Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Geçiş

Volkan13

Bronz 5 Üye
Merhabalar,

Daha önce de forumda yardım almıştım. 1 Yellow Belly ve 1 RES kaplumbağam var YB aldığımda da hastaydı sonra hastalığı tekrar nüksetti ve kaybettik. RES olanı Cem Beyin verdiği aşağıdaki program ile besliyorum yaklaşık 40-45lt su alan bir akvaryum var. Mart ayında 3.6cm boyunda olan kaplumbağa şimdi 10cm'e ulaştı. Sanırım artıks akvartum küçük geliyor. Su çok hızlı kirleniyor. Yeni ve ömürlük akvaryum boyutları en az kaç olmalı ve cam kalınlığı ne olmalı? Bir de yem programında bir değişiklik yapmam gerekir mi?

* Image 2023-10-14 at 23.50.39.jpeg

Program şöyle; sabah-akşam
Pazartesi ahm-gammarus
Salı omega-dajana
Çarşamba ahm-gammarus
Perşembe omega-dajana
Cuma ahm-gammarus
Cumartesi dajana-gammarus
Pazar omega-haşlanmış yumurta akı

Minimum ömürlük akvaryum boyutu 100x50x50h veya 60h, 10mm cam kalınlığıdır.

Eskiden tek hayvan için 80*50*50h ve 8 mm cam kalınlığı öneriyorduk bu akvaryum üstü kuru alan olunca boyda pay bırakmadığı için hayvan her indiğinde karşı cama vuruyordu.

Onun için 100*50*50h ve 10 mm cam kalınlığına çıkardık ama fiyat farkı fazla olmadığı için 60h yükselti daha uygun olacaktır. Bunun şöyle bir avantajı olduğunu da gördüm. 50h olduğunda rampa en az 10 cm su içinde olduğunda hayvan yüzerken rampa ucuna vuruyor. 60 h olduğunda bu olay minimize hatta olmuyor. Hayvanda orta derinlikte rahat yüzüyor.

Gammarus artık ufak kalacaktır bitince bırakın. Yerine tropical dried fish, tropical reptiles carnivore, jbl energil yada sera Raffy royal yemlerden birini alın.

Ek olarak tropical biorept W yemi alın. Diğer yemlere aynen devam edin. Ahm yerine tetra reptomin de olabilir.

Dış filtre malzemeleri neler?

Akvaryum ölçüsü nedir?

Minimum ömürlük akvaryum boyutu 100x50x50h veya 60h, 10mm cam kalınlığıdır.
Eskiden tek hayvan için 80*50*50h ve 8 mm cam kalınlığı öneriyorduk bu akvaryum üstü kuru alan olunca boyda pay bırakmadığı için hayvan her indiğinde karşı cama vuruyordu.

Onun için 100*50*50h ve 10 mm cam kalınlığına çıkardık ama fiyat farkı fazla olmadığı için 60h yükselti daha uygun olacaktır. Bunun şöyle bir avantajı olduğunu da gördüm. 50h olduğunda rampa en az 10 cm su içinde olduğunda hayvan yüzerken rampa ucuna vuruyor. 60 h olduğunda bu olay minimize hatta olmuyor. Hayvanda orta derinlikte rahat yüzüyor.

Gammarus artık ufak kalacaktır bitince bırakın. Yerine tropical dried fish, tropical reptiles carnivore, jbl energil yada sera Raffy royal yemlerden birini alın.

Ek olarak tropical biorept W yemi alın. Diğer yemlere aynen devam edin. Ahm yerine tetra reptomin de olabilir.

Dış filtre malzemeleri neler?

Akvaryum ölçüsü nedir?
Cevaplar için teşekkür ederim. Akvaryumu paludoryumdan düzenlemiştim 50x40x28h boyutları aşağıdaki gibi resmi ancak büyüdüğü için kuru alana da çıkamıyor artık eğimden dolayı sanırım. Sunsun 602b dış filtre var 2 kendi filtresinin arasında 2 elyaf ve elyafın arasına zeolit var sizin verdiğiniz yöntemdi. Şuan 2 haftada su sararıyor bu normal bir süre mi?. birde dophin kf/150 iç filtre var.

Gammarusu büyük almıştım onu bitene kadr kullanayım diğer önerilerinizi temin ederim.

Tekrar teşekkür ederim.

3.jpg

Sunsun 602b modelinden memnun musunuz? bende almayı düşünüyorum.

hayvan büyük su miktarı az. ne kadar iyi filtre alsanızda su yine kirlenecektir.
Anladım teşekkür ederim akvaryum bakmaya başlayayım ben en iyisi. 100x50x60h için ısıtıcı kaç watt ve hangi marka önerirsiniz. Bir de dış filtre yeterli mi değiştirmek gerekir mi?

Anladım teşekkür ederim akvaryum bakmaya başlayayım ben en iyisi. 100x50x60h için ısıtıcı kaç watt ve hangi marka önerirsiniz. Bir de dış filtre yeterli mi değiştirmek gerekir mi?
Isıtıcı olarak jbl protemp 200 watt alabilirsiniz. Dış filtre olarak Tetra ex 1000 plus alabilirsiniz.

Şuan kullandığınız dış filtre yetersiz kalır.

Son düzenleme:
Hayvan büyük akvaryum küçük dolayısıyla 2 haftada kirlenmesi normal.

Akvaryumu büyütmek ve ona göre filtre almak gerekiyor. Dediğim ölçüde akvaryum ile 4 sepetli dış filtre ve uygun filtre malzemeleriyle genel temizlik ve filtre açma süresi 3-6 ay arası olur. Sadece kir için kısmi su değişimleri suyu tazeler.

Jbl protemp dışında plastik koruma var bu kabuk çarpmasına karşı önlem sağlıyor. Birde eheim thermocontrol var bunun tepesi kırmızı olanı uygun. Bunda plastik koruma yok. İkisi de tam batar. Özel yapısı sayesinde diğer ısıtıcılardan fazla ısıtır. 200 wattı diğerlerinin 300 wattına denktir. Pahalı olmasına rağmen uzun vadede elektrik harcamasından parasını çıkarıyor. Evladiyelik gidiyor.

Akvaryumu büyütmek ve ona göre filtre almak gerekiyor. Dediğim ölçüde akvaryum ile 4 sepetli dış filtre ve uygun filtre malzemeleriyle genel temizlik ve filtre açma süresi 3-6 ay arası olur. Sadece kir için kısmi su değişimleri suyu tazeler.

Jbl protemp dışında plastik koruma var bu kabuk çarpmasına karşı önlem sağlıyor. Birde eheim thermocontrol var bunun tepesi kırmızı olanı uygun. Bunda plastik koruma yok. İkisi de tam batar. Özel yapısı sayesinde diğer ısıtıcılardan fazla ısıtır. 200 wattı diğerlerinin 300 wattına denktir. Pahalı olmasına rağmen uzun vadede elektrik harcamasından parasını çıkarıyor. Evladiyelik gidiyor.
Teşekkür ederim. Onları temin edene kadar ki durum için 2haftada 1 su değşimi yaparken filtreyi de temizlemem gerekir mi?

Bahsettiğiniz ısıtıcı bu heralde değil mi Cem Bey?

Fİltre içinde Marka model verebilir misiniz.?

Filtreyi 3 günde bir temizleyin iç filtre çabuk kirlenecektir. Yalnız temizlerken kir yoğunluğuna bakın çok değilse süreyi uzatabilirsiniz.
Bir de metilen mavisi alın. 3 günde bir 1 damla suya damlatın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Filtreyi 3 günde bir temizleyin iç filtre çabuk kirlenecektir. Yalnız temizlerken kir yoğunluğuna bakın çok değilse süreyi uzatabilirsiniz.
Bir de metilen mavisi alın. 3 günde bir 1 damla suya damlatın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.
Dış filtreyi sormak istemiştim pardon.

Dış filtre su sararmaya başlama noktasına geldiğinde temizlenir. 100*50*60h akvaryumda ayları bulur. Ki su ilk sararma noktasına gelinceye kadar genel temizliğe de gerek yok. Sadece kire bağlı kısmi temizlik yeterli. Yani şimdiki gibi akvaryum ile cebelleşmeyeceksiniz.

Su saradıktan sonra filtreyi açıp malzemeleri yıkarız. Su daha kısa sürede tekrar sararırsa malzemeler işlevini tamamlamış demektir gerekli olanlar yenilenir.

Geri