Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Yine kahverengilik, bulaniklik ve de koku ile basim dertte..

Daha 2 ay oldu ve gecenlerde kismi su degisimi de yapmistim.. 2 hafta sonra debi dusunce, her iki plastik boruyu firca ile temizledim.. Cikista az vardi ama giris borusu rezaletti. Tortular, tamamen icini kaplamisti.

Geri takinca, debi biraz yukseldi ancak suan icleri tertemiz olmasina ragmen hala sudaki kahverengilik, bulaniklik ve koku gitmiyor.

Daha once 3 buyuk hayvan varken bile bunlar basima gelmemisti.. Son 1 senedir cozemiyorum..

Aklima gelen farklar; zeolitte daha ucuz bir markaya gecmek, ucuncu sepetin filtre malzemesini devreden cikartip oraya iki sunger koymak yani yalnizca Lav tasi, Seramik ve Zeolit sepetlerim var. Eskiden ise cift sungerli kata, tek sunger ile Clearmc veya o tarz birsey koyardim.

Ne dersin, tek tek deneyeyim mi bunlari?

Bir de filtreyi acmak yerine suan yapabilecegim baska bir cozum var mi?

Carbon kullan. Filtre temizliği ile birlikte akvaryumda da genel temizlik yapıyoruz. Su kirli olursa filtrede hemen kirlenir.

Ayda bir temizliyorsan lav taşı kullanmanın bir esprisi olmaz. Zeoliti iki sepet yaparsın o vakit.

Eskiden 6 ayda bir keyfine temizliyordum.. Yani kirlenmese de, saglik temizlik olsun diye..

Suanda 4-5 aya indim ama tabi ki biraksan 2 ayda bir yapmam lazim ama yapamiyorum.Bu anormal durumu cozmeye calisiyorum.

Normalde ben filtreyi temizler, kisa sure sonra da suyun 3/4 unu cekerim. 2 ayda bir de bunu tekrarlarim.

Ki eskiden bu 2 aylik su degisimlerini dahi yapmazdim...Ne kahvelik ne kokma olurdu..

Karbon uzun sureli kalmaz diye kullanmadim.Ben eski periyoduma donmek istiyorum cunku.

Zeolit az geliyor olabilir mi? 500 gr koydum ve hep de yeniledim

Filtreyi açma zamanına kadar carbonu kullanabilirsin zeolite yeterli. Filtre temizleme aralığı 1 aya kadar düşüyorsa akvaryumu büyütmek gerekir. 2 ay üstü giden filtre işini yapıyordur.

Cvp: Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Bu filtreleri pek anlamıyorum ama eski akvaryumumdan örnek vereyim.

Ben 121 litrelik akvaryumumda tetra ex 800 plus kullanıyordum ve içi full filtre malzemeleriyle doluydu. Ben her hafta 3/1 su değişimi yapıyordum ve her hafta eheim pick up 2012 ve eheim skim up 350yi temizliyordum. Buna rağmen 2 ayda bir dış filtreyi temizliyordum çünkü hortumları vs pislik doluyordu. O sıralarda kaplumbağam 8-10cm kabuk boylarındaydı.

Bence sizin akvaryumunuzun durumu gayet normal çünkü kocaman bir kaplumbağanız var ve 250 litrelik bir akvaryumunuz. ex 1200ün hacmi 12 litredir ve filtre sepetleriyle beraber bu hacim azalır. Ve siz sanırım bakteri kürtürüyle akvaryumu temiz tutmak istiyorsunuz filtre malzemeleri kullanmıyorsunuz. Ben seramik olarak Jbl micromec kullanıyorum ve 1.5 aydır hortumlarda ufak noktalar harici birşey yok. Su kokmuyor, kahverengilik yok. Size bu ürünü tavsiye ederim bu dış filtrenin içerisinden çıktı ben almadım ama araştırdığımda 6 aylık ömrü olduğunu yazmışlar.

Benim 121 litrelik akvaryumumda kullandığım (90L su dolu) dış filtrenin hacmi ise 6,6 litreydi. Sonlara doğru akvaryum hiç temizlenmiyordu ne kadar su değişimi yapsamda su hep bulanık oluyordu. Bu sıralarda kaplumbağa 15cm kabuk boylarındaydı.

Gorusler icin tesekkur ederim arkadaslar.

Filtre ile gelen, plastik delikli bilyeler vardi. 1 sene sonra cikartip yerine Jbl Clearmac kullanmaya basladim. Donusumlu olarak, Jbl'nin bir kac urununu kullandim. Yine filtre ile gelen karbonu cikartip yerine hep Eheim lav tasi(veya substrat) kullandim. Seramik sepetine hic dokunmadim.

Farkli yaptigim sey; son 1 senedir, CM yerine sungeri arttirmak. Oyuzden acaba ondan mi az geliyor diye dusundum. Yani su berraklastirici bir urun eklemeyi.

Diger farkli yaptigim da, zeoitte Prodac markadan Eurostar'a gecmek.

Hayvan sayisindan veya buyumesinden olduguna hala inanamiyorum pek..Cunku bir ara kocaman bir kaplumbaga sahiplenmistim. O zaman yanindaki 2 tane de yine simdiki boylarina yakindi. Akvaryumu kurduktan sonra ben hep belli boya gelmis kaplumbagalar sahiplendim cunku. Haliyle buyumeleri az oldu.

Yem de ayni sekilde. Yillardir ayni olcude gidiyoruz.

Ben o Eheim Lav tasini vs nerdeyse 4-5 yil once Hepsi burada'da toplu bir kampanyada bedava fiyatina almistim. Suanda hala elimde 3 kutu var. Ama acikcasi, o bitince de alternatif markaya yonelmek istiyorum. Ancak su sorunu halletmem gerek ki; boylece, marka degisiminde diger urunlerin etkisini gozlemleyeyim.

Süngerler sadece katı pisliği tutar. başka işlevleri yoktur. Bioballarda aynı şekilde işlevleri çok azdır. Lav taşlarıda bence hiç işlevli değil özellikle kaplumbağalar için.

Substrat proyla lav taşını karşılaştırdığımızda, lav taşında gözle görülür delikler varken, substratda o delikler gözükmüyor bu da çok ufak pislikleri, bakterileri dahi tutmasına olanak sağlıyor.

Siz karbonda kullanmıyormuşsunuz. Karbonun 1 aylık ömrü olabilir ama o ömrü tamamlayana kadar zaten akvaryumdaki bütün bulanıklılık yapan maddeleri tutar.

Zeolit olarak ben ammoex kullanıyordum ama piyasadan kalktığı için Fluval zeo/carbon almıştım ve suda koku yok ayrıca seachemin amonyak göstergesi en düşükte. 2 ürünü aynı sepete koyabildiğimiz için diğer sepetlerede malzeme koyabiliyoruz. Reeflowers Detox-Dual Zeo/Carbon da eurostara göre daha iyidir. Ama bu ürünler yıkanarak tekrar kullanılmıyor.

Cem Bey'in tavsiyeleri üzerine percell water resinde almıştım açıklamasında bir sürü özelliğe yaradığını yazmışlar ve gerçekten çok işe yarıyor. Bunu su arıtma sistemlerinede satıyorlar. Siz kullanıyormusunuz bilmiyorum ama bence kullanmalısınız.

O hortumların dolması benim eski akvaryumumda da oluyordu ben jbl silikatex alıcaktım onun için ama Türkiye'de yoktu. Ve bu akvaryumumu kurarken seachem phosguard kullandım ve 1.5 aydır hortumlar temiz, vantuzlar bile kaygan değil. Ve üstelik ben 400 litre su dolu akvaryumuma 60ml kullandım. Sizin akvaryumunuzda bu oran 30-35ml olur. Yani 100ml lik seachem phosguard sizi 3 dış filtre açmanıza kadar götürür.

Her sepete altlı üstlü elyaf koymalısınız sadece seramiğin üzerine sünger koymalısınız ki tortuyu çeksin. Eğer süngerleri koyarak amacınız dış filtrenin tıkanmamasıysa bu çok yanlış olur çünkü dış filtrenin çekemediği pislikler akvaryumda kalır ve dış filtreniz hiç tıkanmasada akvaryumunuz pis kalır.

Jbl tormec çok güzel bir ürün dış filtrenin en altına konuluyor ama ben kullanmadım. Bunun nedenleri ise suyu aslında kaplumbağanın yaşadığı su olan açık kehribar rengine dönüştürmesi. Bu sayede alg oluşumu bitiyor, ph düşüyor, suyun sertliği azalıyor. Aslında kaplumbağanın istediği her şey oluyor. Belki ben dış filtreyi açtığımda onuda ekliyebilirim.

Karbon; 1 ay sonra zehirler deniliyor. Korkum o. Oyle iki ayda bir filtre acilmaz ki, dis filtre bu.

Zaten Cem bilir.. Bu modelin kapaklarinin kapanmasi, sepetlerin oturmasi, calistirirken hava pompasi tusunun icine gocmesi vs vs bir suru sikintisi var.

Konum itibariyle, akvaryum arkasina girememek ve etrafa gelen sular, kuvetin tum filtre ile komple batmasi ayrica bel fitigim ve agir seylerle ugrasmanin sakincali olmasi vs vs derken. Bu gercekten cok buyuk bir sikintiya donusuyor.

Erkekler bile basa cikarmiyor, ben tek basima bu tasima isleri ile, sepetler oturmus gibi kapanir sonra su kacirir hadii geri gotur kuvete ac kapat vs derken, sakat kalirim sonunda. Boyle agir is yapan bir tip de degilim. Haldir huldur kaldiriyorum herseyi.

Ammo urununu ben de bulamamistim evet.

Fluval'in zeoliti var sadece. Bu Turk markanin kutusu kucuk diye, onu beklemeye almistim ama bu sefer onu koyacagim.

Ben daha hicbir urunu yikayip kullanmadim ki.. Ziyan belki ama rahat etmiyordum.

Silicati bir kez buldum bir daha bulamadim ama o zaman hayvan sayim azdi. Esas suan bana lazim

Seachem phosguard demissiniz. Hakikaten onu mu alsam acaba cozer mi?

Dış filtrenin bir sürü sorunu varmış. Ve eski model olması, yıllardır kullanılması bu sorunları çoğaltmış. Ben jbl e1902 kullanıyorum ve tekerlekleri var. Size e1502yi tavsiye edicektim ama araştırdığımda tekerleksiz olduğunu gördüm.

Bu dış filtreler içi su dolunca çok ağır oluyorlar zaten. Ben tetra ex 800ü bile zar zor götürüyordum. Mesela fx6 da su tahliye vanası var ve suyu boşaltınca dış filtre daha hafif oluyor. Bunlarda öyle bir şey yok.

Bende bu zamana kadar hiçbir ürünü yıkayıp kullanmadım. Ve ben 2 ayda bir açıyordum dış filtreyi. Yıkayıp kullanmadığım bi ammo ex bir clearmec bir de karbondu zaten.

Karbonun öyle bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Bilinmedik markalarda durum nedir bilemiyorum ama aldığım ürünlerin açıklamasında öyle şeyler görmedim.

Fluvalin tek zeolitinide hiç görmedim.

Fluval clearmax diyede bir ürün var. Fosfat, nitrit ve nitratı önlüyor ve sudaki kötü kokuyu gideriyor.

Seachem phosguard silikatı ve fosfatı hızlı bir şekilde bitiriyor. Bu ürün deniz akvaryumlarında su tuzlu olduğu için kendi kendini yenileyerek ömrünü 2 kata çıkarıyor. Normal ömrünü yazmamışlar sitede.

Sitesi burada: https://www.seachem.com/phosguard.php

Karbon zehirlemez tersine zehirleyecek şeyleri tutar, onu kim söyledi ise yanlış söylemiş sadece işlevini yitirdiğinde etkisi azalır.

Emre kullanılmayan ürünü yıkama. Hatta onları kontrol et kurumadan koyduysan küflenir. Çöp olur.

Fluval zeolit ve carbon-zeo olarak satılıyordu. Demekki sade zeoliti ya bitmiş yada getirmiyorlar artık.

Ben orda o anlamda söylemedim. Tetra ex 800de filtre malzemelerini direk çöpe atıp yenilerini ekliyordum. Daha ömrü tamamlanmayanları bile çöpe atıyordum kaplumbağanın pisliklerinden dolayı.

Kullanılmayan ürünlerin hepsi zaten kutularında duruyor kuru bir şekilde. Beni 1 filtre açılışına kadar götürücek malzemem var daha.

Anladım. Öyle durumda normal su ile yıkayıp son safhada sıcak su dök. Temizlenmezse iflah olmaz zaten atarsın. Sadece substrat proyu atma o bir parça renk değiştirir ama yıkanıp kullanılır. Ben 4-5 sene kullandım.

4-5 sene mi =) Ben kac tane Subs attim 6 ayda bir.Simdi elimde bir tane kaldi.

Karbon isini cok yerde duydum aslinda. Tekrar bakmam lazim da, ay sonuna dek yogunum

Evet cok agir oluyor Tetra ve unutmusum; su dolu halini tasirken, uyduruk bir tutma yeri yapmislar. El girmiyor ve tam acilmiyor, insanin eli aciyor. Bir yerde dolu hali 12 kg diye okumustum. Bence de en az o kadar vardir.

Tekerlek aldim, damacana tasiyici. Ama her yer batan can havliyle, onu bile kullanamiyorum o an.

Emre arkadasin dedigi o urun ve Clearmeci karistirip, Fluval'in zeoliti ile de Turk markayi degistirip bir deneme yapmayi planliyorum.. Ama bu ara hic vakit yok.

Bir gozlemim daha var..

Gece, uyumak icin cikis borusunu asagi alirim. Suan aldigmda, icinden havali su ciktigini gordum. Yani birsekilde denge bozuluyor.

Halbuki filtrede hava falan yok.

Bunu da cozemedim.

Aslinda 6 senedir, bir kez kafa lastigi degisme disinda iyi gitti bu model.

Substrat prolar 6 ay yıkamayla 12 ay kullanılabiliyormuş. Tam hatırlamıyorum 12 ay da olabilir yıkamayla 24 ay olabilir. Tabii büyük bir paket substrat pro oldukça uzun gidiyor.

Dış filtreyi çıkarıcağınız zaman musluklarını kapatıp yuvasından çıkarmıyor musunuz? Ben öyle yapıyordum ve su dökülmüyordu. Ama içi su dolu olduğu için eğince su dökülür dış filtreden. Bunun içinde götürene kadar havlu sıkıştırabilirsiniz.

Dış filtrenin hacmi zaten 12L eşyalar 5L olsa geriye kalan 7L de su oluyor yani 12 litrelik bir bidon gibi birşey.

Bir de hortumları her dış filtre temizliğinden sonra temizlemelisiniz. Ben 2 ayda bir çıkardığım halde hortumlar o kadar kir dolu oluyordu ki yaklaşık 20 dakika hortumları temizlemeye uğraşıyordum. Pislikten hortumun içinde temizleme fırçası hareket etmiyordu. Hortumlar temiz olmazsa çıkan suda temiz olmaz.

Şelale aparatınımı kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse hava kabarcığı olur çünkü bende şelaleyi kullanırken su içerisine hava atıyordu ama çok fazla değil. Az az atıyordu saniyede en fazla 3 tane atıyordu yani. Onun içerisinede hava dolabiliyor.

Borudaki deliklere çarpıyor su o kabarcık hali ondan kaynaklı.

Lav taşı 6 ay; substrat yıkanarak 1-2 sene; substrat pro yıkanarak 4-5 sene! 1 kg'lik kutu olarak (emre hatırlattığın iyi oldu.) Kiloluk kutuyu yarım yarım kullanıyoruz. Süre bu şekilde oluyor.

Bana değişik kutulu gelmişti. İçerisinde bi büyük paket bir de küçük paket vardı. Küçük paket hediyedir belki bilemiyorum.

Kutu Almanca olduğu için hediyemi yoksa sığmadı diyemi öyle koymuşlar anlamadım.

https://imgyukle.com/i/IC5j3c

İnternetten baktımda %25 bedava yazıyormuş.

Hortumlari Jbl fircasiyla temizliyorum. 2 dakikalik is.

2 tane delikli boruyu yanyana koyup birinin deliklerini tikadim. Yani esas uctan geliyor tazyikle.

Musluklari kapatip o sekil yapiyorum ancak dolabin deliginden, filtre musluk birlesim yerini geciremedigim icin, illaki hortumlari bir yonden cekerek cikariyorum.

Aslinda cok dikkat edip bir kez hice yakin islatmayi basarmstim ama insan dariliyor. Sakin sakin calismak zor is bitsin diye.

Bir de Pro mu varmis..Benimki normali herhalde.

Cem iste daha once yoktu o carpma olayi. Filtrenin ici mi doldu da birsekilde etki ediyor anlamadim ki.

Birsey soracagim.

"Seachem phosguard kullandım ve 1.5 aydır hortumlar temiz, vantuzlar bile kaygan değil. Ve üstelik ben 400 litre su dolu akvaryumuma 60ml kullandım."

Demissiniz. Bu urunden siparis edecegim de, uygun fiyata bulursam. Aciklamasinda; 300 litre akvaryuma 250 ml yeter diyor. Siz bu durumda az kullanmissiniz.

Bir de acaba bu urunun omru nedir? Onu tam anlayamadim.

Bu urunun 100 ve 250 likleri cok pahaliydi. Nerdeyse 2 katina, havale fiyati ile 166.25 e 1000 lik siparis ettim..İnsallah ise yarar yani benim akvaryumun sorunu bu fosfat vs meselesidir.

Bu durumda JblClearmec almayayim degil mi?

Bu ikisi alternatif gibi?

Bir de su sekilde kapanacak bir filtrede; ayrica nitrit nitrat urunune gerek var mi?

SeachemPhosguard
Seramik
Lav tasi
Fluval zeolit

Carbon kesinlikle almalısınız. Fluval clearmex ise fosfat, nitrit ve nitratı yok ederek suyun kötü kokmasını engelliyor. Percell soft water önericektim ama bitmiş. Fluval clearmex daha uygun olacaktır.

Phosguard ise silikat ve fosfatı yok ediyor. Yani tam anlamıyorum bu ürünlerden ama eğer nitrit ve nitratı yok etmeniz gerekiyorsa Fluval clearmexi öneririm bende bunu yeni gördüm filtre açılışında bunuda ilave edeceğim dış filtreme. Cem bey gerekli olup olmadığını söyleyecektir.

Ben yanlış yazmışım, 400L su için 85ml kullandım. Siz diğer sitelere bakmayın. Sadece kendi sitesine bakın. Bu arada 1L yi çok güzel bir fiyata almışsınız. Site linki varsa gönderebilirmisiniz yoksa petshop gibi bir yerdenmi aldınız çok merak ediyorum. Bende bu fiyata kaçırmamak isterim eğer alış-veriş sitelerinde ise.

İşte size türkçe çeviri bir şekilde kullanım talimatı;

Su ile ilk temasta ısı oluşturabilir. Önceden ıslak tatlı su bir çift hacim ekleyerek, bir durulama takip. En iyi sonuçlar için, PhosGuard™ kullanılmadan önce durulanmalı ve suyun akışını en üst düzeye çıkarmak için yerleştirilmelidir, ancak akışta kendisine karşı tökezlemesi için değil. Bir kutu filtresi, ortam odası, kutu filtresi veya bir damla filtrenin herhangi bir yüksek akış alanında kullanılabilir. Filtre torbası kullanılması önerilir. Her 200 L (50 ABD galon) tuzlu su veya 400 L (100 ABD galon) tatlı su için 85 mL (1/ 3 fincan) kullanın.

Ürünü 4 gün yerinde bırakın, ardından fosfat veya silikat konsantrasyonlarını MultiTest™ Fosfat veya MultiTest™ silikatile test edin. Azaltmaya çalıştığınız bileşenin konsantrasyonu 0.02 mg/L'ye düşmemişse, fosGuard™ değiştirin, aksi takdirde seviyeler tekrar tırmanmaya başlayana kadar yerinde bırakın. Konsantrasyonlar kontrol altında kaldığı sürece ürün tükenmez. Aşırı tedavi tavsiye edilmez. FosGuard™ bir değişim reçinedir ve suya bir şey bırakmaz. Fosfatı yıkamaz veya suya tekrar silikat yapmaz ve tükenene kadar çıkarılabilir, kurutulabilir ve servise geri döndürülebilir. Küçük miktarların sürekli kullanımı, büyük miktarların aralıklı kullanımından daha iyidir.

Burda dikkatinizi çekerim, tatlı su için 400L de 85ml kullanın diyor. Kendi akvaryum litrenize göre bunun hesabını yapabilirsiniz. Yani şöyle, Her 1L tatlı su için 0,21ml kullanmalısınız. Bunu kendi litrenizle çarpmalısınız yani mesela, 0,21x400 = 84ml Buna göre hesap yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Phosguardın fazlası zararlıdır onun için ölçüyü aşmamak lazım. Yanlış hatırlamıyorsam 3 aylık bir ömrü olacak. Emre elinde prospektüsü vardır ona bakarsın.

Bu da substrat gibi kiri emip kahverengiye döndüğünden bunu su çıkışından aşağı doğru 1,2,3,4 diye sıralandırırsak. 3 sepetin üst kısmına yada 2. Sepetteki malzemenin altına koymak ömrünü uzatabilir.

Fluval clearmax, jbl clearmec'in birebir aynısı, taneleri biraz iri gibi duruyor resminde. Fluval 3 poşet halinde jbl iki poşet.

Geri