Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

Plakalar açılmış diş fırçası ile fırçalayarak çıkartabilirsin. Kıllar plaka aralarına girdiğinde çıkması kolay olur. Fırçayı ıslatıp yap kabuğuda ıslak olsun.

Isıtıcı 200 litreye kadar ısıtabiliyor. Tabi sirkülasyon iyi olmalı.

Üzerinde tam battığına dair resim yok ise yazılara bak. Completely submersible yada totaly submersible yazıyorsa tam batar. Yoksa dik konumlandırılır. Sadece üstteki yeşil renk kısım su dışında kalacak. Sera yazan yerin üstüne kadar su içinde olsun.

Cvp: RE: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

cem' Alıntı:
Plakalar açılmış diş fırçası ile fırçalayarak çıkartabilirsin. Kıllar plaka aralarına girdiğinde çıkması kolay olur. Fırçayı ıslatıp yap kabuğuda ıslak olsun.

Isıtıcı 200 litreye kadar ısıtabiliyor. Tabi sirkülasyon iyi olmalı.

Üzerinde tam battığına dair resim yok ise yazılara bak. Completely submersible yada totaly submersible yazıyorsa tam batar. Yoksa dik konumlandırılır. Sadece üstteki yeşil renk kısım su dışında kalacak. Sera yazan yerin üstüne kadar su içinde olsun.

Son 2 gündür harika şekilde plakalar dökülüyor hatta aynı bölgeden 2-3 kat birden atıyor plakalar katmanlaşmış bayağı sanırım şimdi atmaya başladı elimle dokunuyorum direk geliyor elimden geldiğince plakaları toplamaya çalıştım bir kaç haftaya tamamen bitmiş olur gibi gözüküyor. Alttan gelen plaka çok güzel gerçekten

Önceden yazmış mıydım bilmiyorum. Birkaç konuda yazmıştım. Bu hayvanlarda plaka atımı iki şekilde olur. 1. grup 6 cm kabuk boylarında başlar aralıklı ve fazla katmanlaşma olmadan tek tek atar; 2. grupta üstünde katmanlaşıp ileri zamanda ilk açılma ile arka arkaya atılır. Senin hayvan bu ikinci grupta. Plakalar azaldıkça pigmentli yüzey ortaya çıkar. Plakalar atıldıktan sonra son bir devit uygulama rengi canlandırıp ortaya çıkarır. Plakalar atılınca kabuk rahatlar. Baskı olmayınca daha dengeli büyür. Yoğun katman genişleyen kabuğa baskı yapıp hareketi kısıtladığı için kabuk yapısında ya bombeleşme yada çukurlaşma görülecektir.

Hayvan plaka atımını tamamlasın bayağı rahatlayacaktır. Ondan sonra kuru alanda değme keyfine, kabuk inceldiği için ısınması randımanlı olur.

Cenk, kayıt kuşak yazını yeni gördüm. Bende önceden kayıta kuşak, kuşağa kayıt diyordum. Kuşak köşeleri çerçeveleyen; kayıt büyük camlar arası köprüdür. Şu şekilde,
mailto:/BvJDMv.jpg

Cvp: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

Cem bey akvaryum içine yeni bir tane ipeksi bitki aldım yanlız bizim kaplumbağa çok hırçın akvaryuma yeni konan hiç birşeyi resmen kabul etmiyor güzelim ipeksi bitkilerin hepsini parçarladı bıraktı ::) Nasıl alıştırcaz bir yolu var mı ben de yeni 4-5 tane alayım diyordum iyi ki almamışım

Yeni ısıtıyıcı bile zor kabul etti 4-5 kere saldırdı ondan sonra herhalde sıcak bir kısmı denk geldi şimdi araları iyi :)

Daha bitki alma, parçalar. Akvaryumu fena sahiplenmiş. Rahatsız eden herşeye dalar. Dizayn işini ona bırakacaksın. Akvaryuma koyacağın şeyleri parçalarsa veya sağa sola götürürse istemiyor demektir onları çıkarırsın. Kök hariç. O kaplumbağadan sonra akvaryumda dolanan ikinci şey.

Evet bunlar suda yaşayan çöl kertenkelesi gibi birşey. Dar alanda afakan basıyor bunları. Yapacak birşey yok. Ben koca akvaryum parasını bitkilere verdim sonuç tabanda bir kum bir de kök var.

Garip olan su an icinde bulunan bitkiyi cok seviyor hep uzerinde uyuyor gun icinde onun uzerinde dinleniyor dedim bir tane daha alayim belki hosuna gider baska bir yere konumlandirdim. Akvaryuma koyarken kuru alanda gunesleniyordu koydugum anda kuru alandan bir ucusu vardi bitkiyi 2 saniyede paramparca etti zor aldim elinden :)))

Diğer aldığında aynısı ise yedekte beklet. Bu kullandığını da zaman gelir parçalar. İşlevi bitecek kadar dalları koptuğunda değiştirirsin.

Bu hayvanların karakterleri farklı olsa da suyuna gitmek lazım. Sinir edecek birşeyler yaptığında hıncını akvaryumdaki şeylerden çıkarırlar. Bitkiler ilk uğraştıklarıdır. Özellikle erkeklerde bu hat safhada oluyor.

Bitki üzerinde uyuması güzel. Bitkiyi kullanmayı öğrenmiş.

Yüzeye yakın ve sert dallı bitkileri tercih ediyoruz. Hayvanlar yavru hallerinden itibaren üzerine tutunup burun dışarıda olacak biçimde tutunacak yerler ararlar, bitkide bu anlamda faydalandıkları üründür, üst dallarda dururlar. Sürtünüp eski derileri atarlar. Orta boylarda su yüzeyinin bir iki cm altında durup ara ara çıkıp nefes alarak yine bitkiye otururlar. İleri yaşlarda arka ayak tırnaklarının teki ile dahi tutunup sabit durabilirler. Burunları su dışında olabileceği gibi su yüzeyinin altında burun ucunda hava kabarcığı tutarak da durabilirler.

Doğal ortamlarında da yırtıcı hayvanlardan korunmak için bitki aralarında saklanırlar. Aynı şekilde akvaryumda da bu hissiyatın rahatlatıcı etkisi vardır. Kendini kamufle olmuş sanıp güvende hissederler.

Bunun yanında tünekte yapabilirsin. Dış filtre borusunun uzantısından, küçük oklavadan veya çıtadan yüzeye yakın biçimde vantuzlarla tutturup konumlandırırız. Hayvanlar buna tutunarakta uyuyabilirler.

Bunu hem hayvanın güvende hissetmesi hemde basıp akvaryumdan kaçmaması için akvaryum üstü kuru alanların hemen altına konumlandırırız.

Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Cem bey , 

Verniksiz oklava aldım ancak nasıl akvaryuma sabitleyeceğimizi bulamadım vantuzlarda var ancak kancalı şekilde acaba dedim oklavaya delik açarak mı sabitlesem ?

Ayrıca aliexpressden aldığım bir kuru alan vardı az önce geldi ancak kırılmış yolda akvaryum silikonu ile sabitledim kırılan parçaları 1-2 gün kuruduktan sonra koyarım diye düşünüyorum birde üzerini kaydırmaz gibi birşey ile kaplarsam güzel olcak gibi kuru alan yaptırana kadar bununla idare edebilir diye düşünüyorum. Turtle pier var ancak kaplumbağanın ağırlığı ile çıkınca bayağı bir aşağı iniyor üst kapuk su dışında kalıyor ama derisine kadar suya batıyor o yüzden bunu almıştım

Ürün bu :  https://tr.aliexpress.com/item/20CM-Transparent-Plastic-Terrace-Reptiles-Turtle-Terrarium-Floating-Basking-Platform-Island-Climb-Aquarium-Decor/32694886269.html?spm=2114.13010608.0.0.hCFXuf

mailto:/1V9D8A.jpg

Geçme vantuzların sığacağı çapta olmalı oklava. Yada vantuzlar. Küçük ve büyük çaplı vantuzlar var. Vantuz 3-4 tane olsun asılıp çıkarabiliyorlar. Misina ile tutturan arkadaşlarda var. Belli dönemlerde yeşil sünger ile üstünü sileceksin. Gıda artıkları ve alg kaplıyor.

Aldığın ürün hayvanı taşımaz. Piere gelirsek Pvc su borularından pierin ayaklarını içine alacak genişlikte üç tane su yüzeyinde duracak gibi eşit boyda kestir. Bunları ayaklara geçirip pierin yükselmesini sağlarsın.

Akvaryum ölçüsü ne bilmiyorum ama ben pierin ayaklarını çıkardım cama 3 tane vantuz attım pierin her bir alt köşesine gelecek şekilde, vantuzlarin üstünde çok sağlam duruyor. Ama 3 köşeninde cama çok yakın olması lazım bunu yapmak için.

Geri