Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Bana tavsiye ettiginiz urun isime yaradi ama siz bir turlu mutlu olamadiniz. Uzuldum.

O da maliyetli olur. Yine zamana bırak. Şu ahmetin dediği elyaf bu işe çözüm olur. Yıkanıp tekrar kullanılabiliyor.

Evet abi o sera top elyaf aklımda. 1 kutusu 360 litre su için öneriliyormuş umarım yeterli miktarda vardır sepette boş alan kalmaz.

Videosundaki gibi ise bu işini görecektir.

1 aydan fazla oldu filtreyi kapatmamdan beri. İlk basta gurultu geliyordu ve acip kapatinca duzeltmistim. Kapaginin yuvarlak gecme yerini tam cevirmemistim ve yapinca duzelmisti.
Bu gece ise birden yine ayni ses basladi. Kendi kendine kapagin acilmasi mumkun olamaz herhalde.

Aksilik gece olmasi, hem uyutmuyor hem de bu saatte yapamam acma kapama isini.

Bu birden olmasi isine hic anlam veremedim.

Gece bunlari dusunurken, kafama yorgan cekip uyuyakalmisim..Sabah namaza kalktigimda o ses gitmis, normal gurultusune donmustu. Neler oluyor boyle hic anlamiyorum.

Hava girişi olmuştur. Su emiş borusu bağlantısının su içinde durduğuna emin ol. Hortum bağlantısını sıkıp kontrol et.

2.5 ay önce Jbl clynol kullandığımı ve akvaryumumu temiz bir hale getirip getiremeyeceğini denediğimi yazmıştım.

2.5 aydır akvaryumum tertemiz. Şu an sadece 2 haftada bir 3/1 su değişimi yapıyorum.

20210423_163923.jpg

Akvaryumun eski hali

20201105_170247.jpg

Nihayet selamete erdin emre sevindim bu işe. Tabana oturanda zamanla hayvan eşelendikçe havalandırır filtre alıp gider. Genel temizliğe gerek yok. Senin adaşın bir arkadaşımız vardı. O senede bir genel temizlik yapardı, onunda akvaryumu büyüktü. Kısmi değişimlerle suyu taze tutardı.

Bu filtre malzemesi değil su düzenleyici. Akvaryumdaki en küçük partiküllere bağlanıp dibe çökmesini sağlıyor. Ben bu bulanıklığın dibe çöktüğünü kullandıktan sonra ilk 2 hafta çok net bir şekilde görmüştüm. Şu an akvaryumun dip kısmı da dahil olmak üzere bulanıklık yok.

Bu filtre malzemesi değil su düzenleyici. Akvaryumdaki en küçük partiküllere bağlanıp dibe çökmesini sağlıyor. Ben bu bulanıklığın dibe çöktüğünü kullandıktan sonra ilk 2 hafta çok net bir şekilde görmüştüm. Şu an akvaryumun dip kısmı da dahil olmak üzere bulanıklık yok.

Sera P ve JBL Agil atıyorsanız, takip eder misiniz, o günlerin akabinde bulanma oluyor mu?

Kaplumbağaya çok fazla yem verdiğim için akvaryum yem attıktan sonra 1-3 saat boyunca bulanık kalıyor. Tabii bu bulanıklık abartılacak kadar fazla değil ama gözle görülüyor. Daha sonrasında iç filtredeki elyaf ve dalga motoru sayesinde bu bulanıklık tamamen temizleniyor. İç filtreyi temizlerken bu yem artıklarının tozlarını elyafta görebiliyorum.

Dış filtreyi temizlerken de bol bol kahverengi elyaf görmüştüm. İlk dış filtre dizilimimde bütün sepetlerde elyaf vardı ama şu an sadece 1 sepette bulunuyor. Buna rağmen akvaryumda bir bulanıklık yok.

Kaplumbağaya çok fazla yem verdiğim için akvaryum yem attıktan sonra 1-3 saat boyunca bulanık kalıyor. Tabii bu bulanıklık abartılacak kadar fazla değil ama gözle görülüyor. Daha sonrasında iç filtredeki elyaf ve dalga motoru sayesinde bu bulanıklık tamamen temizleniyor. İç filtreyi temizlerken bu yem artıklarının tozlarını elyafta görebiliyorum.

Dış filtreyi temizlerken de bol bol kahverengi elyaf görmüştüm. İlk dış filtre dizilimimde bütün sepetlerde elyaf vardı ama şu an sadece 1 sepette bulunuyor. Buna rağmen akvaryumda bir bulanıklık yok.
Cok yem atilmasa da, artik yemlerde kalitenin dustugunu dusunuyorum.

Bende de o sekil bulaniklik oluyor ve bir iki gune tamamen tertemiz oluyor.

Selamun aleykum.

Seachem Phosguard nerdeyse tum yerlesmis kahverengiliklerimi ve sudaki yaglanmayi cozdu.

Bunun disinda; zeolit,seramik,elyaf,lav tasi malzemelerim var. Ancak filtremin cikis borusunu bile tikayan kahverengi kati pisliklerle bogusuyorum bir suredir. Ayni sayida (hatta +1) hayvan daha once besledigim icin, buyume ile orantisini dusunmuyorum.

Ancak yemlerin kalitesinin dustugunu dusunmeye basladim. Suya bir yem attim, fazla gecmeden alip su disina koydum(birinde de bos bir yem kabina) ertesi gune kalmadan, igrenc, vicik vicik ve kotu kokan bir su haline gelmisti. Yani tamamen su olmus.. İclerinde kimyasal mi var bunlarin nedir..

Velhasil.. Bunlar hem suyumu bozuyor( cunku mizmizlanarak yiyorlar donem donem, yemediklerini hemen toplamiyorum sonra yiyorlar diye) hem de kati kahverengilikleri cogaltiyor.

Bu her iki boruma da yerlesen kahverengilikleri azaltmak icin,yani daha uzun surede olmasi icin, hangi urunleri alabilirim?

Benim kaplumbağamda yem yerken mızmızlanmaya başladı. Tetra reptomin ve jbl agil çok az yiyor. Sadece sera carnivor ve tropical biorept W yi düzgün bir şekilde yiyor.

Jbl energilden verdiğimde çılgınlara dönercesine yiyor ama nedense eskiden olduğu gibi stick yemlerde de aynı hareketleri sergilemiyor ve aynı iştahla yemiyor.

Size tropical biorept W yi önerebilirim bu çok ufak bir stick yem olduğu için salınımı da boyutu kadardır herhalde. Jbl agil, tetra reptomin ve sera carnivoru attığımda kaplumbağa 2şer 3er yediğinde kırıldığı için suya partikülleri dağılıyor ve suyu bulanıklaştırıyor ama bu yem ufak olduğu için kıramıyor ve partikülleri suya dağılmıyor.

Benim kaplumbağamda yem yerken mızmızlanmaya başladı. Tetra reptomin ve jbl agil çok az yiyor. Sadece sera carnivor ve tropical biorept W yi düzgün bir şekilde yiyor.

Jbl energilden verdiğimde çılgınlara dönercesine yiyor ama nedense eskiden olduğu gibi stick yemlerde de aynı hareketleri sergilemiyor ve aynı iştahla yemiyor.

Size tropical biorept W yi önerebilirim bu çok ufak bir stick yem olduğu için salınımı da boyutu kadardır herhalde. Jbl agil, tetra reptomin ve sera carnivoru attığımda kaplumbağa 2şer 3er yediğinde kırıldığı için suya partikülleri dağılıyor ve suyu bulanıklaştırıyor ama bu yem ufak olduğu için kıramıyor ve partikülleri suya dağılmıyor.
Maalesef, benim erkek kaplumbagam Tropical marka yemleri sevmedi.

Gordugum kadariyla erkek kaplumbagalarda yem secme daha cok.

Sizinki disiydi degil mi? Kac yasinda? Benimki yumurtlama donemine girdi. İlk mahsuller geldi bu hafta.

Filtre malzemesi eklemesi yapmayi dusunuyorum cunku belli ki yemlerle basa cikamayacagim.

Evet dişi, kabuktan çıkma tarihiyle 2 yaşına girdi sanırım.

Ben dış filtre malzemesi olarak sera siporax algovec kullanıyorum. Bu filtre malzemesinin içerisinde algleri engelleyen bir bakteri kültürü var. Bu filtre malzemesi aynı zamanda içerisine substrat gibi farklı bakteri kültürleri toplayabiliyor.

Bu dış filtre malzemesinden az koyduğumuz için aynı sepete farklı bir filtre malzemesi de ekleyebiliyoruz.

Biz alg diyoruz orjinali diatom alg.

Geri