Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Cvp: 15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Şimdi anladım bu elyaf 250 gram halinde geliyor biz kafamıza göre kesip kesip yerleştiriyoruz öylemi? Peki 1 adet 250 gram mailto:/urun_detay.aspx?kat=242&urn=11872 alsam yeterlimidir dersiniz?

Bende 1000 gr olandan var. 3 filtrede toplam 6 kezden fazla kullandım. Genede yarısına gelemedim sanırım. Aynen keserek ve kopararak kullanılacak. Konulacak sıra elyafa gelince altta malzeme gözükmeyecek şekilde serilecek. Sonra çıkarırken doğrudan çöpe atılır.

elyaf süngere göre daha iyi süzme yapıyor. bende 500 gr'lık aldım ama beni bir kaç sene götürecek gibi. güzelliği temizlik zamanı uğraşmadan kaldırıp atman. bu hem zamandan kazandırıyor hemde temizlik derdinden kurtarıyor. bunu kullanırken uygun ebatta kestikten sonra ıslatırsan kabartısını azaltıp yer kaybı yaratmasını önlüyorsun ve daha kolay yerleştiriyorsun. emrenin önerdiği ürünlerden alırsan iç filtreye gerek kalmadan düzgün süzme ve temizlik sağlarsın. bu da bir kaç ay ellemeden götürür seni, dış filtrenin en güzel yanı da bu. yalnız filtrenin en üst kısmında sünger olsun pervanenin emiş gücü elyafı çekip dolanmasına neden olmasın.

ben alttan ikinci kata bioball koymuştum onları çıkarıp silicat ex ve elyaf takviyesi yapacağım. şu yeşil bio fibredende kurtulacağım. o da kullanışsız bir ürünmüş. bir işe yaramadığı gibi sepetin tam oturmasını da önlüyor.

hayvanlar o koşullara rağmen gayet sağlıklı gözüküyor. şu an için cinsel bir aktiflik olmasa da 12 cm civarı erkek aktifleşme sürecine girecek. bedenini tanımaya başlayacak sonrası ne olur bilmem. ama alacağın akvaryumun büyüklüğünün coşturacağı kesin.

Forumdan bir arkadaştan aldığım turtle bank small 'u geçici olarak bu ufak akvaryumda bir düzenek hazırladım. Isınmaları için ampul taktım ve sonuç olarak ikisi de üstüste çıktılar anında. Hayvanlar ısınmaya özlem kalmışlar belliki yıllardır böyle bir ampulun varlıgından bihaberlermiş önceki sahibi hiç kullanmamış ampul cunku..

Bu resimde göstermek istediğim erkek olanın kabugunda herhangi bir sorun varmı acaba? Resmi anca yeni çekebildim en net ve detaylı bu şekilde çıktı.

mailto:/1c/f/q70dd.jpg

Son olarak siparişi vermeden evvel tekrar size danışayım:

Akvaryum ölçüsü 100 x 40 x 54 (8mm cam kalınlıgı, kayıtlı kusaklı)
180 litre civarı hacim

Dış filtre: Eheim 2217 (içinde 6 bio sünger ve 2 adet elyafla geliyormuş çok da onemli degil malzemeleri kendim
mailto:/evcil-hayvan-petshop/eheim-2217-02-dis-filtre-musluklu-88305456alacağım için)

Isıtcı: Jager 200 watt diye yazılmış ama markası eheim sanırım?
mailto:/evcil-hayvan-petshop/jager-isitici-200-watt-ucretsiz-kargo-82104291

Kurualan: Turtle topper
mailto:/evcil-hayvan-petshop/penn-plax-rep600-kaplumbaga-su-alti-platformu-86778030

Taban: Vitasand 25 kg silis kum (25 kg yeterli olur mu dersiniz?)
mailto:/evcil-hayvan-petshop/vitasand-silis-kum-25kg-cuval-0-5-1mm-85635639

İç filtre olarak 2012 almayayım mı dersiniz?

Hayvanın kabuğu gayet sağlıklı gözüküyor. Kuru alanı komple kaplamış :)

Isıtıcının resmi eski temsili resim sanırım. Artık kutularda eheim jager yazıyor. Gelecek üründe bu şekilde olmalı.

Turtle topper çok iyi ama boyutları kısıtlı. Eni akvaryumdan küçük. Bunu çözdüysen sorun yok. Birde rampa genişliğine bak. Çok darsa çıkmazlar, boşuna almış olma.

Bence kum 10 kg daha gerekir. Yetmezse tekrar kurulmuş akvaryuma eklemektense artması daha iyi. Artarsa kayıplar için ileride kullanılır.

Bence iç filtre şu an için zorunlu değil. Bir seneden önce ihtiyaç duymazsın. İleride nasılsa destek gerekir şimdide yüzeyde akıntı yapsın dersen alınabilir.

Teşekkürler Emre bey siparişi vereyim madem öyle :)

Kabuktaki soyulmalar zamanla geçermi peki extra birşey yapmama gerek varmı dersiniz?

Bu arada turtle topper için şu videoyu izledikten sonra rampanın genişliğinin benimkiler için hayli hayli yeteceği kanaatine vardım. Videodaki kaplumbağa nereden baksanız en az 20 cm değilmi?

http://www.youtube.com/watch?v=grCpCQ0GI00

Bir çok kaplumbağa üzerinde eski kabuklarından taşıyor. Ama bir yöntem var. Devit 3 alıp kabuğa uygulama yapmak. Hayvan akvaryumdan çıkarılır. Kabuk güzelce kurulanır. Devit kabuğa birkaç damla ile sürülür ve parmakla yayılır. Fazla olup akmamalı ve deriye deymeneli. Sonra kuru bir kapta ısıtma lambası altında 15 dk bekletilir. Gene kuru bir havlu ile kabuk kurulanıp hayvan akvaryuma bırakılır. Bunu 15 gün yapın. Eski kabuklar yumuşatıp kalkmaya başlayacak. Akvaryumda mango kökü olursa sürtünüp dökebilirler.

Evet hayvan bayağı büyükmüş. Rampadan ancak sığmıştır. Yaklaşık orana bakarsak zaten en az 20 cm rampa genişliği var gibi. Kafada soru işareti kalmaması için bu video iyi oldu.

Akvaryumu satın aldım odaya koydum, ekipmanlarında siparişini verdim, bugün kargoya verilmiş yarın akşama elimde olur diye düşünüyorum.

Aklıma takılan birşey oldu, ben bu akvaryumu dezenfekte amaçlı tuzlu suyla doldurduktan sonra, nasıl boşaltacağım? Çünkü dip çekimi yaptığım alet suyu belli bir seviyeye kadar çekiyor, dipte her zaman su kalıyor 2 parmak boyunda..

Su doldurma yöntemim de gayet ilkel :) 5 tane 10 litrelik damacanayı 3-4 seferde doldur boşalt yaparak yapmayı düşünüyorum şimdilik tabi daha pratik çözümlerinizi dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum :)

mailto:/1c/h/qbcm4.jpg

Akvaryum ölçüsü = 100 x 40 x 54 (8mm)

Çok güzel bir akvaryum güle güle kullanın :)

Hayırlı olsun. Çok güzel olmuş. Dipte kalan suyu maşrapa ile iyice alınca çok az miktar kalır. Bununda zararı olmaz. İmkan zor olmasa tekrar su koy boşaltla tuz iyice seyreltilir aslında. Aslında iki kişi banyoya götürüp rahatça durulayabilir. Cam bölüm nasılsa dolaptan bağımsızdır.

En zor konu bu su doldurma. Bir yöntem banyodan hortum çekmek. Tabi boşaltmalarda gene eziyet olacak. Dip çekimin hortumu banyoya uzatılabilirse gene kova taşıma olmaz. Bendeki tank çok büyük olduğu için havuz fiskiyesi aldım. Hem doldurma hem boşaltma yapıyorum. Dipte kalan az miktarda tam değişimde olsa bir miktar akvaryum suyu kalmasını sağlıyor. Bende o damacanadan 20 taneden fazla var ve balkonda su ilaveleri için dinlendiriyorum. Doldurma için kullanmama imkan yok.

damacanalara bulaşma hortum işi kolay olur. ben tuz yerine bulaşık deterjanı kullandım. köpükle geçtikten sonra su ile durulama yaptım. kalan suyu maşrapa ile aldım ve tekrar durulama yaptım. tekrar boşalttım. köpük emareleri gidinceye kadar. sonra su doldurup mavi metilen damlatıp arkasından kumu yıkayıp içine döktüm. ve bu suda ara ara kumu karıştırarak bir gün beklettim. son olarak kumu karıştırıp bulanıklığın suya çıkmasını sağladıktan sonra suyu hortumun diğer ucundan emerek boşalttım. burada bir kişi daha lazım o da hortumu akvaryumda tutacak. sonra az bir miktar daha doldurup çalkalayıp boşalttım ve suyu tamamen doldurdum. arkasından ekipmanları koydum. son koyacağın su için o damacanalara bu süre içinde su koyup bekletebilirsin.

yeni akvaryum hayırlı olsun.

Cevaplar için teşekkürler. Peki arkadaşlar, hortumu musluga baglayıp doldurduk, onda bir problem yok, boşaltmak için kafa motoruna hortum bağlasak öyle boşaltsak?

mailto:/product_info.php?products_id=21089

Evde tek başıma olduğum için herşeyi tek başıma halletmem lazım. Acaba direk musluk suyuyla doldurup mavi damla damlatsam hergün ve 1 hafta veya gerekirse 2 hafta kadar tüm ekipmanla boş çalıştırsam olmazmı acaba yeteri kadar dezenfekte?

mailto:/forum/Konu-150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.html

Çok iyi düşündün zafer. Kafa motoru fikrin ile benim yöntemim aynı. Ben 800 lt suyu yaklaşık 20 dk sürede boşaltıyorum. Dolumda aynı şekilde. Çünkü benim musluklara hortum takamıyorum. Yukarıdaki linkte benim büyük akvaryumun tanıtımı var. İlk resimli anlatımın sonunda suyu nasıl tahliye ettiğim ve tekrar doldurduğum resimli anlatımla yazılı.

Akvaryumu su ile doldurup bahsettiğin yöntemi yapabilirsin. Böylece suyu uygun hale getirirsin. Zaten filtrende suyun hızlı oturmasını sağlayacak. Birkaç gün suyu bu şekilde çevirsen kafi.

Cevap için çok teşekkürler tekrar.

O zaman izleyeceğim adımları yazıyorum; ilk önce akvaryumu doldurup 1 gün tuzlu suda bekleticem. Bu sırada ayrıca bir leğende kumları suyla yıkarım, ekipmanı da tuzlu suyla güzel bir ovarım. Kafa motoru yardımıyla komple akvaryumu boşaltırım. Tekrar doldurup tekrar boşaltırım. Durularım bir güzel. Sonrasında kumu boş akvaryuma dökerim, ardından tuzlu sudan geçirdiğim ekipmanları bir bir yerleştiririm. En sonunda da musluk suyu ile doldururum akvaryumu ve boş bir şekilde 4-5 gün çalıştırırım.

Mavi damlaya hala gerek varmı dersiniz?

Bu uygulama sayı ve sırasıyla çok çok güzel olur. Ufak bir hatırlatma, kumuda tuzlu ve kaynar suda yıkamak iyi olur. En azından 1-2 suyu böyle yapıp üzerine 10 su durulama ile tortu ve tozunu iyice atarsın. Akvaryuma ilk koyduktan sonra genede bulanacak. Filtreyi çalıştırdıktan sonra ertesi sabah suyu cam gibi görürsün.
Ekipmanlarıda tuzlu sudan çıkarınca durulamayı unutmazsın zaten.

Eğer su 4-5 gün boş çevrilecekse çok az miktarda mavi damla kafi. Ben büyük akvaryumda suyu koyup bekletmediğim için su düzenleyici kullanıyorum. Ama 4-5 gün dönen suda gereği yok.

Belki ben de bekleyemeyebilirim hayvanlar ufak kapta can çekişiyorlar..

Tavsiye edeceğiniz su düzenleyicisi varsa hemen alayım şimdi?

Bir de yaklaşık 35-40 kilo kumun yıkanması bayağı zaman alacak bakalım :)

mailto:/urun_detay.aspx?kat=230&urn=13173

Bende Seachem ve jbl olanlar var. Bu uygun ürün. İlk kurulumda kullanılabilir. Bundan sonraki musluk suları dinlenmiş olacağı için gerek yok. Bende aslında bu tarz maddeler kullanmak istemiyorum ama büyük su hacimlerinde dinlendirme şansı olmadığından bu gerekiyor.

Ben yaklaşık 80-100 kg kum yıkamıştım. Gerçekten uğraştırıyor. Bu arada parça parça paketleri açıp yıkayarak eklemekte fayda var. Fazla gelen paketinde kuru olarak kalsın.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=230&urn=1081

Buda sık kullanılan bir düzenleyicidir. Bir çok kişi kullanır ve marka kalitesine güvenirim.

Ben direk 25 kg 2 çuval kum aldım :)

Dediğiniz gibi bundan sonra sadece buharlasan suya ekleme yapacagım degılmı ? Birde 6 ayda 1 filtre bakımı.

arkadaşlar kargolar elime ulaştı fakat filtre malzemelerinde Eheim BioMECH almışım, bu seramik midir? Eheim EHFI MECH mi alacaktım yanlış mı oldu.. BİO MECH ne işe yarar?

zaferya' Alıntı:
Ben direk 25 kg 2 çuval kum aldım :)

Dediğiniz gibi bundan sonra sadece buharlasan suya ekleme yapacagım degılmı ? Birde 6 ayda 1 filtre bakımı.

Olsun. Sorun değil. Birini komple yıkayıp diğerinin yarısını yıkamalı. Kalanı bekletip az gelirse gereken miktar kadar yıkayıp eklemeli.

zaferya' Alıntı:
arkadaşlar kargolar elime ulaştı fakat filtre malzemelerinde Eheim BioMECH almışım, bu seramik midir? Eheim EHFI MECH mi alacaktım yanlış mı oldu.. BİO MECH ne işe yarar?

mailto:/urun_detay.aspx?kat=242&urn=11298

Zafer, doğru ürün aldın. Bak linke. Bu gelişmiş yüzey alanı fazla olan bir ürün. Seramik yerine en alta koyacaksın. Hatta bu daha iyi diye en üstte bunu önerdim. Sonra fiyatta bir alt kategori için normal olanı yazmıştım diye hatırlıyorum.

Geri