Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Ben bilemem söylediğim şeyleri kontrol et. Buna rağmen hala oluyorsa açıp bakacaksın. Mili de kontrol et. Pek olası değil ama aşınma yamulma var mı?

Merhaba Cem

Filteyi acacagim. Hem zamani geldi hem de malum sikintilar.
Elimde malzeme olarak filtre torbalari, sungerler ve elyaflar var.
Ayrica sepetler icin; orjinal kutu icerindeki seramik, Fluval zeolit, Eheim lav tasi ve Seachem Puhosguard var. Bu malzemelerle, nasil bir dizilim yapabilirim?

Tesekkurler.

Seramik>zeolit>phosguard yanına ek olarak başka bir malzeme ista resin olabilir>lavtaşı

Ahmet geldiğinde yazsın sistemi değiştirdik.

Filtreyi actim. Bu sefer asiri bir yaglanma vardi. Neden bilmiyorum.
Bu soyledigin sekilde dizdim. Onceden dedigim motor yada pervaneden gelen ses de devam ediyor. Artik yapacak sey yok. Dikkatlice taktim cunku. Bu kadar zaman gittiyse herhalde bundan sonra da gider.

Ben dış filtrelerimde hiç ses duymadım. Tetra ex 800 plus kullanırken 0 ses vardı. Jbl cristalprofi e1902 de ses var sanıyordum ancak bu sesler 5 tane zamanlayıcıdan çıkıyormuş. Dijitalle değiştirince hiç ses duymadım. Sizin için çok sorun oluşturuyorsa dış filtreyi ses engelleyici süngerle sarabilirsiniz.

Yağlanma dediğiniz şey alg ise alg önleyici filtre malzemeleri kullanmalısınız. Seachem phosguard ömrünü 3 günde bitiriyormuş. Sudaki bütün algleri yok ediyormuş ve ömrü tamamlanıyormuş. En azından sitesinden böyle anladım. Ben ek olarak sera algovec siporax kullanıyorum. Şu an ne camlarda alg var ne de kayganlık.

Filtre kovasını bulaşık süngeri ile siliyoruz kovanın iç çeperi zamanla alg kaplıyor. Bu da yağlanma yapıyor. Pervane haznesinde aynı şekilde.

Pervaneyi söküp bak. Mil sağlam mı contaların ikiside yerinde mi. Bunlar değilse hava birikiyordur.

Hepsini bugun tek tek acip temizledim.

Alg dediginiz kahverengimsi kaygan olan seylerdense kismi bolgelerde var. Ayni sekilde. Ama bu yaglanma ilk kez oldu. Bir de dikkatimi ceken, ilk kez elyaflar kalip gibi olmustu. Normalde pamuk gibi kopara kopara yerlestiririm. Kalip olarak koymadim. Kendileri de kaliplasmazlardi.

Bu kalıplaşma bende de oldu. Elyafları kopartıp bütün sepetlere altlı üstlü koymuştum ve filtreyi açtığımda elyafların ortada taş gibi biriktiğini gördüm. Kapasitelerini doldurduklarında oluyor sanırım. Ahmet abi bana her sepete elyaf koymanın yararlı bakterilere zararlı olduğunu ve filtrenin kısa sürede tıkanabildiğini söylemişti. Ben de bütün sepete sünger koydum ve en üst sepete elyaf koydum. Bu elyafı 2-4 haftada bir çıkarıp yenilemem/temizlemem gerekiyormuş.

Elyafı sepet boyunda tek parça keseceksiniz. Kenarlarda boşluk kalırsa oralara parça atarsınız.

Elyafı sepet boyunda tek parça keseceksiniz. Kenarlarda boşluk kalırsa oralara parça atarsınız.
O kesme olayini ben hic anlamadim. Ben Jbl'nin 1 kiloluk muydu neydi kocaman paketini almistim. Orada pamuk yigintisi gibiler. Oyle pecete gibi ustuste durmuyor ki keseyim.

Bu arada kapak kismini tekrar actim etrafina havlular yayip. Nasil oldu bilmiyorum, cevirdigime eminim ama pervane kapagi acilmis. Resmen o atiyormus geri. O ses halloldu.

Ama normal vinlamasi zamanla yine artacak mi ona bakacagiz.

Bu kalıplaşma bende de oldu. Elyafları kopartıp bütün sepetlere altlı üstlü koymuştum ve filtreyi açtığımda elyafların ortada taş gibi biriktiğini gördüm. Kapasitelerini doldurduklarında oluyor sanırım. Ahmet abi bana her sepete elyaf koymanın yararlı bakterilere zararlı olduğunu ve filtrenin kısa sürede tıkanabildiğini söylemişti. Ben de bütün sepete sünger koydum ve en üst sepete elyaf koydum. Bu elyafı 2-4 haftada bir çıkarıp yenilemem/temizlemem gerekiyormuş.
Bu elyaf ve sunger meselesinde cok farkli yorumlar var. Esas mantigini bilmedikce, dogruyu bulamayacagiz sanirim.

Filtre kovasını bulaşık süngeri ile siliyoruz kovanın iç çeperi zamanla alg kaplıyor. Bu da yağlanma yapıyor. Pervane haznesinde aynı şekilde.

Pervaneyi söküp bak. Mil sağlam mı contaların ikiside yerinde mi. Bunlar değilse hava birikiyordur.
Conta dedigin her iki uctaki kucuk parcalar herhalde? Orada ayrica bir yuvarlak conta hatirlamiyorum.

Yağlanma dediğiniz şey alg ise alg önleyici filtre malzemeleri kullanmalısınız. Seachem phosguard ömrünü 3 günde bitiriyormuş. Sudaki bütün algleri yok ediyormuş ve ömrü tamamlanıyormuş. En azından sitesinden böyle anladım. Ben ek olarak sera algovec siporax kullanıyorum. Şu an ne camlarda alg var ne de kayganlık.
O zaman 6 ay bosuna mi duracakmis? Korkudan fazla koymadim. Bakalim ne olacak bu bir haftada.

en dış filtrelerimde hiç ses duymadım. Tetra ex 800 plus kullanırken 0 ses vardı. Jbl cristalprofi e1902 de ses var sanıyordum ancak bu sesler 5 tane zamanlayıcıdan çıkıyormuş. Dijitalle değiştirince hiç ses duymadım. Sizin için çok sorun oluşturuyorsa dış filtreyi ses engelleyici süngerle sarabilirsiniz.
Geceleri ses duyuyorum demistiniz onceden. Benimki de geceleri bir vinlamaydi. Ek olarak kuturdu de geldi ama kapagi acip cevirme yerini duzeltince o gitti. Yoksa gece de uyutmayacak sekildeydi.

O zaman 6 ay bosuna mi duracakmis? Korkudan fazla koymadim. Bakalim ne olacak bu bir haftada.

Ben de anlamadım sitesinde öyle yazıyor.

(Google çeviri ile)

Şirket X birkaç ay için fosfat emici değiştirmenize gerek olmadığını söylüyor, talimatlarına göre PhosGuard™ fosfat azaltırken her 4 günde bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu PhosGuard™ kalitesiz bir ürün yapmaz mı?

Hiç de değil! Eğer bir fosfat emici tankı yüksek fosfat olduğunda tam kapasitesine ulaşmak için birkaç ay sürerse, bu ortam fosfat emici son derece yavaş olduğu anlamına gelir. PhosGuard™ fosfat sorunu olduğu sürece her 4 günde bir değiştirilmesi gerekir, çünkü, mevcut fosfat sonsuz miktarda göz önüne alındığında, PhosGuard™ o kadar hızlı bir şekilde fosfat emer ki 4 gün içinde tam kapasitesine ulaşır. 4 günlük değiştirme süresi, medyanın ne kadar yüksek bir kapasiteye sahip olduğu değil, medyanın ne kadar hızlı çalıştığının bir fonksiyonudur.

Ömrü 4 gün değil. Yoğun fosfat için örnek vermiş. Emilim hızını anlatıyor. Fosfat canlı bitki akvaryumlarında yoğun olur ve bitkiler için gereklidir. Bizde bomboş su var. Dolayısıyla anlatıldığı kadar fosfat olmaz.

Geri