Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tatile giderken kaplumbağayı evde bırakınca neler yapılabilir

Himura Kenshin

Elmas 3 Üye
Arkadaslar simdi biz ailecek tatile cikiyoruz senede 1 2 kere 3 4 gunlugune. Bu arada kaplumbaga da yalniz kaliyor baskasina birakmam gerekiyor ama su ana kadar memnun degilim ilgilerinden. Otomatik yemleme gibi bir duzenek kurulabilir mi ? Bakan kisi sadece su seviyesine baksa falan ? Boyle birsey yapilabilir mi ? 1 2 gune yine tatile cikacagiz bu seferlik gecti ama bundan sonrakilerde boyle birsey yapilabiliyor ise yapmayi dusunuyorum. ?

Yem cesitliligi olmaz ama 3 4 gun aç kalmasindan iyidir ?

Cvp: Birkaç sorum var

otomatik yemleme makineleri var onlardan alırsanız sadece su seviyesi için tanıdığınız baksa yeterli olacaktır. kuru alan lambasını vs açacaktır tabı sadece su seviyesi değil olay :)

ShaF_cK' Alıntı:
otomatik yemleme makineleri var onlardan alırsanız sadece su seviyesi için tanıdığınız baksa yeterli olacaktır. kuru alan lambasını vs açacaktır tabı sadece su seviyesi değil olay :)

Yani oluyor mu ? Otomatik yemleme makinalari uyuyor mu kaplumbaga için ?

Birde fiyatlari ne kadar ki..

Fiyat olarak en uygun bunu buldum : mailto:/urun_detay.aspx?urn=14799&ad=resun-af-2003-otomatik-yemleme-makinesi su seviyesi 1 2 günde öyle yarılara kadar düşmez o yüzden telaşe yapmayın bence..

kuru alan lambası içinde zamanlayıcılı prizler heryerde satılıyor :)

otomatik yemleme var diye biliyorum fakat kaplumbağaya uygun olması şart dikkat edilmesi gerekir.
Ağustos arkadaşın dediği gibi lamba için zamanlayıcı alınırsa o işide halletmiş olursunuz :)

Ağustos' Alıntı:
Fiyat olarak en uygun bunu buldum : mailto:/urun_detay.aspx?urn=14799&ad=resun-af-2003-otomatik-yemleme-makinesi su seviyesi 1 2 günde öyle yarılara kadar düşmez o yüzden telaşe yapmayın bence..

kuru alan lambası içinde zamanlayıcılı prizler heryerde satılıyor :)

En iyisimi onun da linkini verin hocam. Soyle biraz arastirayim. Kiyayim paraya. Ekipmanlari fulliyim ya. Şu 3 4 gun de katlansin da sonra gelir gelmez siparisleri veririm. Universiteye gecince de omurluk bir akvaryum ve ic dis filtre herseyini alirim. Aileme birakirim uni. zamanlarinda. Tatillerde gorurum artik. :) elimde birikmis para vardi kendime kullanacaktim ama boyle olmayacak. Madem o kadar masraf ettik. Bundan sonrasini da getirelim. Hem uzun yasiyorlar zaten. Daha çok birlikte oluruz bıcırıkla :)

zamanlayıcı elektrikçilerde de bulabilirsin 7-10 tl arasında değişir :)
fakat yemleme konusunda tam bir şey diyemicem şuan bende bakıyorum netten kaplumbağalar için uygun olanı hangisidir diye. Fakat yemleme konusunda o kadar ahım sahım bır sey yoktur. Tanıdığınız nasıl yapmış ki

ShaF_cK' Alıntı:
zamanlayıcı elektrikçilerde de bulabilirsin 7-10 tl arasında değişir :)
fakat yemleme konusunda tam bir şey diyemicem şuan bende bakıyorum netten kaplumbağalar için uygun olanı hangisidir diye. Fakat yemleme konusunda o kadar ahım sahım bır sey yoktur. Tanıdığınız nasıl yapmış ki

Tanidigim derken ? Kacirdim heralde?

başkasına bırakmam gerekiyor ama memnun değilim ilgilerinden diye kastetdiğiniz kişinin davranışı ne oldu ki demek istemiştim :)

O yeterli olur senin için 1 2 günlük zaten boş günleride oluyor kaplumbağalarımızın tatillerden önce ona göre bir program yaparsın yem konusunda .. Priz konusuna gelince herhangi bir elektrikçiye gitsen yardımcı olur başka temel bir eksiğimiz varmı ? Birde üni ye gittiğin zaman ailen sorumluluk almalı yemleme makinası olmaz bana sorarsan

Ağustos' Alıntı:
O yeterli olur senin için 1 2 günlük zaten boş günleride oluyor kaplumbağalarımızın tatillerden önce ona göre bir program yaparsın yem konusunda .. Priz konusuna gelince herhangi bir elektrikçiye gitsen yardımcı olur başka temel bir eksiğimiz varmı ? Birde üni ye gittiğin zaman ailen sorumluluk almalı yemleme makinası olmaz bana sorarsan

Yok zaten ben yemleme makinasini sadece bu tarz gunlrde kullanmak icin alacagim ;)

ShaF_cK' Alıntı:
başkasına bırakmam gerekiyor ama memnun değilim ilgilerinden diye kastetdiğiniz kişinin davranışı ne oldu ki demek istemiştim :)

Akvaryumun suyu yariya inmis mudahale etmemisler. Hayvan zaten korkmus iyice. Ayarlayabilirsem bizim kuzene soyleyecegim. :)

hmm yemleme konusunu halletsınler bırde su sevıyesını baska ıs kalmıyor zaten :)

ShaF_cK' Alıntı:
hmm yemleme konusunu halletsınler bırde su sevıyesını baska ıs kalmıyor zaten :)

Evet aynen :) zaten topu topu 3 4 gun. Insallah bundan oncekiler gibi ufak tefek sıkıntılar disinda birsey cikmaz. Onemli olan yarin degil obur gun cikacagiz tatile.ondan once prizi temin etmem. :)

o en kolay iş inanın :) yarın 1 saat içinde tabi bu çarsıya uzaklığınıza bağlı olarak halledersiniz :)

bütün elektrikçilerde bulunuyor o bizim dükkanda vitrindede kullanıyoruz biz .. yemleme makinasına bakabildin mi ?

ShaF_cK' Alıntı:
o en kolay iş inanın :) yarın 1 saat içinde tabi bu çarsıya uzaklığınıza bağlı olarak halledersiniz :)

Bunlarin ismi tam olarak ne diye geciyor zamanlayici priz mi ?

Ağustos' Alıntı:
bütün elektrikçilerde bulunuyor o bizim dükkanda vitrindede kullanıyoruz biz .. yemleme makinasına bakabildin mi ?

Yarin degil obur gun cikacagiz tatile. Onu tatil donusu alacagim juenpet'den. Yaninda birkac sey de alirim. Emre ve cem abinin fikirlerini de alirim hem o zamana kadar :)

bu linkte otomatik yemleme konusunda bir kaç konu var onlara bir bak.
mailto:/forum/search.php?action=results&sid=dfe915450984a36500849b4fba4b0a97&sortby=lastpost&order=desc

hayvan tek olduğuna göre bu makineyi kullanmanda sorun yok. bunun yanında alacakların. her lamba için zamanlayıcı. afyonda koçtaş varsa oradan alabilirsin. imkanın varsa güç kaynağı da olmasında fayda var. elektrikler kesilirse en azından 15 dakika daha çalışmaya devam eder. yoksa zamanlayıcıların zaman ayarı bozuluyor. yemleme makinasının da tabiki. ileri saatlere kayıyor. aşırı elektrik yüklemelerine ve dalgalanmalarına (voltaj yüksekliği veya düşüklüğü gibi) karşı elektrikli bütün aletleri koruyor. bu da 100-120 tl arası bir şey. 650 VA olanı yeterli. bir tek su eksilmesine karşı önlem almak gerekiyor. bunda da ısıtıcın tam batan tipse dibe yakın konumlandırıp kullanırsın. hayvanlar akvaryum üstünden kaçmayacak şekilde kuru alanı konumlandırma yaptıktan sonra rampa üstüne kadar su doldurursun. rampa uzunsa çok iyi olur. böylece 3-4 günde oluşacak su eksilmesi için ekleme yapılmasına gerek olmayacaktır. süre kısa ama insan yüzü görmedikleri için geldiğinde bir yabancılama durumu olabilir.

iyi tatiller.

RE: Tatile giderken bırakınca neler yapılabilir

mailto:/forum/Konu-otomatik-yemleme.html?highlight=otomatik+yemleme

Bu konuda arkadaşlar otomatik yemleme makinası önerisinde bulunmuşlardı. Stick hem alanlardan seçip raffy p veya reptomin koyarak tatili rahat geçirirsin.
Buradan da yemleme makinası tanıtımımı görebilirsin.

Geri