Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Mesajları takip ettim ama ancak cevap yazabilecek fırsat bulabildim @asliaral
Bu elyaf ve sunger meselesinde cok farkli yorumlar var. Esas mantigini bilmedikce, dogruyu bulamayacagiz sanirim.
Aslında baştan başlamak lazım. Sadece mekanik mi, sadece biyolojik mi yoksa ikisi birlikte olacak şekilde filtrasyon yapmak mı istiyoruz.

Elyaf çok çabuk tıkanır, biyolojik döngü için bakteri tutunması çok beklenmez. Crystal clear dışındaki hiçbir elyaf yıkanıp tekrar konulmaz atılır. Fazla konulursa filtre debisini düşürür. Kontrollü kullanılırsa tüm pislikleri süzer

Sünger kaba pislikleri süzer, ince gözeneklerine bakteri kolonilerinin yerleşmesine izin verir. Temizleme sıklığı daha düşüktür.

Biz her nekadar kaplumbağa akvaryumunda sadece mekanik temizliğe özen gösterelim, kirleri hızlıca atalım diye düşünürsek okadar hata yaparız.
İç filtre içersine elyaf koyup mekanik temizlik yaptırmak mantıklıdır. Sık değiştirilebilir. Bakteri kültürü oturması beklenmez.
Dış filtrenin sık açılıp temizlenmesi doğru değildir. Her temizlikte klorsuz su kullansak bile bakteri kültürünün önemli kısmını kaybederiz.

Doğru akvaryum için doğru filtre seçimi yapıldıysa
Su girişi-> Kalın gözenekli sünger -> Elyaf ->..... diye ilerleyebilirsiniz.

* Elyaf uzun süre değiştirilmeden bırakılırsa su değerlerini fazlaca bozacak, yosun ve koku sorunuyla uğraştıracaktır*

Mesajları takip ettim ama ancak cevap yazabilecek fırsat bulabildim @asliaral

Aslında baştan başlamak lazım. Sadece mekanik mi, sadece biyolojik mi yoksa ikisi birlikte olacak şekilde filtrasyon yapmak mı istiyoruz.

Elyaf çok çabuk tıkanır, biyolojik döngü için bakteri tutunması çok beklenmez. Crystal clear dışındaki hiçbir elyaf yıkanıp tekrar konulmaz atılır. Fazla konulursa filtre debisini düşürür. Kontrollü kullanılırsa tüm pislikleri süzer

Sünger kaba pislikleri süzer, ince gözeneklerine bakteri kolonilerinin yerleşmesine izin verir. Temizleme sıklığı daha düşüktür.

Biz her nekadar kaplumbağa akvaryumunda sadece mekanik temizliğe özen gösterelim, kirleri hızlıca atalım diye düşünürsek okadar hata yaparız.
İç filtre içersine elyaf koyup mekanik temizlik yaptırmak mantıklıdır. Sık değiştirilebilir. Bakteri kültürü oturması beklenmez.
Dış filtrenin sık açılıp temizlenmesi doğru değildir. Her temizlikte klorsuz su kullansak bile bakteri kültürünün önemli kısmını kaybederiz.

Doğru akvaryum için doğru filtre seçimi yapıldıysa
Su girişi-> Kalın gözenekli sünger -> Elyaf ->..... diye ilerleyebilirsiniz.

* Elyaf uzun süre değiştirilmeden bırakılırsa su değerlerini fazlaca bozacak, yosun ve koku sorunuyla uğraştıracaktır*
Tag sistemi calisti mi merak ettim.

Tesekkurler oncelikle.

Ben suan her sepete (4) malzeme uzerine sunger koydum. Elyafi ise, malzemeden kalan bos alanlara koymustum. Seramik ve sunger haric, hepsini sifirliyorum. Ancak filtre acis periyodum 6ayda bir.

Evet tag sistemi çalışıyor :) Bildirim geldi.
Elyaf 6 ay temizlenmeden durması büyük sorun oluşturur. Balık akvaryumlarında elyaf koymak mantıklı değildir ama kaplumbağa akvaryumlarında zaruriyetten kullanılıyor. Üst sepetlere koymamızın amacı dış filtreyi açıp sadece elyafı değiştirmemiz için.

Benim şahsi düşüncem normal elyaf yerine sera crystal clear elyaf kullanmak. Normal elyaflar tuttuğu pisliği akış kesilince çabuk bırakıyor ve yıkanmıyor

• Beğen
Tepkiler: cem
Evet tag sistemi çalışıyor :) Bildirim geldi.
Elyaf 6 ay temizlenmeden durması büyük sorun oluşturur. Balık akvaryumlarında elyaf koymak mantıklı değildir ama kaplumbağa akvaryumlarında zaruriyetten kullanılıyor. Üst sepetlere koymamızın amacı dış filtreyi açıp sadece elyafı değiştirmemiz için.

Benim şahsi düşüncem normal elyaf yerine sera crystal clear elyaf kullanmak. Normal elyaflar tuttuğu pisliği akış kesilince çabuk bırakıyor ve yıkanmıyor
Bunu hic duymamistim ama suan nerdeyse tamami duran Jbl symec e 1000 gr.lik elyafim var =)

Tag sistemi hayirli olsun.

Bu arada 6.5 yildir hep 5-6 ayda bir actim filtreyi. Olaganustu durumlar haric. Yani elyaflar da o surede beklediler ama asla eski malzeme kullanmadim. Aslina bakarsaniz,lav tasi,zeolit vs hicbirinde eskisini tekrar kullanmadim. Ama israf etmisim sanirim.

5-6 ay filtre temizlemeden dayanıyorsa biyolojik denge iyi demektir ama elyaf konusu hala kafa karıştırıcı. Okadar süre o pislikleri tutması su değelerini bozuyor olması gerekir.
Bitki akvaryumunda bile 1 haftada kapkara hala geliyor

Saniyorum full temizlik ve yeni malzeme sonrasi 10 gun olmustu, bir kac gundur suda bir bulaniklik var. Borularim vs tertemiz.

Nedenini anlayamiyorum ancak bir gunde oldu ve ertesi gun artti.

En son Agil yem atmistim ve yemedikleri oldu, parcalandi. Butun parcalari normalde sudan topluyorum ama Agil dibe inip hemen parcalandigi icin yetisemedim.

Tam emin olmamakla beraber, sanki daha once de Agil sonrasi olmustu.

Bunu deneyecegim. Simdilik suyun temizlenmesini bekliyorum.

Tahmin ettigim gibi bulaniklik gitti. Ve nedeni de anladim. Bahsettigim, kurualanin alt camini full kaplayan kahverengilerin, bu surecte nerdeyse tamamen temizlenmis oldugunu gordum.

Eurostar yerine Fluval zeolit kullanmam disinda tek eklenen Seachem Puhosguard idi. Ve bence ondan duzeldi. Bu urun tavsiyesi icin @emre_selvitopu cok tesekkurler. Camdaki yaglanmaya bakmadim henuz ama yaklasik 10*15 lik alan temizlendi.

Son düzenleme:
Benim akvaryumumda bitmek bilmeyen bir bulanıklık vardı. Ben de son 1 aydır %30'luk su değişimlerini 2 haftadan 1 haftaya düşürmüştüm. Yine etki etmeyince Jbl clearol ve Jbl clynol almıştım. Bu sabah etkisi daha hızlı sürüyor diye jbl clearol kullandım ve suyum 2 saatte neredeyse tamamen temizlendi.

Dün

20210221_155452.jpg

Bugün

20210223_161128.jpg

Bulanık akvaryum suları için kesinlikle Jbl clearol tavsiye ederim. Neredeyse 8 aydır bu bulanıklıkla uğraştım ve bu ürün bana mucizevi geldi. @cem bey eski akvaryumum için tavsiye etmişti fakat ben bu tür bulanıklık ilaçlarına güvenmediğim için hiç kullanmamıştım.

Benim akvaryumumda bitmek bilmeyen bir bulanıklık vardı. Ben de son 1 aydır %30'luk su değişimlerini 2 haftadan 1 haftaya düşürmüştüm. Yine etki etmeyince Jbl clearol ve Jbl clynol almıştım. Bu sabah etkisi daha hızlı sürüyor diye jbl clearol kullandım ve suyum 2 saatte neredeyse tamamen temizlendi.

Dün

Ekli dosyayı görüntüle 3053

Bugün

Ekli dosyayı görüntüle 3054

Bulanık akvaryum suları için kesinlikle Jbl clearol tavsiye ederim. Neredeyse 8 aydır bu bulanıklıkla uğraştım ve bu ürün bana mucizevi geldi. @cem bey eski akvaryumum için tavsiye etmişti fakat ben bu tür bulanıklık ilaçlarına güvenmediğim için hiç kullanmamıştım.
Aslinda bende normalde bulanma yok. Ya ilk degisimde malzeme salinimi yada belli ki o kahverengilermis. Simdi cok iyiyiz coksukur.

Çok şükür kurtardın artık Emre!

Teşekkürler abi. Ben 1-2 hafta sonra Jbl clynol'ü ek olarak kullanırım bulanıklık tamamen biter diye düşünüyordum ama akşama kadar tamamen bulanıklık sorunu geçti. 90ml clearol 8 aylık bulanıklık sorununa yetti. Keşke daha önceden alsaymışım. Bulanıklık geçince arka camlarda beyaz alg gibi bir şey olduğunu gördüm onu da yarın temizleyeceğim. Önceden akvaryumun arkası hiç gözükmüyordu.

Bu farkli sorunlar neden kaynaklaniyor acaba? Filtre malzemeleri, gunese konum vs?

Akvaryumun konumu, sterilizasyon akvaryumda kullanılan dekor ve malzemeler. Su da dahil.

Valla tek fark Seachem Phosguard gibi gorunuyor, degisen. Eger ki Fluval zeolitin etkisi
yoksa, bir onceki Eurostar markaydi.

Resmen bayram havasi yasiyorum. Acikcasi umudum yoktu ama yine de almistim Phos'u. Sonuc resmen mucizevi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ölçüsünde koydun değil mi fazlası zararlı.

Jbl clearol hakkında söylediklerimin hepsini geri alıyorum. Bu kalıcı bir çözüm değil, geçici bir çözüm olmuş. Clearol'u kullandıktan 1 hafta sonra tekrar akvaryum yavaş yavaş bulanıklaşmaya başladı ve 20ml kadar daha kullandım. 1 hafta boyunca su kristal berraklığında kaldı ve tekrar bulandı.

2 Saat önce 100ml Jbl clynol kullandım. Bu suya verdiği bulanıklıkla suyu temizlediği için sonucunu en erken 12 saat sonra görebileceğim. 2-3 hafta boyunca suyum bulanmazsa o zaman clynol u önerebilirim.

Clynol'u koyduğunda dış filtreyi de beraberinde temizle Emre. Belki dış filtrede birşeyi baskılıyor etkisi gidince tekrar oluşuyor.

Yada bulanıklığı dibe çökertiyor etkisi gidince bulanıklık yine havalanıyor olabilir.

Sıvı ürünler kalıcı değildir. Etkisi oranında aktif kalırlar.

Ben dış filtreyi ve akvaryumu temizleyecek vakit bulamadığımda haftasonuna ötelemek için kullanırdım.

Olabilir abi. Zaten elyafı değiştirecektim ve ön filtreyi temizleyecektim dış filtreyi tamamen elden geçiririm o zaman.

Clearol için jbl sitesinde bulanıklık yapan maddeleri tutup dibe çöktürdüğünü yazmışlar. Cleanol için bu pislikleri mineraller ile tutup akvaryumu dev bir filtre haline getirdiği yazıyor.

Her hafta 20ml jbl clearol kullanarak kristal berraklığında su yapabilirim ama kalıcı bir çözüm bulmak çok daha iyi olacaktır.

Geri