Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Akvaryum üzerindeki çıta bastonun suya girmesini engelleyebilir. Bu yüzden su çok gürültülü şekilde yüzeye düşecek. Fiskiye gene bir nebze şiddeti azaltır. Zaten ilk akışta görecek durumu.

Cvp: 15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

o çıtalar en büyük sıkıntı zaten özellikle kıskaçlı lambalarda; ben çıtanın altına uygun kalınlıkta strafor koyup kıskacı sabitleyip kurtarmıştım.

belki bastonun su çıkış ucunu vantuzla cama yapıştırabilirse yan cam üstünden akabilir su. neyse deneyip yolunu bulacaksın zafer.

Anladım arkadaşlar çok çok teşekkürler cevaplar için :)

Emre bey dediğiniz gibi ufak bir parça hortum kesip o iki boruyu birleştiririm.

Şimdilik filtre ile işim bitti, herşey çok güzel gidiyor, şu sıralar zamanım kısıtlı da olsa evde olduğum sürece ilgilenmeye çalışıyorum. Kafa motoru siparişi geciktiği için eski yöntem kova kova su taşıyorum akvaryuma tuzlu suda bırakacağım bu gece bari oradan zaman kazanayım dedim. Kafa motoru gelincede tuzlu suyu boşaltırım ve temizlediğim kumları döküp ekipmanları yerleştirip sistemi oturtmaya başlayabilirim.

Bu arada büyük ihtimal üstteki o mobilya çıtayı kullanmayacağım, görsel açıdan güzel dursada pratikte hiç kullanışlı değil.

Kafa motoru geldinde fazladan bir doldur boşalt yapıp tuzun iyice gitmesi sağlanır. O kadar su taşımak çok yormuştur. İstirahat zamanı bence :)

O tepedeki çıta büyük yani kalın olmasa daha kullanışlı olurmuş. Balık akvaryumlarında üst taraf kapalı olduğu için daha kullanışlı. Ben bunun zorluğunu bildiğimden çerçeveyi ince tuttum. En azından hem kullanışlı hem görsel oldu. Olmadı müsait olunca biraz kestirilip kullanışlı hale getirilebilir.

Evet gerçekten yorucu bir işlemden sonra akvaryum tam tamına doldurdum içine 1 torba tuz da attım artık huzurlu uyuyabilirim :)

Ancak turtle topper da bir sorun oluştu, akvaryumu tam doldurunca bu sorunu farkettim. Rampasının uzunlugu suya çok az değiyor. Sebebi ise sanırım kayıt kuşaklar, çünkü onların üstüne koyuyorum bu kafesi. Kayıt kuşağı çıkarırsam emniyet açısından zararı olur değilmi?

Bu turtle topperi gerçekten çok sevdim kullanmayı çok istiyorum.. Rampayı uzatacak bir sistem geliştirmeyi düşünüyorum, acaba ne olabilir..

Kayıt kuşak kalsın. Aslında o kadar yukarıda kalmamalıydı. Kenarları yükseltti sanırım. Rampayı uzatmak için alttan cd kabı gibi bir cisim yada üzerine şeritler çekilen bir pleksi yapıştırılabilir. Alttan olursa rampanın görselliğide bozulmaz.

Öyle bir çözüm yapıcam sanırım, pleksiyi neyle yapıştıracağım sonuçta suda kalacak hep.

Akvaryum silikonu uygun olur. Sistanın ürünü alınabilir.

Evet arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu sistemi nihayet kurdum. 2 bitki, ısıtıcı, mango kökü ve kurualan da hazır ama daha koymadım.

Su çok bulanık şimdilik ama daha kötüydü kısa sürede hemen berraklaşmaya başladı. Eheim 2217 gücü.

Yorumlarınızı bekliyorum herhangi bir yanlışlık veya eksiklik var ise :)

mailto:/5b30xe.jpg

Bu arada filtre gerçekten çok kuvvetli, araba yıkanır çıkan suyla :) Şelale borusunu çok iyi düşünmüşler. Bu arada önce o şelale borunun ucuna tıpasını takmamıştım sonradan dank etti ve taktım deliklerden çıkan su daha tazikli oldu.

Genel olarak benim görebildiğim tek sorunum kuru alanın rampasının kısalığı. Onu akvaryum silikonuyla pleksi yapıştırıp uzatacağım güzel olmazsa başka bir çözüm bakıcam artık.

Bu şekilde kaç gün boş çalışsın dersiniz?

Su kayıtlardan 3 parmak aşağıda olsa kafi oluyor. Bende su seviyesi kayıttan 2 parmak altta. Hani biraz daha su konulabilir.

Su en geç sabaha cam gibi olacak. Bence dekorlarla ve hayvanlarla çok çok güzel olacak. Ben büyük akvaryumda fiskiyeyi yandan akvaryum ortasına doğru uzattım ve kuşağa alttan vantuzladım. Yerinden çıkarmı düşermi diye diye çekinirsen hortumunda uygun uzunluktaysa aklında bulunsun. Fiskiyeyide doğrudan su yüzeyine konumlandırdım. Benim canavarlar suyun şiddeti ile kabuklarına masaj yapıyorlar. Eheim gerçekten güçlü bir filtre. Elindeki saatte 1000 lt çeviriyor. Tıpayı takmadan önceki halini düşünemiyorum :)

Kuru alanın rampasına yapacağın pleksi eki alttan yapmayı unutma. Beğenmezsen sökme durumunda yada sökemezsen rampa ucundan kesme durumunda rampada silikon yada pleksi görünümü olmasın. Pleksiyede ince pleksi çıtalarla basamaklar yap yada yaptırki çıkarken tutunsunlar, kaymasınlar.

Tuz işi bittiyse ve yeni su ile düzenleyici kattıysan bir gün en fazla iki gün çevirsen kafi. Balık kadar hassas değiller sonuçta. Hatta ben aynı günün 6 saat sonrası hayvanları koyuyorum.

Kumda tam olmuş. Artık rahatça oynarlar engebeler kum tepeleri yaparlar.

Su seviyesini biraz daha artirayim madem. Kum tam istedigim gibi 4-5 parmak kalinliginda oldu :)

Filtre selalesini de deneme yanilmayla yerlesimini ona gore yapacagim. Isiticiyi da yatay sekilde orta cama yapistirmayi dusunuyorum nede olsa waterproof yaziyor hepsi batiyor eheim jager 200watt.

Yalniz mango koku ufak geldi. Onun bi buyugunu alicam sanirim.

Bunlarin disinda su duzenleyicisi kullanmadim kullanmali miyim sizce? Onun yerine 3 gun bos calistirsam mesela?

Oda olur. Dinlenmiş su gibi olur zaten. Böylece hiç yabancı maddeye gerek kalmaz.

güzel olmuş sabaha emrenin dediği gibi tertemiz olur. düzenleyici filtre içi malzemelerde bakteri oluşumunu etkiler mi acaba. onu düşünüyorum. mangoyu akvaryumdan ziyade hayvanlar ile oranla altına girdiklerinde rahat girip üstlerinden atabilecekleri şekilde olsun.

su yükseltme işini kuru alanı koyduktan sonra ayarla bence. bir de son haliyle bir resim koyarsın. merakımız gider.

Evet arkadaşlar, sabaha kalmadan su cam gibi oldu, gerçekten hakkını veriyor bu filtre.

1) Mango kökü ufak kaldı dediğim gibi ama yinede koymak istedim. Daha büyük boyunun siparişini vericem en kısa zamanda.

2) 2 adet 40 cm 'lik ipek bitkiler de çok güzel durdular kanımca. Ancak 2 tane daha alıp diğer köşeye veya ortaya koymak istiyorum ama 40 'lık değil de 20 cm veya 30 cm düşünüyorum.

3) Bunların dışında kurualan rampası kısa kaldı dediğim gibi. En son resimde su seviyesi rampanın neresine geliyor göstermek amaçlı koydum. Ona çözüm üreteceğim bir şekilde. Ayrıca kurualanın altında, kurualana kilitli su altı dinlenme yeri de yapmışlar, çok hoşuma gitti fonksiyonel bir alet olmuş.

4) Istıcının yeri iyimi sizce?

5) Arka cama tek renk düz lacivert fon yapıştırmayı düşünüyorum, çünkü borular ve kablolar görüntü kirliliği yarattı sanki..

6) Son olarak, filtrenin emiş borusunun ucundaki yeşil plastik korumalık hayvanlar güç uyguladığında veya kurcalamaya başlarlarsa çıkarmı dersiniz çünkü özellikle Emre bey bilirsiniz, o parça tam otursa bile sanki emanet gibi duruyor herhangi bir klipsi veya sağlam şekilde duracak birşeyi yok bilmem anlatabildimmi kendimi :)

Özetlemek gerekirse, kendi gözlemlerim doğrultusunda eksiklerim ve yapacaklarım bunlar. Sizlerinde değerli fikirlerini bekliyorum :)

mailto:/2l8b6ep.jpg
mailto:/10r7ern.jpg
mailto:/ojqlch.jpg
mailto:/n2l6pi.jpg

topper kenarlara tam oturdu değil mi ? sağa sola kayıp düşmesin tam seçemedim. suyu bir cm daha yükseltebilirsin. hayvanlar çıkabiliyorsa sorun kalmaz. ama pleksi yapıştırayım dersen rampanın alt kısmından yapıştır.

mango dediğin gibi çok ufakmış büyüğü şart olmuş artık. aldığında iyi kaynat sarı rengi iyi aksın ve de pisliği. kalan salınımı bu filtre tertemiz eder. bunları geçenlerde bir belgeselde gördüm. kuzey avustralya bataklıklarından ve bazı güneydoğu asya ülkelerinden çıkarıyorlar. yani bulundukları ortam rezalet bir yer.

o bitkileri kenar köşelere alıp benim akvaryumdaki enli 40 cm'lik bitkiden bir tane bulabilirsen güzel olur veya dediğin gibi de yapabilirsin. enli bitkiyi dememin sebebi bazen arkasına gizleniyorlar veya üstüne basıp uyuyorlar. bitkide aşırıya kaçmamaya dikkat et. bu hayvanların yüzmesini engellediği gibi pisliğin filtreye gitmesini de engelliyor. zaten hayvan rahatsız oldu mu yerinden söküyor o zaman anlarsın.

ısıtıcının yeri güzel hatta sağ köşeye yaklaştırırsan kablo görüntüsü de kaybolur. filtrenin su giren kısmına yakın olması ısının akvaryuma yayılmasını da sağlar.

fon senin zevkine kalmış ben aydınlık açısından koymadım. özellikle sabah ve akşam üstü ışığından yararlanmak için.

emre hatırladığım kadarıyla dibe oturtmuştu. sen altına bir taş parçası koyup çıkmasını engelleyebilirsin. benimki neredeyse kumdan bir karış yukarıda şimdiye kadar dalaştıklarını görmedim.

akvaryumun çok güzel olmuş. emeğine sağlık deme sırası geldi nihayet. saray sahibini bekliyor artık. ben cemil cümleyi toplayıp törenle açılış yapmıştım. hayvanlar içine girince irkildiler nereye geldik diye.

Yorumunuz için teşekkürler dediklerinizi dikkate alacağım :)

Bu arada juenpete yeni alacağım mango kökü için resim istediğimde resim çekemiyoruz dediler, gözümde iyi bir firmaydı neden böyle ilgisiz davrandılar anlamış değilim açıkçası..

Bu arada sanırım sabredemeyeceğim hayvanları yeni otellerine koymayı düşünüyorum 24 saat oldu sayılır boş çalışma süresi sistemin :)

Izgara ile ilgili durumda bendeki eheim olanlar bir senedir yerinden çıkmadı. Hayvanlar arada çarpıyor geçerken tutunuyor ama güç uygulayan yok. Pek ilgilerini çeken bir parça değil. Bence şimdilik kalsın, eğer öyle bir olay meydana gelirse Cem in taş koy tekniği en iyisi. Benim tetranın ızgarasının ucu kuma gömük ve filtre silis kumu çok çok az çekiyor. 6 ayda bir çay bardağı dahi çıkmadı. Ancak bu eheim çok güçlü. Sorun halinde taş destek iyi çözüm.

Arka fon bende kullanmıyorum ama lacivert, koyu mavi yada silis ve duvar rengi olabilir.

Isıtıcıyı Cemin dediği gibi koyabilirsin. Benimki yan camda ve dik.

Bitki konusunda Cem in önerisi güzel. Bahsettiği yatay büyük bitkiden bendede var hatta bir kaç tane. İstanbulda isen sana alınacak yeri söylerim. Bence bunlara ilave bir büyük bitki yeter. Belki bir tanede doğal görünüm için hentbol topundan büyük olmayacak bir doğal kaya güzel durur. Benim akvaryumlarda örnekler görebilirsin.

Turtle topper alt dinlenme yeri çok iyi. Gece yüzeye yakın uyurlar. Bence su 2 cm daha yükselebilir. Güvenli olacağını düşünüyorum. Sen genede bak uygun ise yükselt. Belki rampa uzatmaya gerek kalmaz. Ancak su eklemeleri rampa sebebiyle seviye fazla düşmeden yapmalısın.

Evet biraz daha büyük bir mango kökü iyi olur.

Benim son mnerim yandaki güzel kumaş koltuk için. Bu hayvanlar yem yerken yada birileri yanında olunca çırpınıp su sıçratacak. Ya koktuğu biraz ileri al yada akvaryum tarafındaki bir metrelik bölümün tamamına örtü ser. Aksi halde kısa zamanda kolay çıkmayacak şekilde su lekeleri oluşur.

Artık suya insinler bencede :)

Teşekkürler :)

Suyu biraz daha artırdım ve beyaz çerçeve çıtayı koydum ne olur ne olmaz diye. Hayvanları da attım içine :)

Rampanın boyu yeterli kaldı hatta hemen 2 si birden çıktılar kurualana. Çok meraklılar. Bitkileri ısırıyorlar, termometreyi ısırıyorlar, ısıtıcıya kafa atıyorlar :) çok meraklılar çok..

etrafı tanımayı ısırarak farkediyorlar; bir süre sonra bırakırlar. kafaya taktıkları hariç. su eksikliğini rampadaki hizadan anlarsın ona göre aynı hizaya kadar su ekleme yaparsın.

mango kökleri birbirinden farklı olduğu için adamlar resim konusuyla başa çıkamazlar. ben kargo ile ilgili sayfada iletilecek not bölümü var oraya altına girebilecekleri biçimde çıkıntılı bir şey veya "V" şeklinde olsun, yemler en ileri tarihli olsun gibi uyarı amaçlı ne varsa yazıyorum.

Rampanın su yükselince kullanılır hale gelmesi iyi oldu. Hemen kullanmalarıda süper.

Şimdi akvaryumu ve içindekileri keşfediyorlar. Yenilebilir olmadıklarını anlayınca bırakırlar :)

Geri