Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uzulerek veda ediyorum-Istanbul

Cvp: Uzulerek veda ediyorum-Istanbul

Gelişme var mı Ali Sarp?

Limon nerede?

Okuldayim abi sabah 30 derecede biraktim cem abinin mesaji uzerine eve gidince isiyi 27 ye alip saatte bir derece olarak yine kavga olmazsa iki erkekten oldugu anlasilacak ama su kucuk akvaryum gelene kadar alicam limonu yine de sik sik gozlemliyecegim tabi

Bukadar saattir isiticiyi 27 yaptim hala su isisi 30 da dustumu isitici calisiyor neden oluyor simdi bu ?

Suanda isi farkini dusunmeden aldim limonu 26 derece sudan 30 derec suya biraktim simdide insallah bir sikinti olmayacak

Aksiliklerde beni buldu haftalari karistirdim buyuzden carnivor verdim yani 3 carnivor 1 mineral olmus oluyor bu ay yada ac gun yerine mineral vereyim mi ?

Isıtıcının devre dışı kalması gerekiyordu. Fişi çekip tekrar tak istersen.

Birşey olmaz Ali Sarp, sıcaktan soğuğa bu kadar hızlı geçse daha kötü.

Yok aç günü bozma. Standart devam et önümüzdeki haftalar.

Simdi isiklar sondu dalgici actim biraz gozlemliyorum

Bu hayvanların kavga ve stres durumları değişebiliyor, buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. İleride diğer alt türlerden alırsanda aynı risk var. Bu sebeple elde karantina yerleri hem bu hemde hastalık için ekipmanlarıyla yedekte olmalı. Birde bendeki riski düşün 3 ayrı alt türden 7 hayvan var. Daha dişi res yok bile. Tam bir hababam sınıfı.

Buarada akvaryumun goruntusu bir an gozume guzel gozuktu sizinle paylasmak istedim yanliz sirf dalgicla karanlik ciktigi icin ilk fotografta flash sonrakilerde odanin isigi acik

mailto:/2dvizuv.jpg

mailto:/2zq4j5s.jpg

mailto:/17r792.jpg

Dusunceme gore bizde cikan kavga ya iki erkek oldugu icin paylasamamaktan yada dinlenme sehpasinin oldugu yerde hareket edilebilirligin boylarina gore rahat olmamasindan kaynaklaniyor

Sende durum sikintili abi 3 hayvan birbirine ve baskalarina sikinti yapsa 4 akvaryumm lazim dusunsene birde safinaz var 5 yapar buda apartman kosullarinda pek mumkun degil RES lerden 2 tane vardi ikiside erkek miydi abi ?

Isiticiyi 23 e cektim bakalim ne olacak bir kalibrasyon hatasi varsa 30 dayken 30 da yapmamaliydi sonucta 29,5 a falan dustu suan su

Fotograflarda belli oluyor mu bilmiyorum ama su baya berrak oldu bunda yeni aldigim ic filtre jeneca nin katkisi buyuk kesinlikle oneriyorum ve bana oneren cem abiyede tekrar tesekkur ediyorum :)

Akvaryum bu şekilde çok güzel gözüküyor. Bende arda akşam açıp seyrediyorum. Sanki doğada suyun altına dalış yapmış gibi oluyorsun :)

Dediğin gibi bende hayvan sayısı daha fazla. Ama şu an iki karantina yerim var. Akvaryumda 7 si birleşince ve safinaz yeni yerine geçince onun şimdiki yeride gene karantina yeri olabilecek. Yani 2 aktif akvaryum ve biri büyük 3 karantina akvaryumu. Birde şu köprülü büyük sistem olunca ileride oda ikiye ayrılabilirki ekatra iyi olur.

Benimde tahminim iki erkek durumu. İdeali tek erkek ve birden fazla dişidir. Bende hatırladığın gibi iki res var ve ikiside erkek.

Emre abi konuyu bölmek istemiyorum ama bir şey soracaktım. Biz büyük ihtimalke yaz tatilinde istanbula geleceğiz. O zamana kadar da inşallah yeni akvaryuma geçerim. Yeni ajvaryumu birkaç kaplumbağanın daha yaşayabileceği boyutlarda yaptırmak istiyorum. Biraz fazka uzattım ama eğer istanbulda bulabilirsem bir sarı yanak almayı çok istiyorum sen kendininkileri nereden almştın ?

Suana kadar her hangi bir problem gozlemlemedim bunun nedeni suyun isisi olabilir mi ?
Suanda su 29 derece acaba bundan sonra 28 de mi tutsam bir iki hafta gozlemlemis olayim normalde su 26-27 dereceydi

Ipek ben cevapliyim hatirladigim kadariyla emre abide dogrular birini istanbulda bir petshoptan almis ama suan bulunmuyor digerlerinide baska bir ile arabayla gidip almis yani benim aklimda boyle kalmis ama eminde degilim

Bi konularina baktim emre abinin de kafam dahada karisti sende 3 cumberland 2 sari yanak 2 res 1 cizgili mi vardi abi ya ?
En iyisi emre abi cevaplasin :)

Cvp: RE: Uzulerek veda ediyorum-Istanbul

flora11' Alıntı:
Emre abi konuyu bölmek istemiyorum ama bir şey soracaktım. Biz büyük ihtimalke yaz tatilinde istanbula geleceğiz. O zamana kadar da inşallah yeni akvaryuma geçerim. Yeni ajvaryumu birkaç kaplumbağanın daha yaşayabileceği boyutlarda yaptırmak istiyorum. Biraz fazka uzattım ama eğer istanbulda bulabilirsem bir sarı yanak almayı çok istiyorum sen kendininkileri nereden almştın ?

Ben cumberland olanların ilkini Kanyon avm den aldım. Sonraki ikisini Sarıyer de bir pet shoptan. O zaman İçerenköy carrefour daki pet shoptada vardı. Yani İstanbul a bir parti cumberland gelmişti. Sarı yanaklıları Çanakkale deki pet shoptan alan Mert ten yani banyoterliği nden sahiplendim.

Ali Sarp ta yazmış gerçekten :)

Boy ölçümlerindeki hayvanlar en doğrusu :)
Sayıyı doğru hatırlıyorsun Ali Sarp. Sadece cumberland olanlardan biri yellow bellied mix.

Su ısısı çok etkilememeli aslında. Çiftleşme dürtüsünü artırsın diye yapmanı önermiştim. Gerçi dişi çok alakadar değil sanırım. Bu sebeple ısının etkisi olmadı. Şu an bence şansa bir saldırı yok. Çünkü daha çok kızışacakları bir ortam. Yaz girişi gibi yani çiftleşme isteklerini artırıcı bir uygulama yaptık. Bakalım zeytin ne yapacak.

Abi okadar endiseliyim ki 5 dakkada bir bakiyorum birkac kere yuzyuze geldiler ama bir isirma bir el titretme goremedim burdan paylasirim zaten gelismeleri
Boy olcumu konusunada bakarken gordum cizgilinin kabuk sekli bizimkilerden degisik geldi bana yayvan biraz bunu farketmemistim daha once

Simdi aklima iki soru geldi

1-Ben simdi dalgic floresani acmistim bir baktim limon uyukluyor diger ikisi geziyordu yani bu lambayla uyuyabiliyorlar peki bu lambayi kapattigimda ay isigi geldiginde uyumama sanslari var mi ?

2-Bu yeni yaptiracagim kucuk akvaryum icin salona koyayim dedim tam ayni olculerde koyabilecegim birseyde var fakat sorun bu saatlerde salon isigi acik ve gec saatlere kadar da acik kaliyor bu sorun olusturur degil mi ? Buna nasil bir cozum bulabilirim veya bulabilir miyim ? Mesela emre abi sen bu saatlerden sonra salonda tv izlemiyor musun yada isik falan acmiyor musun ?

bu lambada uyuyorlarsa ay ışığında haydi haydi uyurlar. benim dalgıç su içinde olduğu için rahatsız ediyordu. bitki arkalarına kafalarını sokuyorlardı. gece söndürüyorum. dışardan lamba ışıkları ve prize taktığım kırmızı led yeterli geliyor.

2 numaralı sorun için akvaryumu plaj havlusu veya o ebatlarda bir çarşaf bezle kaparsan karanlık ortam yakalarsın. yalnız gürültü konusu var.

alisarp su yoğunluğun çok bu sebeple su ısısı geç düşüyor. aynı şekilde soğuk su da geç ısınır. ısıtıcıyı 25 derecede sabitle 23 çok düşük kalır. net ısı için bayağı bekleyeceksin.

1- Dalgıç sende çok güçlü değil bu sebeple nir şekilde uyumuş. Ay ışığında rahatça uyurlar.

2- Ben salonda ışık hiç yakmıyorum. Televizyonuda yeni düzenleme ile uzağa ve ışığı duvara gelecek şekilde taşıdım. Daha öncede ilk açmamda hafif kıpırdansalarda gene uykuya dalıyorlardı. Ses konusunda hiç sıkıntı olmaz bence. Ben zaten filtrenin fiskiyesinden televizyonu zor duyuyorum. Su içinde uyurken fiskiye dahi rahatsız etmiyor onları. Ancak nadiren arkadaşlarım gelirde uzun oturursak belli saatten sonra kalın çarşaf yada eski ışık geçirmeyen perde ile örtüyorum. Kuru alanların çıkıntısı zaten hava alacak noktaları örtüleri kabarttığı için alttan sağlıyor. Yani önemli olan ışık.

Yeni konulara bakarken mesajını şimdi görmüşüm.

Umarım sorunsuz devam eder. Gözlemi bir süre sıkı yap. Sen yokken olay olmuşmu diye geldiğinde detaylı akvaryumda seyrederken kontrol et hayvanları. Dişinin yaralar kapandımı bu arada?

Evet çizgilinin kabuk bayağı düz. Sanırım bunu kasdettin. Diğerleri gibi kubbeli gitmiyor sırtı. Yanyana gelince bu tip detaylar daha belirgin oluyor değil mi?

1-Demek istedigim eger uyumak istemese mesela karanlikta uyumama sansi var mi ?

2-Cem abi sen gurultu sikinti cikarabilir emre abi sen okadar etkili olmaz mi diyosun ? Birde bu koyacagim sehpanin akvaryumu tasimama ihtimali yoktur sanirim degil mi ?

Disinin yaralar derken kavgandan sonra yara olmamisti ki abi seyi diyosun sanirim simdi anladim kafasinin ustundeki evet onlar kapandi hatta o konuya da sonuc ne oldu bir yazayim iyi hatirlattin abi

Evet yayvan derken onu demek istemistim goze carpiyor baya yanyana gelince

1-uyurlar alisarp uyumama durumları olmaz. karanlığı gördüler mi hemen gidiyorlar. aç bile olsalar uyurlar.

2-gürültüden dediğim televizyon sesi çok olur veya çoluk çocuk koştur koştur, misafir gelirse gibi. normal düzeyde bir ses sorun olmaz.

3- 100 lt üstü akvaryumlarda tam kaplama mobilya olmalı.tüm yüzeyiyle yere basmalı.

1- Eğer istemezse uyumazda. Ben bazen gidip bakıyorum salon karanlık ama dışarıdan loş bir ışık giriyor. Akvaryuma yaklaştığımda geneli uyuyor ama arada kumda eşelenende gördüğüm oluyor. Zannedersin evin reisi nasıl geçineceğiz diye gece kara kara düşünüyor :)

2- Cem inkiler daha narin yapıda, benimkiler top atsan uyanmaz Ali Sarp :) Şaka bir yana su içerisinde dışardaki sesleri fazla duymazlar bence. Ama aşırı gürültüde olmamalı tabi.

İyi yaralar vs geçti en azından.

Abi simdi isiticiyi kalibre ettim 27 yaptim once bu saat icinde zeytin ve michelangelo arasinda sikistirmalar basladi bende 28 veya 29 yapip bakmak istiyorum suyu fakat isiticinin kirmizi seyi arka centige geldi ve hareket etmiyor bunun mantigi ne yani orda centik olmasinin

200-150 litre su olacak koymayi dusundugum yerde her kenar 5 cm sarkiyor sorun olur mu ?

Abi adim alisarp yanliz hep karistiriyosun :)

Sonuna dayanmışsın o sebeple engel var. Daha ileri gidemezsin. Kalibre o arada bir yerde tutmalı.

Bu hayvanlar nedense aralarındaki sorunu çözemediler. Bir süre daha birileri ayrı kalacak sanırım.

Bu su hacmi ve kenarların sarkması konusu ne Ali Sarp? Cem in bahsettiği 100 lt üzeri mobilya konusu mu?

hep alicanın foruma girip soru sorduğun zamanlarda karıştırıyorum. pardon. :smile:

o çentik üst ve alt sınır için bariyerdir. fakat 29 derecede olmamalıydı. kalibrasyonda hata olabilir.

suyu hayvanın asılamayacağı biçimde tutmalısın elini atmasın. gerçi alttan destek bulup basacağı bir şey yoksa çıkamaz.

alisarp o büyük taşları çıkarıp dene bir de taban alanı genişlesin. mangoyuda yatır. kaşıntı da huysuz eder bunları. altına girip kurcalasınlar biraz.

Geri