Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

Tüm ekipmanlar çalışıyor olmalı. Filtre suyu sabaha berrak yapar.
Bitkiler plastik değil ipek yapraklı tercih edilmeli. Sağlık açısından daha uygun olur.

Cem iki konuyu tek cümlede toparlamış. Dış filtre oldumu ana temizlik zamanı uzayacak. Lambalar içinde zamanlayıcı olursa aç kapa zamanları kovalanmayacak. Yani uğraş çok çok az oluyor.

Cvp: RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

AEK' Alıntı:
Tüm ekipmanlar çalışıyor olmalı. Filtre suyu sabaha berrak yapar.
Bitkiler plastik değil ipek yapraklı tercih edilmeli. Sağlık açısından daha uygun olur.

Cem iki konuyu tek cümlede toparlamış. Dış filtre oldumu ana temizlik zamanı uzayacak. Lambalar içinde zamanlayıcı olursa aç kapa zamanları kovalanmayacak. Yani uğraş çok çok az oluyor.

Dış filtre akvaryumu ilerde büyütünce geçicem bende ;) Filtre suyu tam berrak yapmamış bu şekilde kablumbağa koymanın bir zararı olur mu

Cvp: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

gerek iç filtre gerek dış filtre temizlik harici hiçbir zaman durdurulmaz sürekli çalışır. zamanlayıcıyı sadece lambalarda kullanacaksın. cam çatlamamış değil mi o yansıma sanırım. şu haliyle de ısı değeri düzene girdiyse hayvanı koyabilirsin. fazla bulanıklık yok. emrenin dediği gibi o bitkiler olmaz. bir de iç derece al. mangoyuda ortay doğru koy. güzel oldu akvaryum.

cem' Alıntı:
gerek iç filtre gerek dış filtre temizlik harici hiçbir zaman durdurulmaz sürekli çalışır. zamanlayıcıyı sadece lambalarda kullanacaksın. cam çatlamamış değil mi o yansıma sanırım. şu haliyle de ısı değeri düzene girdiyse hayvanı koyabilirsin. fazla bulanıklık yok. emrenin dediği gibi o bitkiler olmaz. bir de iç derece al. mangoyuda ortay doğru koy. güzel oldu akvaryum.

Sabah suyu dip süpürgesi ile boşaltabildiğim kadar boşalttım yeni su ekledim dinlendirilmiş su şimdi su gayet berrak tam istediğim gibi ;) Camda herhangi bir çatlama yok yansıma olması lazım.Isının düzene girmesini bekliyorum 1 saate kablumbağı koyarım dün geceden beri pek bir sakin hoşnut olmadı bu durumdan :)

İç derecem var ordan kontrol ediyorum şu anda 25 derecelerde 27 derece olunca koyucam ufak ipeksi bitki bulamadım bulduğum an onları alıcam o da bugün mandallı lamba alırken ona da bakıcam pet shoplara

Teşekkür ederim herşey için ;)

Ve mutlu son kablumbağa da ki mutluluğu hissettim vallahi :)İmkan olsa daha büyük bir akvaryum kurmak isterim ama inşallah ilerde olucak

mailto:/JhA0kdO.jpg

ısıtıcı 28 dereceye ayarlı ama su sıcaklığı 30 dereceye kadar çıkmış 30 derecenin kablumbağa için bir zararı olur mu acaba ?

durum böyle ise ısıtıcın suya göre güçlü. ısıtıcının fişini çekip soğuduğunda iki derece düşür 28 dereceye insin ısı. iç derece doğru ısıyı verir.

cem' Alıntı:
durum böyle ise ısıtıcın suya göre güçlü. ısıtıcının fişini çekip soğuduğunda iki derece düşür 28 dereceye insin ısı. iç derece doğru ısıyı verir.

Sanırım su az geliyor bu yüzden ısı dalgalanması da fazla oluyor bu durumda kablumbağa da uzun vade de sıkıntı oluşur mu acaba ?

ısıtıcıyı 26 dereceye ayarlarsan sorun hallolur. dalgalanma olmaz. ısıtıcı 26 derece olarak ısıtır ancak su sürekli 28 derecede sabit kalır. ısıtıcıda kalibrasyon hatası olsa dahi iç derece gerçek ısı değerini verecektir. yani ben 26 dereceye ayarla diyorum ama iç derece 28'i gösterecek şekilde ısıtıcıyı düşür.

cem' Alıntı:
ısıtıcıyı 26 dereceye ayarlarsan sorun hallolur. dalgalanma olmaz. ısıtıcı 26 derece olarak ısıtır ancak su sürekli 28 derecede sabit kalır. ısıtıcıda kalibrasyon hatası olsa dahi iç derece gerçek ısı değerini verecektir. yani ben 26 dereceye ayarla diyorum ama iç derece 28'i gösterecek şekilde ısıtıcıyı düşür.

1 haftadır gözlem yapıyorum ısıtıcı 27 derece de iç sıcaklık 28 civarında çok aşırı bir oynama olmuyor maksimum 28.5 minimum 27.5 arasında diyebiliriz ;)

1 hafta oldu yeni suyu koyalı hala su tertemiz herhangi bir koku yok oldukça güzel berrak gözüküyor su en büyük korkum buydu ;) Bugün dip temizliği yaptım dinlendirilmiş suyu da ekledim ;)

hayvana aşırı yem vermediğin sürece gerek yem artığı, gerekse dışkının az olması sebebiyle su dengede olacaktır. asıl neticeyi 1 ay sonra alırsın. buna göre gerekeni yaparsın.

Sorunsuzca kuruldu sistem. Gayet güzel. Ama yaza doğru yeni sistem için kolları sıvamalı. Fazla idare edecek bir hacim değil.

Cvp: RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

AEK' Alıntı:
Sorunsuzca kuruldu sistem. Gayet güzel. Ama yaza doğru yeni sistem için kolları sıvamalı. Fazla idare edecek bir hacim değil.

Evet o konuda bende aynı düşündeyim akvaryumu babam almış bende birşey diyemedim heveslenip almış ben alsaydım daha büyük birşey almayı düşünüyordum bu şekilde devam edebilceğimiz kadar devam ederiz uygun zamanda büyütürüm bu akvaryumuda değerlendirmek istiyorum belki balık alabilirim diye düşündüm

Şu anda kablumbağa sağlığı için tüm şartlar yerinde gibi bugün dikkatimi çeken aldığım büyük yapraklı bitkiyi yemeğe çalışıyor bunun bir zararı olur mu acaba bitki doğal bitki türü ne ancak bilmiyorum :/ yaprakları sert yaprak olduğu için rahat yiyemiyor ama bazen cebelleşiyor :)

arada yeşillik ver ilgisi azalsın. kıvırcık ve marulun orta göbek kısmına yakın körpelerden.

Yoğun lifli bir bitkiye benziyor. Zor ısırıp koparmasıda buna işaret. Bu sebeple koparıp yediğini sindirmede güçlük çekebilir. Türünü bilmediğim için bitki içeriğinin ayrıca bir zararı olurmu bilemem. Her ihtimale karşı çıkarmak daha uygun gibi.

Akvaryum ileride balık akvaryumu yada karantina akvaryumu olarak değerlendirilebilir.

Dediğiniz gibi bende güvenemeyerek bitkiyi çıkardım daha düzgün birşey bulup almam almam lazım , yeşillik hiç vermedim bugüne kadar biraz tırstım açıkcası marul ve göbek verebilirim forumda da bir çok konuda okudum tavisye ediiyor perşembe eve gittiğimde biraz yeşillik vereyim bayağı seviyorlar gibi yeşilliği bitkiyle bayağı cebelleşiyordu :)

körpe kısımlar daha tatlı ve sulu olduğu için verebilirsin. yedikten sonra kalanı çıkar.

Sebze olarak soyulmuş salatalığın susuz ve çekirdeksiz kısmından verilebilir. Verilecek parça soyulmuş kabuk kalınlığında yada biraz daha kalın olabilir. Hormonsuz olan varsa lınırsa daha iyi.

Teşekkür ederim gerçekten forum ortamlarını bu yüzde seviyorum bilgi paylaşımı çok önemli yoksa çok yanlış şekilde beslenicek bu hayvanlar :/

Arkadaslar acil yardiminza ihtiyacim var , ben yurtta kaliyorum dun babam aradi kardesim yem kutusunun yarisini dokmus akvaryumun icine kablumbaga da yiyebildigi kadar yemis babamlar cok gec farkediyor hemen suyu bosaltip yeni su koymuslar kablumga kusuyormus surekli oyle hareketsiz duruyormus ishalde olmus sanirim sik sik tuvaletini yapip kusuyor ne yapcagimizi bilemiyoruz dedi cok uzuldum ne yapabiliriz cok korkuyorum :( eve cuma gunu gidicem
Ne yapabiliriz ?

Kusması iyi :) Kusmasa daha kötüydü. Yiyebileceğinden fazla yediği için mide kabul etmiyor. Bir kaç gün yem vermeyin. Su ısısı düşük olmasın. Kuru alan ısısı 32 den aşağı olmasın.

Geri