Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Metilen 24 saat dursa yeterli. Akvaryumu ve ekipmanı yıkayıp kumu sonraya bırakabilirsiniz. O biraz bel ağrıtıyor. Ayakta hafif eğilip uğraşıyorsunuz.

Ama akvaryumun silikonlarının sertleşmesi bakımından düşünürsek çarşambaya kadar bekleyin. Hem sertleşir hemde kokusu gitmiş olur. Hortumla şebeke suyu doldurup metileni dökün.

Perşembe durursanız o gün sistemi kurup kum işini haftasonu halledersiniz.

Yanlara atmamış kaydı ama alüminyum profil atmış. Alt kısmı güzel olmuş. Kuru alanı bir 5 cm daha yükseltebilirmiş.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Bugün akvaryumları eve aldık. Silikondan dolayı bugün su doldurmayın yarın akşam falan doldurun dedi adam. Benim perşembe cuma gitmem gerekiyor sanırım yarın akşam yada salı metilenli su koyup haftasonuna kadar bekleticez. Haftasonumu ben tekrar gelcem kumu koyup normal su koyup filtreyi açıcaz. O zaman kumun durumunu fotoğraf atıp yine size sorayım ona göre karar verelim sünger koyup koymayacağımıza. Tahminen haftaya pazar pzt de hayvanlarım yeni yerlerine geçmiş olur umarım. Şuan için akvaryumlar yerlerine kondu bekliyor :)
Bir şey daha sormak istiyorum farklı bir başlıkta ayağı yanan kaplumbağa görünce aklıma takıldı. Ben tetra su ısıtıcısı aldım ama hayvan buna yaklaşırsa yanar mı bir tarafı? Dışı ısıdan koruyacak şekilde mi yoksa dokunursa üstüne çıkmaya çalışırsa yanık oluşma ihtimali var mı?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Metilen 24 saat dursa yeterli. Akvaryumu ve ekipmanı yıkayıp kumu sonraya bırakabilirsiniz. O biraz bel ağrıtıyor. Ayakta hafif eğilip uğraşıyorsunuz.

Ama akvaryumun silikonlarının sertleşmesi bakımından düşünürsek çarşambaya kadar bekleyin. Hem sertleşir hemde kokusu gitmiş olur. Hortumla şebeke suyu doldurup metileni dökün.

Perşembe durursanız o gün sistemi kurup kum işini haftasonu halledersiniz.

Yanlara atmamış kaydı ama alüminyum profil atmış. Alt kısmı güzel olmuş. Kuru alanı bir 5 cm daha yükseltebilirmiş.
Evet üstünde sadece uzun kenarlarında kuşak oldu. Umarım sağlam olmuştur. Şimdi birkaç sorum daha var:
Hayvanlar şu anda boyunlarını geçmeyecek şekilde oda sisi sudalar. Kuru alan yok. Yeni alanda daha sıcak suyla çok daha geniş alan ve kuru alana ulaşmak için baya bir yüzmeleri gerek (şuanki durumlarına göre) Mutlu olacaklar mı, alışabilecekler mi nasıl alışacaklar gibi çok sorum var. Sıcaklığı kademeli kademeli artırmayı düşünüyorum. Yeni ortama geçiş sürecini nasıl yapmalıyım?
Diğer sorum da; akvaryum suyu tamamen değişirken hayvanları farklı bir kaba koyacağım ya. Isı farkı olacak sorun olur mu? Yada ısıtıcıyı çıkar yeni kaba yatay tak (kuru alansız olduğundan suyu çok dolduramayacağım için) ısınmasını bekle hayvanı oraya taşı şeklinde mi yapayım?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ayağı yanarsa kaçar öyle öyle dokunmamayı öğrenir. O hepsinin öğrendiği derstir. Hayvanlar büyük derileri kalın yakması halinde de sorun olmaz iyileşmesi hızlıdır. Benim büyük dişi kızgın lamba çanağını eğip üstüne basıp kaçıyordu. Yanması bir yana ayak altı dağlandığı halde bu huyundan vazgeçmedi. En ağır yanma bile 2 haftaya iyileşiyor ki su ısıtıcıda bu kadar olmaz.

Hayvanlar akvaryuma girsin mutluluktan delirip yerlerinde duramayacaklar.

Su 26 dereceyi geçince suya alabilirsiniz. Uzak köşedeki derece ile kontrol edin.

Kaba alınca kaptaki su ısısı kademeli olarak yavaşça düşeceği için hayvan kendini adapte edip üşümez. Akvaryuma alırkende aynı şekilde su 26 dereceyi geçince koyarsınız. Zaten sizin işiniz o kadar sürmez. Dış filtre esas zamanı alıyor.

Kaba ısıtıcıyı sakın koymayın hayvan altına gireyim derken havaya kaldırır ki gerek yok.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
"Kaba ısıtıcıyı sakın koymayın hayvan altına gireyim derken havaya kaldırır ki gerek yok." bunu hiç düşünmemiştim, ocak ayında annemin 1-2 haftalık yurtdışına çıkması gerekecek o süreç için kaplumbağalarımı eski kabına alıp su ısıtıcısını koyup su ısıtıcısını geçecek şekilde boylarını geçmeyecek şekilde su koyarım kuru alansız ama 26 derece suyla dururlar diye düşünmüştüm. O zaman bu durum için ne yapayım sizce?
Ben kıyamıyorum gerçekten ayaklarının yanmasını hiç istemem bir de uzakta olunca iyice aklım kalır. Isıtıcıyı iade edip JBL'inkini alsam onun plastik koruması vardı sanırım onda bu risk yok mu?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ayak yanması sorun değil kafaya takmayın. Belki hiç tutunmazlar bile. Tabiki jbl her açıdan kaplumbağalar için özel yapılmış gibi ama pahalı.

Büyük akvaryumda dursunlar. Su kirlenmesi az olur. Kim yemleyecek hayvanları? 2 gün aç kalsalar sorun değil ama iki hafta çok süre.

Kapta 2 karış suda hayvanlar amonyaktan zehirlenir ayrıca.

Benim hayvanlar 40 gün tek kaldılar sadece kardeşlerim her gün gelip bir öğün yem verip gittiler.

Lambalara zamanlayıcı alın. Kendi açılsın kapansın.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
İşte eve gelip yemleyecek biri yok bizim birine bırakmamız gerekiyor o da büyük akvaryumla olmuyor. Eskiden şuanki kaplarıyla birine bırakıyorduk şimdiye kadar bizim evde olmadığımız süreçlerde hep bu şekilde idare ettik. Ama şimdi yeni alana ve sıcaklığa geçip alıştıktan sonra nasıl olur bilmiyorum annemin yokluğunda mecbur birine bırakmamız lazım beslemesi için

Ceeyys

Bronz 2 Üye
İşte eve gelip yemleyecek biri yok bizim birine bırakmamız gerekiyor o da büyük akvaryumla olmuyor. Eskiden şuanki kaplarıyla birine bırakıyorduk şimdiye kadar bizim evde olmadığımız süreçlerde hep bu şekilde idare ettik. Ama şimdi yeni alana ve sıcaklığa geçip alıştıktan sonra nasıl olur bilmiyorum annemin yokluğunda mecbur birine bırakmamız lazım beslemesi için
Bir de ikisi için de şuanda elimde olan dereceler şunlar. Bunların birini kuru alan birini su için kullanıcam. Hangisi hangisine uygun olur sizce? Kuru alandaki derece kaplumbağanın ısırması açısından tehlikeli olur mu?

Ekli dosyalar

• 11070E74-7588-4E40-BA4A-5C449DDD75A3.jpeg
    11070E74-7588-4E40-BA4A-5C449DDD75A3.jpeg
    2.9 MB · Görüntüleme: 2

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Güvenecek biri var mı günde bir kez gelip yem atacak.

Derecelerden bir tek sera uygun diğerlerini büyüdüklerinde kırıyorlar. Ya ısırıyorlar yada kabuklarını vuruyorlar. Seranın jbl'ye benzer olanı var. Alkol bazlılar ama cam kırıkları tehlikeli. Kuru alana gerek yok. Sera ile lamba mesafesini ayarlayıp bırakıyoruz.

Diğerlerini iade edebiliyorsanız edin. Yoksa çizgiliye jbl'yi; rese serayı koyun.

Liyada kalibrasyon hatası yaşayan oldu. Yada serayı sırayla her ikisinde kullanın. Birinde sabitleşince diğerini ölçün.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Maalesef hiç öyle biri yok :/ O yüzden bizim bırakmamız gerekiyor birine
Bu derecelerin hepsinden 2 tane var. Liya'lar hediye geldi zaten. Jbl'i açmadım iade ederim. Seralardan 2 tane var şuan deneme amaçlı ısıtma lambalarını taktım halının ortasına yatay bir şekilde Sera dereceleri koydum 20-25 dk falan oldu sanırım biri 28 biri 29 derece gösteriyor. Eğer kuru alanda derece bulunmayacaksa bunu test edip lamba açısını ayarladıktan sonra bu iki dereceyi de sulu kısıma iç filtre ve ısıtıcının uzağına yerleştireyim o zaman değil mi? Bir de bu lambalar günde 12 saat falan açık kalacak ya, durdukça daha çok ısınır yakar mı yada hangi ne zaman sabitleniyor sıcaklık nasıl emin olabilirim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet aynen öyle su ısıtıcıdan uzak ön köşede dibe yakın olacak dereceler.

Lambalar uzun süreli yanmada 35-36 derecelik bir ısı alanı yaratır onun için ilk yarım saatlik ölçüde 32 dereceyi baz alıyoruz.

O zaman kapta tutup öyle verin. Lambaları veremeyeceksiniz elektrik masrafı olur. Sadece yem sayısını gösterin ve üşümeyecekleri bir ortama koymalarını söyleyin. Kalorifere yakın ama kalorifere temas etmesin.

Su değişimi gerekli olacak onu da emsal su sıcaklığında değişecekler. Sıcak yada soğuk su koymasınlar. O odada damacana yada petşişe su durursa ortam ısısını yakalar.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Onlar şimdiye kadar hep oda ısısındaydı. Allah izin verirse gelecek haftadan itibaren de 26 derece suya geçiş yapacaklar (28 de olabilir ama bir anda çok farklı bir ortama girecekleri için kademeli olarak artırayım 26da sabitleyim diye düşündüm). Sonra annem yokken emanet verdiğimizde tekrar oda sıcaklığına girmeleri çok fark yaratıp hastalığa sebep olur mu? Yada anneme vermeden önce sıcaklığı her gün birer derece düşürmesini söyleyebilirim böylece oda sıcaklığına alıştırarak geçiririz geri geldiğinde de yine aynı şekilde yükseltebiliriz.
Şuanda ben deneme amaçlı ısıtıcı lambaları ve dereceleri koydum 1-1.5 saattir falan oynatmadan duruyor biri 29 biri 29.5-30 gösteriyor. Tam kuru alanın üstünde konumlandırdım. (Göz kararı ayarlamıştım uzaklıkları şimdi ölçtüm biri 24 cm biri 28 cm ama ikiside yaklaşık aynı 29 derece) Böyle sabitleyeyim mi değiştireyim mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Isı sabit yada kademeli şekilde yavaşça değişirse hayvanlar etkilenmez. Isıtıcıya ayar çekmeye gerek yok. Az daha indirin. 2-3 cm kadar. 29 derece az.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Isı sabit yada kademeli şekilde yavaşça değişirse hayvanlar etkilenmez. Isıtıcıya ayar çekmeye gerek yok. Az daha indirin. 2-3 cm kadar. 29 derece az.
Isıtıcıyı ayarlıyoruz. Filtre içini hazırladık zeolit 3cm olacak şekilde çoraba doldurduk yıkıyoruz karbonu da aynı şekilde yapıcaz. Ben yine fotoğraf atmak istedim şu şekilde görünüyor bu çorabın ucunu düğümleyip üstüne elyaf ve karbon yerleştirip koyalım mı filtreye? (Kum henüz koymadık onun durumuna göre belki bu belki sünger koyacağız)

Ekli dosyalar

• 0FB767B4-1027-4755-A31A-E7C8730EC9F3.jpeg
    0FB767B4-1027-4755-A31A-E7C8730EC9F3.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 2

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam böyle olacak.

Bu malzemeler hayvanı koyduğunuzda olacak akvaryuma hayvanları koymayacaksanız filtreyi çalıştırmaya gerek yok boş yere elektrik harcamasın. Hayvanları koyacaksanız çalıştırın.

Tüm aralarda elyaf olsun haznede boşluk kalmasın. Eğer elyaf katlarda çok kalın duruyorsa inceltir malzemeyi çoğaltırsınız. O ayarı size bırakıyorum.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Evet henüz çalıştırmıyorum sadece yıkayıp hazırlamak istedim ama carbon yerine bio filter ring gönderilmiş şimdi ona iade talebi oluşturacağım. Bu bir işime yaramaz değil mi?

Ekli dosyalar

• tempImageqsnIwg.png
    tempImageqsnIwg.png
    14.6 MB · Görüntüleme: 1
  • tempImage22FhmT.png
    tempImage22FhmT.png
    10.5 MB · Görüntüleme: 1

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Buna seramik diyoruz. Bu iki çeşittir. Biri gerçek seramik diğeri sinterlenmiş tozdan yapılma. Bu sinterlenmiş olan bu dış filtrede ilk suyu karşılar ağır dışkıyı, kumu tutar. Sinterliler kir emici özelliğe sahiptir. Ortalama 6 ay ömrü var. Gerçek seramik olanı suda yıkayarak senelerce kullanırız.

Fiyatları aynı ise yada bunu yanlışlıkla seçtiyseniz. İster iade edin isterse haznenin en altına yatay olarak bir sıra dizip (arasında boşluk olsun biraz 1-2 mm) üstüne ince bir elyaf atıp üstüne zeolite koyun. Bu kahverengiye tamamen dönene kadar dursun sonra atıp yenileyin. O ana kadar sıcak suda yıkar kullanırsınız. Eğer çok yer kaplar kullanma imkanı olmazsa ilerde dış filtre aldığınızda da kullanabilirsiniz. Fiyatı sürekli yükseliyor yedekte dursun.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Fiyatı daha pahalı (ben şimdi karbonu daha ucuza buldum) iade edip karbon almak biraz daha mantıklı olacak sanırım. Bir de JBL su ısıtıcılarına da bakıyordum dikkatimi çekti:

Bu ikisi aynı mı? Hangisi kaplumbağalara uygun? Normalde 2. linkteki her yerde çok pahalı Atakanpetshopta 450 küsur. Burda bu kadar fark olması çok dikkatimi çekti aklıma farklı şeyler de geliyor, orijinal değil midir kusurlu elden çıkarılmaya çalışılan ürün müdür (stokta 1 tane var gösteriyor) diye. Siz ne düşünürsünüz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her ikisi de aynı birinde new yazıyor yani yeni modeli ama resimde gösterdiği gibi mi eskisini mi gönderirler bilemem. Sonuçta aynı ürün yenide ekstra ne olabilir bilmiyorum. Aynı açıklamaları var. Belki fiyat güncellemesi yapmamıştır belki de reklam amaçlı.

Öyle yapın o zaman karbonu alıp bunu iade edin.