımdır su şimdi berrak leğen ağzına kadar su ile dolu bunu aynen bu şekilde mi koyayım akvaryuma kumları ayrıca koyup sonra tekrar üzerine su eklemek bayağı zahmetli direk bu şekilde leğenden boşaltıcam sanırım mango köküde hazır resmen kaynadığı su simsiyah oldu ;) hazır akvaryumu boşaltmışken güzel bir temizlikte yaptım filtreyi vs herşeyi temizledim artık herşeyim hazır gibi sona yaklaştım ;)

metileni ayrı ayrı koymak zaman alacağı için bütün malzemeler akvaryumda iken yaparsan hem akvaryum hemde bütün ekipman, dekor, vs dezenfekte olmuş olur. bu son yapacağın uğraş ama iş sağlam olacak. bir de akvaryumu tuz veya deterjanla yıkadıysan onların artıkları da tamamen gitmiş olur.

dış filtre ve lambalar için zamanlayıcı da kullandın mı sana kısmi su değişim ve eklemelerden başka bir şey kalmıyor bir de yemleme.

cem' Alıntı:
metileni ayrı ayrı koymak zaman alacağı için bütün malzemeler akvaryumda iken yaparsan hem akvaryum hemde bütün ekipman, dekor, vs dezenfekte olmuş olur. bu son yapacağın uğraş ama iş sağlam olacak. bir de akvaryumu tuz veya deterjanla yıkadıysan onların artıkları da tamamen gitmiş olur.

dış filtre ve lambalar için zamanlayıcı da kullandın mı sana kısmi su değişim ve eklemelerden başka bir şey kalmıyor bir de yemleme.

Kumu akvaryumu gereli suyu da üzerine boşalttım mango kökünü ve diğer parçalarıda koydum dış filtrem yok ne yazık ki iç filtrem var :/ su yukardan bakıldığında berrak gözüküyor ancak yandan bakıldığında tam berrak durmuyor acaba kumu tam temizleyemedim mi yoksa bir süre sonra suyu koyarken karışan kum + su karışımı oturur mu metilan da damlattım şimdilik kablumbağa ufak bir leğende eski taşların ve yaprak ile beraber bu geceyi orda geçirecek

cem' Alıntı:

Gözüme çarptı dış filtreyide mi zamanlayıcıyla çalıştırcaz ? Sürekli çalışmayacak mı filtre birde bu mavi met'ten ne kadar damlatmak gerek

Akvaryumu hazırladım 1 gün bekleticem ancak yarın suyu boşaltıp yeni su eklediğimde de bulanıklık devam eder mi acaba merak ettim kablumbağa bir zararı olur mu tam berrak olmadı bir türlü :/

mailto:/0AFklPp.jpg

mailto:/OKV050T.jpg

mailto:/9CVj1AD.jpg

Geri