Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Ben boru için akvaryumun köşesinde boşluk yaptırıp oraya oturtum. Köşede dik duruyor.

Ben boru için akvaryumun köşesinde boşluk yaptırıp oraya oturtum. Köşede dik duruyor.
Dik durunca, su yukarsinda fotoda bantladigim kisimda hava tislamasi oluyor. Ancak hayvanlar ortaligi yikip, boruyu da bu sekil egince anladim ki, egik tutunca o tislama yok.

Fizik kurallarina gore bunu anlayamadim

U boruyu bir sonraki temizlikte su çıkıştaki ile değiş. Giriş kısımını temizle alg bağlamış. Bu kayganlaştırır. Boruyu dibine kadar tam oturt.

U boruyu bir sonraki temizlikte su çıkıştaki ile değiş. Giriş kısımını temizle alg bağlamış. Bu kayganlaştırır. Boruyu dibine kadar tam oturt.
En tepedeki siyahligi diyorsan, o duzelmis hali. Sicak su ve tayzikle ancak o kadar duzelttim. Malum firca girmiyor koseden. Baska yolu var mi?

Boru, en fazla o kadar iniyor. Akvaryumdaki tepede olan kahverengi mobilya kusagi yuzunden.

Havlu peçeteyi dürüp ağız kısmını temizle

O parçaların yerini değiş. Yada hortumları değiştir

Emiş borusundaki plastiği isterseniz çıkartabilirsiniz. Bu plastiğe deriler yapışıyor ve su debisinin azalmasına sebep veriyor. Aynı zamanda büyük dışkı parçaları buradan geçemiyor.

Emiş borusundaki plastiği isterseniz çıkartabilirsiniz. Bu plastiğe deriler yapışıyor ve su debisinin azalmasına sebep veriyor. Aynı zamanda büyük dışkı parçaları buradan geçemiyor
Evet oyle oluyor. Ama ben de o zaman temziliyorum. Icine gereksiz yuk girmemis oluyor.

Benim farkli bir dusuncem var. Elyafi, giris borusunun icine koysak, hortum baglantisina yakin yere, kucuk bir parca, pislikler boruda sorunsuzca birikir mi?

Boylece sadece boru temizligi yaparim?

Hortum tıkanır filtre motoru yanar. Filtre çöp olur.

Su giriş hortumunun ucuna sadece sünger filtre takılabilir. Eğer elyaf takarsanız Cem beyin dediği gibi bir süre sonra orası tıkanır, su girişi durduğu için pervane su olmadan çalışır ve kendisini parçalar.

Bu dış filtrenin su çıkış borusuna pet şişe bağlayıp şişenin içerisini delip şişeye sera crystal koyanlar var. Bu sayede dış filtreyi açmadan 1-2 haftada bir bu elyafları temizleyip tekrar koyuyorlar ve dış filtrenin içerisine kolay tıkanan ince gözenekli sünger ve elyaflardan kullanmıyorlar.

Şişe içerisinde top elyaf

Bu şişe suyun dışarısında olması gerektiği için ben yapmadım. Akvaryum odamda olduğu için su sesi çok fazla gelirdi.

Su giriş hortumunun ucuna sadece sünger filtre takılabilir. Eğer elyaf takarsanız Cem beyin dediği gibi bir süre sonra orası tıkanır, su girişi durduğu için pervane su olmadan çalışır ve kendisini parçalar.

Bu dış filtrenin su çıkış borusuna pet şişe bağlayıp şişenin içerisini delip şişeye sera crystal koyanlar var. Bu sayede dış filtreyi açmadan 1-2 haftada bir bu elyafları temizleyip tekrar koyuyorlar ve dış filtrenin içerisine kolay tıkanan ince gözenekli sünger ve elyaflardan kullanmıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 3880

Bu şişe suyun dışarısında olması gerektiği için ben yapmadım. Akvaryum odamda olduğu için su sesi çok fazla gelirdi.

Fikrim cop oldu yani.

Ben aslinda suyu gecirecek, ince bir elyaf dusundum. Yani yine pislik ve su gecebilecek ama bir kismi borunun icinde birikecek gibi.

Bu fikre de nerden vardim. Son filtreyi actigimda, ki ilk kez basima geldi, nerdeyse hortumun bitimine dek kati pislik dolmustu. Yani suyu nerden aliyordu, sastim. Tabi ki debi dusuktu ama vardi.

Not; en ufak seste ben de uyuyamam. Zaten gece cikis borusunu su icine aliyorum.

Son durumum; borudaki plastik sardigim kismi cikardim. Bu sefer cozum olmadi.

Yeni cozum; boruyu bu sekilde 45 dereceye yakin egik vantuzlamak.

Tislama sesi kesildi.

Bu da fotograf ve ses linki.

Acaba egim, filtre ve filtrasyona zarari olur mu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210823-172040_Gallery.jpg
    Screenshot_20210823-172040_Gallery.jpg
    282.4 KB · Görüntüleme: 4
Tahmin ettigim gibi, boruyu orda begenmeyip, kendilerine gore boyle egmeyi uygun gormusler. Bu sekilde one egik ve havada bir borunun zarari olur mu acaba?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210824-150621_Gallery.jpg
    Screenshot_20210824-150621_Gallery.jpg
    881.5 KB · Görüntüleme: 4
Dış filtre su emiş borusu su içerisinde olduğu sürece yatay bir şekilde olsa bile düzgün çalışır.

Benim kaplumbağamda emiş borusunu öyle yapmıştı. Kötü gözüktüğü için 2 vantuz ile tutturmuştum.

Geri