Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uzulerek veda ediyorum-Istanbul

Cvp: Uzulerek veda ediyorum-Istanbul

hayvanlar büyük 25 dereceye kademeli olarak indirip dene. soğuk mevsim algısı çiftleşme isteğini köreltebilir. dişinin anlaşılan isteği yok belki erkekte bu işlem olumlu netice verebilir.

Abicim bide sumpla ilgili birkac soru sordum bu konuda bilgin varsa bi bakabilir misin ?
Suan isiyi arttiriyorum bir hafta boyle gozlemliyim sonra dusurucem

Ne yazikki isiyi dusurme yontemini denemeden sonsuza kadar ayirmak durumunda kaldim sonucunda ciddi yaralanma olsa ne kadar uzulucegimi bildigimden belki cok ilerde dusunulebilir tekrar birlestirmek vs. akvaryumdaki isiyi 27 ye dusurdum kapta 15 litre su var plastik kap yeni akvaryum gelene kadar bunda kalacak sizden bir isitici onerisi rica ediyorum ama idare etsin oyle cok bir parasi olmasin
Cok uzgunum gercekten :(

Gerilim mi arttı Ali Sarp?
Isıtıcı olarak roksin al ama çelik olandan alki kırılma falan olmasın bari. Gerçi şimdi baktım ve 100 w altı çelik ısıtıcı görmedim bu modelde. 15 lt çok ufak bir hacim. Yeni akvaryumun yapımına ne kadar var? En azından 60 lt bir saklama kabı alsanda 30-40 lt su koyabilsen.
Korumalı Sera ısıtıcılara baktımda fiyatları çok yüksekmiş. Roxin çelik olmazsa gene cam tüp alacaksın ama kırılma riskinde akıma kapılır. Bu riski göze alama dersen kırıldımı akımı kesen Eheim şart olur.

Suanda beta akvaryuma mail attim gokhan beye de yarin yazicam olabilicek en kisa surede digelim kap 40 litrelik fakat daha cok su koyarsam hayvan kacabilir cunku bir tas falanda olmasi gerekecek
Gerilim artmasinin yaninda elimi daldirip son anda almasam michelangelonun boynunu kapmisti hayvan oyle bir kactiki

Isitci olarak bir alternatifim yok sanirim :(

Bu saldırganlık kötü oldu :(

Senin hayvan büyük Ali Sarp. Birde kuru alan için kaya koyacaksın. Korumalı ısıtıcı sadece jbl ve sera alabiliyorsun. Roxin çelik olanda 100 w altını görmedim. Bu kırılamaz ama gücü fazla, ısıyı kontrol etmek ve plastik kaba değmesi durumunda sorun olur. Isıstıcıyı kırma ihtimalini düşünürsen su içinde akımı kesen tek cam ısıtıcı Eheim.

Evet bu kaptan kaçmaması için daha fazla su koyamazsın. Ama genede uygun fiyatlı bulursan en azından daha fazla su için 60-70 lt hacimde bir kap daha iyi olabilir. Akvaryum yapımı zaman alacak. Öyle 1-2 hafta durmayacak hayvan.

Kaya isi tamam zaten abide bu isitici kotu oldu olmadi kaloriferin yaninda duracak bu sekilde suyuda ayni isida suylan degistiricem en fazla bir aya olur diye dusunuyorum bu yumurtlama yeri olmasa bile kucuk akvaryumu erkenden yaptirabilirim
Abi simdi okadar sasirdigim ve ilginc birsey olduki akvaryumda isi daha dusmedi 29 derece hala neyse bizim limon gittim odaya penisini cikarmis gercekten okadar ilginc ve cok afedersin buyuktu ki gercekten cok ilgincime gitti bu hareketi kuma yapti fakat hizlica kamereyi al fotograf cek derken yarisinden fazlasini icine soktu atiyim yinede fotografi

mailto:/33mtxl0.jpg

Su ısısı arttığı için çiftleşme isteği yada cinsel hareketlilik arttı. Benim ısı artır deme sebebimde buydu. Ama ben dişide istek bekliyordum. Erkeklerin bu durumda aktifleşeceği zaten belli :)

Yaptıracağın küçük akvaryumda kumluk alan işine girme bence. Yeterli ve rahat bir alan sağlayamayacağın için zaten dişi yumurtlamak istmeyebilir. Alanda daralacağı için su miktarın çok azalır. Ancak büyük akvaryum yaptırırsan kum alan düşün.

Iste abi iki akvaryum yaptiricam biri o cizdigimiz digeri zeytinin yasayacagi

Yani kucuk dedigimiz

Birde sey sorayim bana onerebilicegin bir kum var mi abi yumurtlama icin biraz arastirdim fakat uygun kum bulamadim

Alisarp turgayboranın sitesine gir var orda çok ayrıntılı biçimde anlatıyor

Ve akvaryumun içinde olmasın bence ayrı biryerde olsun yumurtlama alanı

Alisarp' Alıntı:
Iste abi iki akvaryum yaptiricam biri o cizdigimiz digeri zeytinin yasayacagi

Yani kucuk dedigimiz

Birde sey sorayim bana onerebilicegin bir kum var mi abi yumurtlama icin biraz arastirdim fakat uygun kum bulamadim

İleride yapacağım yumurtlama alanı için ben tabanda kullandığımız kumun 2 mm olanını öneriyorum. Bende ilerisi için bunu düşünüyorum. Renk karmaşası olmaz.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/44.html

Ama belki bunu tercih etmezkler daha koyu renkli olsun dersen benim konuda karar kıldıklarıızdan biride olur. Ama 2 mm silis bence uygun gibi. Sonuçta su içinde seviyorlar.
mailto:/forum/Konu-yeni-akvaryum-icin-kum-secimi.html

Sump konusunuda iyi düşünmeli. Kumlu alanı büyükte düşün sadece.

Kumlu kuru alan kucukte zaten olmaz abide bu kumdan ne kadar gerekecek ikisinin de yapimina baslamayi planliyorum simdi gokhan beyle konustuk bu haftasonu beta akvaryumlada konusmaya gitmeyi dusunuyoruz babamlan birlikte sumpla ilgili olumlu dusunuyorum fakat buna karar vermemdeki faktor fiyat olacak acikcasi ilk kucuk akvaryum tamamlanacak buarada ondan sonra bu kumlu kuru alan olana basliycaz

Bir sorum daha olacak bu kumlu alana UVb gerekecek mi ?

Ve isi yine 31-33 derece mi olacak ?

uvb olmaz ama uva gerekebilir veya düz ısıtıcı lamba. kum içinde olacağı için ısınmaya ihtiyacı var. ısı konusunu gene turgay abiden öğren bu zayıf olduğumuz konu.

Turgay boranın sitesinde kum seçimide vardı Alisarp söyledim ama görmedin sanırım ilgilenirsen bak onada

Gökhan ile yüzyüze konuşmaya gidersen bende gelirim. Kendi işimide konuşurum belki. Önce diğeri ile de konuş. Küçük bencede önce bitsinki hayvan rahat etsin.

Kumlu alana uvb gerekecek ve ısı aynı sistem olacak. Zaten burayıda normal zamanda kuru alan olarak kullanacaklar.

Yumurtlama zamanında oranın ısısı için daha detaylı inceleyeceğiz. Belki daha sıcak yada soğuk gerekebilir. Hatta erkekler oraya gidip yumurtalara müdahale edermi diye araştırmak gerekecek. Eğer öyle olursa orayı yumurta varken kapatmak gerekebilir. Genelde sürüngenlerde böyle durum olmuyor ama tekrar araştırırız. Biliyorsun memeli yırtıcıların bazılarında dişiyi tekrar cezbetmek ve çiftleşmeye ikna etmek için diğer erkekten olma yavrular katledilir.

Bu konuda Turgay abinin yazılarına bolca başvurmalı bencede. Şu an tek örnek onda.

Kendisine mail atabilecegim soru sorabilecegim bir yer var mi ?
Sitesinde cok net degil mesela kum yerine toprak kullanin yaziyor sitede mesela

Demekki öyle gerekiyor ama sen yinede bak siteye orda vardı mail adresi

Yasarcan zaten baktim dedigim gibi sitede kum yerine toprak onerilmis yani kuma yumurtlamamis ilk basta topraga yumurtlamis en azindan
Emre abi senin yazinida simdi gordum yumurtlar zaten yumurtalandiktan sonra oraya ordan cikartilmaliymis sanirim bu haftasonu bu isleri bir arastiricam bir yabanci site(ingilizce) var mi bu konularda dogru bilgi veren

Fakat diger yabanci sitelerde de kum oneriliyor

Birde tamam kesin kum dedi bir kaç iyi site sende kum koydun akvaryumun içinde kuru alan yumurtlama alanı ama dişi kaplumbağan beğenmedi huy bu bilemeyiz malesef sonra onu değiştirmek zor olucak ama dışarda olursa saksı mesela sitedeki gibi değiştirmek daha kolay olur senin için sonra onu doğal güneş ışıgına çıkarabilirsin ısıtmada daha kolay olur senin için tek lambayla çözebilirsin

dişi eldeki imkanı kullanır yumurtlayacağı yeri tesbit etmede bir kuru ve ısı alan bir yer olmalı ki bu ısıtıcının önceden konumlandırılıp çalıştırılmasını öngörür. ikincisi kolay kazabileceği ve yavruların kolay çıkabileceği bir yapıda olması.

Geri