Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Geçiş

@Volkan13 kuru alanı hangi malzemeden ve nasıl yaptınız anlatabilir misiniz?
hocam pleksi ile yaptım, kıl testereyle kesiliyor veya direk ölçüleriyle de sipariş edebiliyorsunuz. pleksi yapıştırıcısı veya hızlı yapıştırıcılar ile yapışıyor. Alt tabanı t şeklinde kestim. sıcak hava tabancası ile rampa yaptım. Suni çim yapıştırdım. Küçükken iyi çıkıyordu ama şimdi asılıp çıkamıyor. arka ayaklarını koyamadığı için rampasını uzun tutmam lazımmış. akvaryum küçük olunca daha çok su koyabilmek için böyle yaptım. Geçen temizlik yaparken koydum yanlardan kaçmaya/atlamaya çalıştı. Geçici olacağını biliyordum ama bu kadar hızlı olmaz diyordum.

Dış filtre su sararmaya başlama noktasına geldiğinde temizlenir. 100*50*60h akvaryumda ayları bulur. Ki su ilk sararma noktasına gelinceye kadar genel temizliğe de gerek yok. Sadece kire bağlı kısmi temizlik yeterli. Yani şimdiki gibi akvaryum ile cebelleşmeyeceksiniz.

Su saradıktan sonra filtreyi açıp malzemeleri yıkarız. Su daha kısa sürede tekrar sararırsa malzemeler işlevini tamamlamış demektir gerekli olanlar yenilenir.
100x50x60h boyutunda ömürlük akvaryumda kaç tane kaplumbağa bakılabilir acaba Cem bey? Geçmişken bir de arkadaş eklesem mi diye merak ettim.

2 tane makul olan. Daha fazlası 20 cm kabuk boyu aştığında bakılmıyor su ve dış filtre çabuk kirleniyor. Hayvanların hareket alanı büyüdükleri için daralıyor ve birbirlerine dalaşmaya başlıyorlar.

Teşekkürler 100x50x60h boyutları için ortalama fiyat ne kadardır bulunduğum yerde daha önce akvaryum bakmadım bir fikrim olsun bakmadan önce.

Akvaryumu, mobilyası, dış filtresi iç filtresi, kuru alanı, su ısıtıcısı, ısıtma lambası, iç derecesi, silis kumu 15.000'e yolu var.

Dış filtre malzemeleri de var.

Kaplumbağa bakımının maliyetli olduğunu biliyorum sadece cam akvaryum fiyatlarını merak etmiştim.

Camcı ve akvaryum imalatçısına göre fiyat değişir. 8000-10.000 civarlarında seyreder. İkinci el biraz daha ucuza çıkabilir ama iyi incelemek lazım camda çatlak silikonlarda sertleşme olmayacak. Taban camında çizik olabilir bu kum sürtünerek çiziyor. Ama derin olmamalı.

Birde akvaryum üstü cam kuru alan ek masraf çıkaracaktır.

@Volkan13 pleksiyi internetten aldıysanız linkini atabilir misiniz? Birde kuru alanı tutmak için kullandığınız boru gibi şeyler nedir?

Volkan bey bu kuru alan ve pleksi hakkında birkaç sorum daha olacak mümkünse iletişim bilgisi alabilir miyim? İnstagram, whatsap vb.

rampayı da pleksi ile yaptıysanız nasıl eğim verdiniz?
Yukarıda yazmıştım ama yine yazayım T şeklinde kestim yani rampa olacak yeri çıktıntı yaptım eğim vereceğim noktayı sıcak hava tabancasıyla ısıttım ve eğimi verdim. Pürmüz veya şaç kurutma makinesi de olur.

Yukarıda yazmıştım ama yine yazayım T şeklinde kestim yani rampa olacak yeri çıktıntı yaptım eğim vereceğim noktayı sıcak hava tabancasıyla ısıttım ve eğimi verdim. Pürmüz veya şaç kurutma makinesi de olur.
Evet bu şekilde daha iyi olur. Efe verdiğim ölçülerde taban ve rampayı tek parça şeklinde ölçüp bir parçaymış gibi kestirip ısıtarak eğim ver.

Geri