Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Her ikisi de aynı birinde new yazıyor yani yeni modeli ama resimde gösterdiği gibi mi eskisini mi gönderirler bilemem. Sonuçta aynı ürün yenide ekstra ne olabilir bilmiyorum. Aynı açıklamaları var. Belki fiyat güncellemesi yapmamıştır belki de reklam amaçlı.

Öyle yapın o zaman karbonu alıp bunu iade edin.
Tekrardan merhaba, bir sorum daha var su kaplumbağası genel yaşam alanıyla ilgili olduğundan aynı başlıktan devam ediyorum. Dün kırmızı yanak kaplumbağamı hayvan hastanesine götürdüm. Genel durumu iyi ama kabuğunda çok hafif yumuşama başladığını söylediler. Vitamin takviyesi ve usb kullanabileceğimi söylediler. Uvb olarak UVB 100 veya UVB 5.0 mı kullanıyoruz? (exoterra marka var sanırım bu lambalarda). UVB 10.0 da olur mu farkı nedir? Başka UVB olduğu belli güvenilir lamba / marka var mı?
Bu linkte daha ucuz alternatifler buldum ama yorumlarında uvb olup olmadığı belli değil tarzı yazılar var.

Aşağıda attıklarım da evimde olan yemler. Kare kutudaki kurutulmuş karides. Sanırım kabuk için biraz daha proteine ağırlık vermem gerekir (kaplumbağalarıma daha önce yem dışında yumurta marul vs gibi bizim yiyeceklerimizden vermedim hiç) protein için ne önerirsiniz? Yetişkin sayılırlar kabuk boyları 10-11 cm.
Bir de elimde bu sera reptilin vitamin var bir dönem yemlerine bir damla damlatıp veriyordum ama sonra annem biraz fazla damlatmış doz aşımından korktuğum için bir süredir kullanmıyoruz. Sizce kullanmalı mıyım yoksa devit damla vs gibi bir şey mi daha iyi olur?

Ekli dosyalar

• tempImagegIT2Zv.png
    tempImagegIT2Zv.png
    12.2 MB · Görüntüleme: 6
  • tempImageWj3f6I.png
    tempImageWj3f6I.png
    10.7 MB · Görüntüleme: 6

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Exo terrada uvb 100, tüm uvb ampullerde 5.0 (%5) oranlıyı kullanıyoruz. 10.0 desert yani çöl hayvanları için bunun verdiği radyasyon yüksektir. Sadece uvb içeren ampuller biraz daha hesaplıdır. 3.0 olanlar çin malı ama hesaplı. Kabukları kalın olduğu için tam randıman alınmasa da deri yoluyla D vitamini sentezi yapabilirler.

Yada devit damlayı nisana kadar haftada bir ilk stick yeme bir damla damlatıp elden verin. Eczaneden alacaksınız. Gerçi elinizde mineral yemler ve vitamin damla mevcut bunlar yeterli. Devit yerine reptilin verin. Haftada bir kez bir damla.

Gammarusta kitin maddesi bulunur bu özellikle kıkırdak doku gelişimi için gereklidir.

Yem programı şöyle olsun.
Pazartesi herbivor
Salı gammarus
Çarşamba reptomin
Perşembe carnivor
Cuma reptomin
Cumartesi gammarus
Pazar carnivor.

Cumartesileri iki haftada bir dönüşümlü haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz.

Marulu haftada 1 veya 2 kez yemden uzak bir saatte kabuğu kadar genişlikte verebilirsiniz.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Lamba veya devit'siz sadece reptilin de kabuk gelişimi için yeterli olur değil mi? Yani yumuşama riskinden kurtarmak için?
Yemleri karışık vermenin bir sakıncası olur mu, biz kafa hacmi miktarını çeşitlendiriyoruz tek gün tek çeşit değil de mesela 2 herbivor 3 carnivor gibi. (tabi henüz tek öğüne düşemediğimizi düşünürsek de hem sabah hem akşam 2 çeşit yem veriyoruz diyebiliriz) Gammarus hiç kullanmadım şimdiye kadar onu alayım. Onun için öneriniz var mı? sera veya tetra sanırım iyi markalar değil mi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Mineral yemler ve reptilinde D vitamini mevcut.

Arka kısımlarda kabuk esniyor mu? Aynı şekilde ön kısım kafa üstü kabuk sert mi esniyor mu? Ön kısım sertse o kadar ciddi bir durum yoktur. Bunlar telafi eder.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Karışık yem vermeyin yemi seçer. Diğerini yemez tek öğüne düşün hayvanları başkasına vereceksiniz alışsınlar. Tek öğünü başlarda bir iki fazla verin. Vereceğiniz kişide aynısını yapsın.

Gammarus karides yavrusuna benzeyen o kasede olan.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Mineral yemler ve reptilinde D vitamini mevcut.

Arka kısımlarda kabuk esniyor mu? Aynı şekilde ön kısım kafa üstü kabuk sert mi esniyor mu? Ön kısım sertse o kadar ciddi bir durum yoktur. Bunlar telafi eder.
Ben kendim bastıramıyorum çok anlamıyorum da ama hayvan hastanesinde veteriner hekim bastırdı biraz ön kısıma bastırdı özellikle hafif yumuşamaya başladığını söyledi. Gammarus hep görüyordum sera ve tetrada kutulu olarak ama ne olduğuna dair fikrim yoktu elimdekini normal karides sanıyordum. Sera reptilini hangi yeme damlatacağım fark eder mi? Ben herbivor'a damlatıyordum önceden. Yine haftada bir, tek damla düzenine döneyim.
Ama ekstra faydası olursa uvb de alırım. Dönüşümlü takarım ikisi de faydalanır. Yeter ki yumuşama ilerlemesin gerilesin tekrardan sağlam haline dönsün

Son düzenleme:

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Ben kendim bastıramıyorum çok anlamıyorum da ama hayvan hastanesinde veteriner hekim bastırdı biraz ön kısıma bastırdı özellikle hafif yumuşamaya başladığını söyledi. Gammarus hep görüyordum sera ve tetrada kutulu olarak ama ne olduğuna dair fikrim yoktu elimdekini normal karides sanıyordum. Sera reptilini hangi yeme damlatacağım fark eder mi? Ben herbivor'a damlatıyordum önceden. Yine haftada bir, tek damla düzenine döneyim.
Ama ekstra faydası olursa uvb de alırım. Dönüşümlü takarım ikisi de faydalanır. Yeter ki yumuşama ilerlemesin gerilesin tekrardan sağlam haline dönsün
Uvb 3.0 kullanırsam uzaklığını ne kadar ayarlamalıyım? Ve ısıtma lambasıyla yanyana olacak herhangi bir sorun olur mu ilerleyen saatlerde aşırı ısınma vs gibi?
15-watt-uva-uvb-30-surgungen-teraryum-tropikal-lamba-P407039401

15 ve 25 W buldum, uvb verimliliği anlamında bir şey farkeder mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Wattlar mesafeayarını yükseltir. Düşük olan daha yakın durur bu sebeple ışıma alanını daraltır. Büyük olan o açıdan iyi özellikle çoklu hayvanlarda büyük olanı seçiyoruz. Büyük olanın tek sakıncası arka beyaz kısmı geniş olduğu için lamba çanağı geniş değilse duya oturmaz. İkincisi ağır olduğu için mandallı lambaya takılmaz.

Mesafesini 1 cm kısa tutarsak 13 watt 17-18 cm; 25 watt 27-28 cm gibi olsun. Sonuçta radyasyon veriyor.

Bu bizim göz ve derimiz için zararlı onun için yakın temas kurmuyoruz. Lambanın çanağının arkasında hava deliği varsa onu kapamayacak şekilde alüminyum folyo ile çanağı kaplayıp uzatıyoruz. Dışarıya sarkan ampulün uç hizasına kadar böylece göz etkilenmesi olmuyor.

Uvb ısı vermez ama duy kısmı ısınabilir. Çok yakmıyoruz zaten. Çok çıktığı saatlerde 1-2 saat. Günlük 20 dakika ışıma yeterli.

Reptilin farketmez yeterki stick olsun. Gammarusa zaten damlatılmaz. Diğer yemler olur.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Wattlar mesafeayarını yükseltir. Düşük olan daha yakın durur bu sebeple ışıma alanını daraltır. Büyük olan o açıdan iyi özellikle çoklu hayvanlarda büyük olanı seçiyoruz. Büyük olanın tek sakıncası arka beyaz kısmı geniş olduğu için lamba çanağı geniş değilse duya oturmaz. İkincisi ağır olduğu için mandallı lambaya takılmaz.

Mesafesini 1 cm kısa tutarsak 13 watt 17-18 cm; 25 watt 27-28 cm gibi olsun. Sonuçta radyasyon veriyor.

Bu bizim göz ve derimiz için zararlı onun için yakın temas kurmuyoruz. Lambanın çanağının arkasında hava deliği varsa onu kapamayacak şekilde alüminyum folyo ile çanağı kaplayıp uzatıyoruz. Dışarıya sarkan ampulün uç hizasına kadar böylece göz etkilenmesi olmuyor.

Uvb ısı vermez ama duy kısmı ısınabilir. Çok yakmıyoruz zaten. Çok çıktığı saatlerde 1-2 saat. Günlük 20 dakika ışıma yeterli.

Reptilin farketmez yeterki stick olsun. Gammarusa zaten damlatılmaz. Diğer yemler olur.
Anladım teşekkür ederim. Mandallı lambaya oturmaması sadece büyük watt olan için mi geçerli? Çünkü gördüğüm kadarıyla tüm uvb ampüllerinin şekli normal ampul gibi değil de böyle biraz daha uzun ve büyük. Genel olarak tüm uvb ler mi mandallı lambaya takılmıyor?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Uvb ve uva + uvb ampuller sarfiyatsız florasan ampullere benzer. Çubuk tip florasanlar kuru alana çıkanlara uygun değil. O softshell kaplumbağalar sudan çıkmadığı için onlarda kullanılıyor. Birde amerikan menşeili ısı veren spot şeklinde uva + uvb var. O en pahalı olan.

Mandallı lamba esnek olduğu için uvb ampuller ağır geliyor. Sabit mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba olacak.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu mandallı lambanın körük yerine tek parça sabit tipleri var. Ama çanakları ufaktır.

Linkini verdiğiniz masaya sabitleniyor. Genelde mimarlar çizimde kullandığı için mimar lambası da derler. Bunu tutturacak yer lazım.

Armatür alıp yada yaptırım tavandan çengel vida ile kablosunu sarkıtıp kuru alan üstüne hizalayan da var. Armatür dediğim duy ve çanak.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Tavandan sarkıtmamız çok zor da ona uygun bir lamba bulmam gerek :/ Mandallı lamba elimde 1 fazla vardı o olur diye sipariş verecektim direkt, söylediğiniz iyi oldu ben o zaman önce uygun bir akrobat bişey bulayım öyle uvb bakayım. Ben tekrardan İstanbula gittim geldim şimdi akvaryumu dezenfekte ettik metilenden tamamen arınması için su doldurup boşaltma yapıyoruz yarın sabah kumu koyup filtreyi çalıştıracağız. Ben kumdan sonra bir resim atarım eğer burda olursanız filtreyi süngerle mi yoksa zeolit + karbon ile mi çalıştırmam gerektiğini yine size danışmak istiyorum :')

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su bulanık olursa malzemeleri koymadan yapın. Çektiği kum tozları ile o malzemeleri tekrar tekrar yıkamaya gerek yok.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Su bulanık olursa malzemeleri koymadan yapın. Çektiği kum tozları ile o malzemeleri tekrar tekrar yıkamaya gerek yok.
Şuan kurduk kumu suyu filtreyi koyduk. filtrenin içinde sadece sünger var (elyafa gerek yoktu sanırım sünger olunca) filtre çalışıyor. Size fotoğraf atacağım genel olarak konumlandırmamız doğru mu? Isıtıcıyı (jbl’e değiştirdik) filtrenin yanına dik olarak koymayı düşünüyoruz, termometre de kuru alanın altındaki cama vantuzlu olacak iyi mi sizce? Yalnız ısıtıcının kullanım kılavuzunda fişi kesinlikle suya değdirmeyin yazıyor ama bu bahsettiği kablosu için de geçerli değildir dimi sadece prize takılan kısmından bahsediyor? Eğer kablo da dahilse yatay kullanamam zaten. Bir de bizim afacanların termometreyi (ve akvaryumdakş bilimum yeni malzemeleri) ısırmalarından korkuyordum öyle de oldu. Şuanki mevcut su sıcaklıklarını ölçmek için ben dibinde beklerken çizgilinin suyuna dereceyi koydum engel olmama rağmen 5-6 kere ısırma girişiminde bulundu sonra çektim. Ama res hem daha büyük hem ağzı ısırma güdüleri daha sağlam. Bu problem olur mu, özellikle de ben yokken dereceyi ısırıp kendilerine bi zarar verirler mi?

Son sorum da: biz bu filtreleri kumdan tahmini 4-5 cm yukarıda olacak şekilde konumlandırdık ama tabii tepeden sürekli su çıktığı için acayip bir ses yapıyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. Filtreyi tabana direkt koysak kumdan dolayı kullanılamaz hale mi gelir?

Ekli dosyalar

• B8192E25-2FBF-4683-B424-EC1C7AB43169.jpeg
    B8192E25-2FBF-4683-B424-EC1C7AB43169.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 10
  • FF13AD2C-0ADC-4344-997A-76EDF137DBAA.jpeg
    FF13AD2C-0ADC-4344-997A-76EDF137DBAA.jpeg
    2.6 MB · Görüntüleme: 10
  • 58DF32B7-6859-4DB8-9994-F7DD0EE341D4.jpeg
    58DF32B7-6859-4DB8-9994-F7DD0EE341D4.jpeg
    2.6 MB · Görüntüleme: 10
  • A50A54FD-FE0A-408F-81A7-89ED589E4DD1.jpeg
    A50A54FD-FE0A-408F-81A7-89ED589E4DD1.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 10

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Jbl protemp 1 metre derinliğe kadar batar yatay konumlandırmada sıkıntı yok tersine dikeye göre daha performanslıdır.

Akvaryuma giren herşeyi algılamak için ısırır sonra rahat bırakırlar. Derecedeki kırmızılığı yem olarak algılıyor da olabilir. Dediğim çubuk dereceyi kıramadılar şimdiye kadar.

Suyu filtre yukarısına kadar doldurun. Rampa tepesinden 2-3 cm aşağısına kadar. Gündüz filtreyi yukarı kaldırır gece suya indirirsiniz sesi kesilir. Kabarcık sesi gelirse üstteki hava hortumunu sökersiniz. Su içinde hava kabarcığı veriyorsa su üstüne çıkarmanıza gerek yok. Bu sesler hayvanları rahatsız etmez. Siz rahatsız oluyorsanız su içine indirin geceleri.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
O zaman jbl’in kablosunun suyla temasında da bir sıkıntı yok o bahsettiği sadece prize giren fiş kısmı değil mi?
Şimdi filtreleri tabana 0 yaptım üstüne su ekleyeceğim. Onun dışındaki konumlandırmalarım iyi ve doğru mu?
Bir de Hayvanları bu akvaryuma alırken kuru alana bırakıp kenara geçip gözlemeyi düşünüyorum. Ama bir anda çok derin gelecek alışması için ne yapabilirim?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
O zaman jbl’in kablosunun suyla temasında da bir sıkıntı yok o bahsettiği sadece prize giren fiş kısmı değil mi?
Şimdi filtreleri tabana 0 yaptım üstüne su ekleyeceğim. Onun dışındaki konumlandırmalarım iyi ve doğru mu?
Bir de Hayvanları bu akvaryuma alırken kuru alana bırakıp kenara geçip gözlemeyi düşünüyorum. Ama bir anda çok derin gelecek alışması için ne yapabilirim?
Bir de bu bulanıklık ne zaman geçer hayvanları ne zaman suya alabiliriz? Yaklaşık 3-4 saattir filtre açık ama sanki bulanıklıkta hiçbir değişme yok gibi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Isıtıcıda kablo sıkıntısı yok. Fiş hiçbir elektrikli alette suya sokulmaz. Anlaşılan biri yıkadıktan sonra fişi prize sokmuş ki bu uyarıyı yazmışlar.

Filtreyi kısa cama yapıştırın su uzunlamasına gitsin. Bu şekilde su tüneğe vuruyor. Hayvanlar tüneğin köşesine doğru durmayı seviyorlar.

Filtre kuma değmesin. Suyu yükseltince filtreyi geçiyor.

Hayvanları direk suya atın deli danalar gibi yüzsünler. Başta 5-10 dakika bir panik havasıyla geçer sonra mutluluktan delirme durumu başlar. Daha büyük bir ortama sahip oldukları için coşuyorlar. Boyları büyük bir iki saatte ortama adapte olurlar ve arkasından keşif başlar.

Filtre haznesini çıkarıp temizleyin. Tekrar takın. Su o kadar çok bulanık değil yarına tozun bir kısmı tabana iner ve su durulur. Yine bulanıklık varsa bir miktar su alıp temiz su ekleyin. Su eklerken yavaş dökün kum havalanmasın. Yarında filtreyi temizleyin. Malzemeleri koyun içine ve çalıştırın.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Isıtıcıda kablo sıkıntısı yok. Fiş hiçbir elektrikli alette suya sokulmaz. Anlaşılan biri yıkadıktan sonra fişi prize sokmuş ki bu uyarıyı yazmışlar.

Filtreyi kısa cama yapıştırın su uzunlamasına gitsin. Bu şekilde su tüneğe vuruyor. Hayvanlar tüneğin köşesine doğru durmayı seviyorlar.

Filtre kuma değmesin. Suyu yükseltince filtreyi geçiyor.

Hayvanları direk suya atın deli danalar gibi yüzsünler. Başta 5-10 dakika bir panik havasıyla geçer sonra mutluluktan delirme durumu başlar. Daha büyük bir ortama sahip oldukları için coşuyorlar. Boyları büyük bir iki saatte ortama adapte olurlar ve arkasından keşif başlar.

Filtre haznesini çıkarıp temizleyin. Tekrar takın. Su o kadar çok bulanık değil yarına tozun bir kısmı tabana iner ve su durulur. Yine bulanıklık varsa bir miktar su alıp temiz su ekleyin. Su eklerken yavaş dökün kum havalanmasın. Yarında filtreyi temizleyin. Malzemeleri koyun içine ve çalıştırın.
O zaman ben yarın sabah önce filtreyi temizleyim sonra onu kısa kenara alayım. Isıtıcı filtrenin yanına kısa kenara çaprazlamasına mı koyayım yoksa yine yanına ama uzun kenara (oklavanın karşısına) mı koyayım?
Bir de bu filtreyi nasıl temizlememiz gerekiyor? Süngeri direkt çeşme suyuna tutup yıkayım mı?
Umarım öyle olur gerçekten nasıl bi tepki vereceklerini çok merak ediyorum çizgili anladı zaten sürekli tırmanıp bakıyo bizi izliyor :) Umarım ikiside hemen alışırlar ve çok mutlu olurlar her şey onlar için :’)