Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

Cvp: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

emrenin dediğine katılıyorum. yemleri de kardeşinden uzak bir yere koysunlar. bir de dikkat etsinler küçük sanırım kardeşin akvaryuma ve kaplumbağalara temas ederse ellerini yıkasın.

RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

Tesekkur ederim ilginize hareketsiz durmasi beni korkutuyor onceden cok hareketli hatt hic yerinde bile durmazdi cuma gunu eve gidicem hemen kontrol edicem insallah aksi bir durum ile karsilasmayiz :/

Kardesim 11 yasinda ama nasil boyle bir sey yapti hatta bilmiyorum eve gidince ogrenicem onuda

Hayvanın doyunca yemeyeceğini düşünmüştür. Gözlemlesinler şu sıralar. Tuhaf durumları bildirsinler. Hayvanın kusması çok iyi oldu. Bence çabuk rahatlar. O kadar yemi yiyince hareketlerinin yavaşlaması çok normal. Kuru alanı bolca kullanır umarım.

Cvp: RE: Su Kablumbağım için Herşey Uygun mu ?

AEK' Alıntı:
Hayvanın doyunca yemeyeceğini düşünmüştür. Gözlemlesinler şu sıralar. Tuhaf durumları bildirsinler. Hayvanın kusması çok iyi oldu. Bence çabuk rahatlar. O kadar yemi yiyince hareketlerinin yavaşlaması çok normal. Kuru alanı bolca kullanır umarım.

Babamda söyledi kuru alanda duruyor sürekli dedi şu an sanırım elimizden birşey gelmez bekliycez ama beklemek beni endişelendiriyor umarım kötü bir durum olmaz :/

Kuru alan ısısı 32 derece olsun. Orada durması iyi. Vücut ısısını yükseltip sindirimi düzenler.

Geçmiş olsun diyelim. Bence bir sorun olmaz, merak etme.

midesi şiştiği için ağırlık çökmüştür. kardeşin kutudan sallama döktüyse fazla gitmiştir. ele yeterli oran alınıp tek tek verilmeli o şekilde öğretirsin. dışkılamasına dikkat etsinler. akvaryumda rahatça yüzmeye başladığında sorun çözülmüş demektir. ertesi gün akşam kabuğunun yarısı kadar marulun körpe yaprağından bir tane atsınlar yarım saat sonra alsınlar. kabızlık devam ederse yumuşak bir yeme tercihen raffy p bir damla devit damlatıp versinler yağlı olduğu için bağırsaklarını yumuşatır. bu anlamda sıcakta durması da aynı etkiyi sağlar. geçmiş olsun.

Teşekkür ederim içimi çok rahatlattınız eve gider gitmez ilgilenicem size gelişmeleri bildiricem

Arkadaşlar merhabalar , ısıtıcı nasıl oluyorsa kırılmış içinde kimyasal birşey var mı bilemiyorum içinden birşeyler akmış gibi geldiği için hemen kablumbağı sudan çıkarıp ardından akvaryumu komple temizledim ve içinde ki kum içime sinmediği için komple attım bir kaç gün silis kumsuz kalsa bir sıkıntı olur mu ?

Geçmiş mesajlarımı okuyunca aklıma geldi kablumbağım bir ara kardeşimin hatası yüzünden rahatsızlanmıştı kusmuştu hareketsiz kalmıştı şimdi hiç birşeyi yok maşallah ;)

Gecmis olsun. Kumsuz olur birsure sorun olmaz.

ısıtıcı kırılınca teller oksidasyona uğrar. izolasyon malzemeleri ısıyla suya salınır.

cem' Alıntı:
ısıtıcı kırılınca teller oksidasyona uğrar. izolasyon malzemeleri ısıyla suya salınır.

Kaplumbağayı hemen suda çıkardım ve akvaryum içinde ki tüm malzemeleri detaylı şekilde yıkadım kaplumbağanın kabuğunu da dış fırçası ile fırçaladım kuma işlemiş olabilceğini düşünerek kumu da komple döktüm temizlik işleminden sonra kablumbağı yerine koydum su sıcaklığını kontrol ediyorum şu anda sabit duruyor 26 derece gibi pet shop a hala gidemedim ısıtıcı ve kum almam gerekiyor bir süre gidemiycem sanırım umarım problem olmaz

Problem olmaz havalar sıcak gidiyor. Sadece akvaryum direk güneş ışığı almasın. Gece gündüz ısı farkı çok olmasın. 26 derece altına inmediği sürece sorun olmaz.

Cvp: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

3 sene önce minik bir sistem kurmuştum ama artık kablumbağa için kurduğum alan yetersiz geldiği için komple yeni sisteme geçiyorum. Bu sefer daha bilinçli şekilde nokta atışı yapacağımı düşünüyorum, ürünlerin siparişlerini verdim gelir gelmez sizinle paylaşacağım. Yarın da akvaryumcu ile konuşup 80X40X50 ölçülerinde kuru alanada sahip bir akvaryum yaptıracağım.Gönül ister daha büyük yaptırmak ama şu an evde en fazla bu ölçüyü kullanabiliyorum milim milim hesap yaptım :) Herhalde uzun bir süre bu ölçüler işimi görür gibi :)

Filtre olarak iç filtre siparişi verdim şu an kullandığım bayağı eskidi ve artık ömrünü tamamlamak üzere : İnternette Gap 7 filtreye denk geldim bizim forumda pek bilgi göremedim ama bakalım nasıl çıkacak 40 TL 'ye n11 üzerinden aldım. Daha önce kullananlar varsa yorum bekliyorum

Isıtıcımda problem vardı onunda yenisini aldım Sera 75W ısıtıcı 

Kuru alan kullanımı için : Kıskaçlı masa lambası( 2 adet) ve soft ampülü elektrik deposu sitesinden sipariş verdim. UVB için ise N11 'den  Exo Terra Tropical 100 aldım.

Şu an kullandığım mango köküm yeterli kendini güzel kaşıyor :)

Silis kum takviyesi için onuda pet shopdan alacağım, ısıtıcı ve uvb lamba için zaman ayarlı prizde yarın alıcam. Sanırım eksik yok gibi sizin aklınıza gelen birşey var mı acaba

Isıtıcı için 75W tercih etmemin sebebi şu anda ısıtıcı kullanmadığım halde su sıcaklığı 25 derecede sabit duruyor. Hemen hemen aynı ölçülerde akvaryuma sahip amcamda sera 75W ısıtıcı ile 28 derece sabit kullandığı için bende bunu tercih ettim umarım yetersiz kalmaz ama ev ortamı sıcak olduğu ve kalorifere yakın olduğu için su sıcaklığını koruyor

Yeni ölçüdeki akvaryum için ortalama 20 kg silis lazım.

Yeni akvaryuma ısıtıcı yetersiz gelir. 150 veya daha iyisi 200 watt normal ısıtıcılarda; kalitelilerde 100 veya daha iyisi 150 uygun düşer ama 1 litre=1 watt hesabıyla suya göre ısıtıcının bir tık yukarıda olması performans ve az elektrik tüketimi için en iyisidir. Isı farklarını algıladığında çabuk tepki verip çabuk ısıtır, çabuk kapanır. Sudaki ısı farkını en kısa sürede dengeye getiren makul olan ısıtıcıdır.

Suya göre düşük wattlı ısıtıcı yoğun çalışır elektriği çok harcar ve ısıtıcı buna bağlı çabuk yıpranır. Kalitesiz ısıtıcılarda cam normal ve incedir, bu yoğun çalışmaya bağlı ısı, tavını bozup camı çatlatabilir.

Bunu genel bilgi amaçlı yazdım. Sera kaliteli ısıtıcılar grubunda, jbl, eheim gibi.

Cvp: RE: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

cem' Alıntı:
Yeni ölçüdeki akvaryum için ortalama 20 kg silis lazım.

Yeni akvaryuma ısıtıcı yetersiz gelir. 150 veya daha iyisi 200 watt normal ısıtıcılarda; kalitelilerde 100 veya daha iyisi 150 uygun düşer ama 1 litre=1 watt hesabıyla suya göre ısıtıcının bir tık yukarıda olması performans ve az elektrik tüketimi için en iyisidir. Isı farklarını algıladığında çabuk tepki verip çabuk ısıtır, çabuk kapanır. Sudaki ısı farkını en kısa sürede dengeye getiren makul olan ısıtıcıdır.

Suya göre düşük wattlı ısıtıcı yoğun çalışır elektriği çok harcar ve ısıtıcı buna bağlı çabuk yıpranır. Kalitesiz ısıtıcılarda cam normal ve incedir, bu yoğun çalışmaya bağlı ısı, tavını bozup camı çatlatabilir.

Bunu genel bilgi amaçlı yazdım. Sera kaliteli ısıtıcılar grubunda, jbl, eheim gibi.

Teşekkür ederim Cem bey bakıcam duruma göre olmadı dediğiniz gibi yüksek wattlı ısıtıcı kullanıcam , bunun dışında eksik yok gibi sanırım bu sefer olmuşken herşey tam olsun istiyorum :)

Lambalar, lambalar için zamanlayıcılar, gece için loş ışık veren gece lambası, ısıtıcı, kök, filtre, kuru alan, dip süpürgesi (resun 2.10 mt. olanı), kepçe, istersen ipek yapraklı bitki, ısıtma ve uykuya geçme arası süreç için 6 W mavi dalgıç florasan. Genel itibariyle bunlar lazım olanlar. Ayrıca akvaryuma ait olmak üzere kova, plastik maşrapa, bir tarafı yeşil bulaşık süngeri, diş fırçası da olacak.

Cvp: RE: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

cem' Alıntı:
Lambalar, lambalar için zamanlayıcılar, gece için loş ışık veren gece lambası, ısıtıcı, kök, filtre, kuru alan, dip süpürgesi (resun 2.10 mt. olanı), kepçe, istersen ipek yapraklı bitki, ısıtma ve uykuya geçme arası süreç için 6 W mavi dalgıç florasan. Genel itibariyle bunlar lazım olanlar. Ayrıca akvaryuma ait olmak üzere kova, plastik maşrapa, bir tarafı yeşil bulaşık süngeri, diş fırçası da olacak.

Teşekkürler Cem bey , kuru alan ve tırmanma alanını taş ile yapıştırp kaplamaya gerek var mı veya ne yapılabilir. Bir kısmı suda kalacağı için suda salınım yapmayan birşey lazım sanırım

Taş doğal gösterir. Ama ağırlıkta verir. Benim kullandığım paspastan kullanabilirsin. Aldığında antibakteriyel sıvı sabun ve temiz lavabo fırçası ile fırçalayıp yıkadıktan sonra iki gün kadar beklet koku gitsin. Sonra kuru alana koyarsın. İlk bir iki gün bir miktar salınım yapacaktır ama çok değil. zaman içinde salınım durup su içindeki kısım sertleşiyor.

Kuru alan bölümü öne çıkan konularda var resimleri.

Cvp: Su Kaplumbağam için Herşey Uygun mu ?

Hemen bakıyorum Cem bey , Bu arada 75W ısıtıyı içime sinmedi kargoya vermemişler Sera 150W ile değişimini sağladım :)

Önümüzde ki hafta içi komple kurulumu inşallah yapmış olacağım

Birde Cem bey akvaryum geldiğinde su olarak arıtma suyu kullansan olur mu

Arıtma su akvaryum için en idealidir. PH dengelidir sonra içme suyu gelir yalnız içme sularının genelinde pH 8 civarıdır. Dış filtrede kullandığımız lav taşı ve substratta oluşan döngü yapan bakterilerin yaşadığı ortam için uygun olan pH 6.8>x<7.0'dır.

Şebeke suyu başta klor olmak üzere ağır metaller barındırır. Bu hayvanlar için sağlıklı değildir.

Bende ters osmosis arıtma kullanıyorum. Yedekte akvaryumu dolduracak kadar damacanaya doldurup bekletiyorum. Değişim zamanı kullanıyorum.

Tabi herkeste bu sistem olmadığı için şebeke suyunu damacanalarda dinlendirirken su düzenleyici döküp o şekilde bekletebilirler veya dış filtre kullananlar düzenleyici yerine, karbon malzeme koyarak sudaki ağır metalleri arıtırlar. Velakin sonrasında döngü yapan bakteri oluşumunu korumak için kısmi değişim veya buharlaşmaya bağlı su eklemelerinde kullanılacak su, damacanada veya petşişede düzenleyici eklenerek ve klorun uçması için ağzı toz girmeyecek biçimde açılıp havalandırılarak dinlendirilmiş su olmalı. Aksi halde şebeke suyunu doğrudan ilave etmek carbon filtre tarafından ağır metalin çekilmesine izin verse de klor bakterileri öldürecektir.

Geri