Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Cvp: 15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Merhaba arkadaşlar, 2-3 gündür herşey yolunda gidiyor yeni yerlerine alıştılar, bazen su altı platformunda yanyana uyuyorlar bazen biri kurualana çıkıp uyuyor diğeri ise bitkinin üstünde uyuyor. Yalnız şuanlık bir sorunum var.

Yem verirken adeta birbirlerini parçalayacaklar, en son dün bir yem diğerinin tırnaklarına takıldı fakat yemi yakalayınca diğerinin ayağını da yakalamış oldu ve zor ayrıldılar. Bazen de biri fazla yiyor diğeri az yiyor birbirlerinin yemeklerine saldırıyorlar.

Buna nasıl engel olurum? 2 kaplumbağa aynı akvaryumda yem vermenin teknikleri neler olabilir.

Bir diğer sorum da eheim 2012 pickup filtre aldım, konumlandırma olarak sizce nereye koymalıyım?

Teşekkürler.

Hızlı uyum çok güzel oldu. Zaten bu akvaryuma uyum sağlamazlarsa ayıp olur.

Önce filtre konusuna değineyim. Aynı iç giltreden bende var. Kullanma amacım şu an sadece su yüzeyini hareketlendirmek. Bence daha büyüyene kadar sende şimdi böyle kullanabilirsin. İleride temizliğe destek olsun dersen aşağı indirebilirsin. Konum olarak önden baktığında arkaya sağ tarafa kuru alan altına yan çama takıp akışı doğrudan emiş borusuna doğru ver derim. Filtrenin suyu veren yeri yüzeyin hemen altında olup suyu hafif dalgalandıracak şekilde olsun. Dinlenme yeri ve rampa daha ortada olacağı için akıntı rahaysız etmez diye düşünüyorum. Eğer hafif bir rahatsızlık olursa suyu biraz cama çevirirsin. Diğer tarafa koyman o taraftaki suyu daha hareketli yapacağından yemlemede ve bitkide uyumada rahatsızlık verebileceği gibi suyu emiş bırusundan sürekli uzaklaştırmaya çalışacak.

Diğer konu yemlemeye gelirsek hayvanların yem yerken birbirini ısırması normal. Yüzeyde çok ani hamle yaptıklarından yem yerine birbirlerini ısırabiliyorlar. Aynı durum ben dahil bir çok kişide oluyor. Bunu önlemek için yemleri ellerinle tutarak hayvanları ayrı köşelere yönlendir. Hem ısırma hem birbirinin yemini yemesini önlersin. İlle yanyana gelirlerse elinle birini ileri sürükleyebilirsin.

Tavsiyeleriniz üzerine iç filtreyi de köşeye sığdırmayı başardım,

Yeni eklentiler:

1) V şeklinde altından geçebilecekleri orta boy mango kökü.
2) Eheim 2012 iç filtre.
3) 2 x 20 cmlik bitki ve 1 x 30 cmlik bitki.
4) Yarı kırık aksesuar vazo.
5) 15 watt mavi renk dalgıç floresan.
5) Metalik gri arka fon.

Herşey dahil son fotoğraflar da bunlar. Bana yardımı dokunan herkese çok teşekkürler arkadaşlar.

mailto:/2j5dfrn.jpg
mailto:/208e77t.jpg
mailto:/9urgwh.jpg
mailto:/16k72ac.jpg

mango gerçekten uygun ve güzel tam kullanacakları şekilde diğer arkadaşlara da örnek olsun. vazoya gerek yoktu ama kullanayım dediğine göre delik olan kısımları kuma gömük vaziyette olsun yoksa içine kir dolması bir yana zararlı bakteri üreme durumu da meydana gelebilir. bende büyük minare vardı ben çıkarmıştım akvaryumdan sürekli içine pislik doluyordu. başa çıkamadım. şimdi ankaradaki akvaryumda cam üstü kuru alanda üstüne çıkıp lambaya yakınlaşsınlar diye aksesuar olarak kullanıyorum.

bu arada akvaryum nihayet kişiliğini buldu, süper oldu. eline koluna sağlık.

Akvaryum bencede mükemmel oldu. Sanırım uvb hariç herşey var.

Çömlek konusunda Cem e ilave olarak üzerindeki boyadan ötürü olumsuz bakabilirim. Genelde bu dekorları ucuza malediyorlar. Eğer benimde içine sinmedi dersen aynı boyda doğal tamburlanmış bir kaya ile dekor konusunu tamamlayabilirsin.

Son ilaveler dalgıç ışıklandırma ve arka fon gayet güzel.

Filtrede gayet yerini bulmuş.

Ama en çok mango kökü hoşuma gitti. Juen pete giderim bu hafta. Üç tane dışarıda bekleyen büyük köküm var ama memnun değilim.

Teşekkürler yorumlarınız için. Uvb mevcut yukarda 2 lamba asılı, resimde biri yanıyor diğeri yanmıyor olarak çıkmış.

Bakalım keratalar mango kökünü kullanabileceklermi, biraz tünel gibi oldu güzel görünüyor yumruğum geçecek şekilde kumu kazdım geçebilsinler diye inşallah kullanırlar da yararlanırlar.

Resimlerde dikkatimden kaçmış bu ayrıntı. Işıklandırmayıda zamanlayıcılara bağladınmı sabah yem verme ve haftada birkaç su ilavesi dışında hiçbir şeyle uğraşmazsın.

Mango kökünü umarım kullanırlar. Bu kadar güzel kök süs olmasın. Ama olursada dekor olarak çok güzel.

biraz daha büyüsünler, güreş bile tutarlar. kökü her gün akvaryumun başka yerinde bulursun. biri altına girdi mi diğeri de hemen kapar olayı.

Merhaba arkadaşlar yine bir soruyla karşınızdayım.

Mango kökünü kullanıyorlarmı ben yokken bilmiyorum fakat kabuklarda herhangi bir iyileşme olmadı 1 haftadır.

Resimleri daha detaylı çektim yorum yapabilirseniz sevinirim.

Birde akvaryumda koku oluşmaya başladı, eheim 2012 iç filtre ve eheim 2217 dış filtrenin oldugu bir akvaryumda 1 haftada koku oluşması normalmidir? Sebebi ne olabilir..

Dişi olan :
mailto:/x4rvxw.jpg

Erkek olan :
mailto:/rlcgu9.jpg

Bence zamanla kabukları yenilenince düzelecek. Eski kabukları daha rahat atması için gerekirse devit uygulaması yapılır. Yada şu an üstlerinde kalmış bu kabuğada uygulanabilir.

Koku olmasını anlamadım. Hiç filtre takmasan dahi o hacimde bu koku konusu olmamalı. Erkek olan kaplumbağayı alıp koklamayı dene derim. Gerçi hiç sanmıyorum. Düşündüm ama ilk anda şu an için aklıma bir sebep gelmiyor.

Erkek kaplumbaga mı kokuyu yapıyor dersiniz? Kokuyorsa ne yapmalı kokmuyorsa ne yapmalı peki

Akvaryumunuz ölçüleri nedir? Eheim 2217 + eheim 2012 yani bir dış ve iç filtreyle orta büyüklükteki 2 hayvandan 1 haftada koku oluşması...

Aynı dış filtre bende var. 125 litrede kullanıyorum net 100 litre. 2 hayvanım var. 9-10 cm boyundalar. Filtre yaklaşık 10 aydır aktif çalışıyor. İlk kurdugumda çok fazla akıntı vardı ama suya verdiğim için sıkıntı olmuyordu. Ki bir tane kaplumbağam çizgili kaplumbağa. Akıntı seviyor. Res olan da seviyordu. 15 tatilde iç bakımını yapmıştım. 8-9 aydır hiç temizlemediğim için debi azaldı. O halde bile akvaryumum pırıl pırıl. Hatta geçen hafta kum ekledim. Çok hafif bir bulanıklık oldu o bile 15-20 dakika içerisinde kayboldu.

Hangi malzemeleri kullanıyonuz bilmiyorum ama suyun oturmamış olmasına bağlıyorum koku olayını.

Emre abi erkek kaplumbağaya özellikle koku olayı yorumun güldürdü hahahaha :D

Su düzeni oturmadığı için koku oluşmuştur. Sık sık yeni su eklerse düzelir bence

zafer iç filtreyi çıkarıp bir süre öyle dene. su bulanıklığı gittikten sonra iç filtreyi yıkadın değil mi ?ayrıca kumda ilk başlarda tuzlu gibi bir koku verir. zamanla geçer.

Erkek kaplumbağa konusunu şundan sordum. Hiç sanmıyorum ama kabuk durumunu tekrar göz önünde bulundurmak için. Gerçi o kadar etkisi olamaz. Şimdi daha önce değerlendirip sorun olmayan bir noktaya dönmeye gerek yok. Belki kum belki su oturması durumu. Ancak şu varki filtrenin iç malzemeleri ben ve Cem in kullandıklarından olduğu için hatalı ürün kullanımı olmaz.
Şimdi aklıma gelen bir konu acaba suyun kendisine ait bir koku olabilir mi? O esnada kısa süreli uygunsuz su akmış olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir yazamıyordum. Gerek iş yoğunluğu gerekse araya tatillerin girmesiyle uzak kaldım. Su kokma konusu sanırım bana öyle geliyor, yani eğilip yakından suyu koklayınca ufak da olsa bir koku mevcut. Beni rahatsız etmiyor, belkide alıştım artık. Ancak odaya yeni giren birisi için bu oda kokmuş diyebiliyor. Fakat rahatsız edici bir boyutta değil. Suyun berraklığında ise bir problem yok, iç ve dış filtreler çok iyi iş çıkarıyorlar :)

Ancak yemlerim bitmek üzere. 1.000ml'lik yemlerden alacağım. Kullandığım beslenme programı şu şekilde:

Kaplumbağların boyları:
Dişi olan = 9,5 cm
Erkek olan =10,5 cm
(Ölçümleri az önce yaptım)

(Günlük toplam yem miktarı kafa hacmi kadar verilmekte)
Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma
2/3 Sera Raffy P + 1/3 Sera Raffy I

Cumartesi
Sera Vital

Pazar
Sera Mineral

Beslenme programım sizce nasıl? 1 aydır bunu uyguluyorum. Yeni yem veya yemler alayımmı varolan düzene devam edeyimmi? Düzenli olarak deri değiştiriyorlar, yani 1 aydır ne zaman baksam hep deri döküyorlar diyebilirim. Hayvanları 1 ay önce teslim aldığımda kabuk boylarını tam tamına ölçmemiştim, şuan ölçtüm artık sonraki aylarda gelişimlerini takip edeceğim.

Herkese selamlar, geçmiş bayramınızı kutlar yorum ve cevaplarınızı beklerim :)

Zafer bence güzel bir beslenme. Çarşamba sanırım aç gün. Zamanında bana veteriner bu günü mümkünse her hafta başka günden seç bünye şartlanmasın demişti. Bu arada bence büyük hayvan 12 cm olunca o karışık yem günlerinden birini daha vital yap.
Eğer çeşitlilik olsun dersen reptomin ana yem alabilirsin. 1000 lik yem daha hesaplı olur ama 3-4 farklı 250 lik yemde çeşitlilik katar.
Yeni ben olsam bunun yerine:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1251&ad=sera-raffy-p-kaplumbaga-yemi-1000-ml

Aynı miktarda ama bu çeşitliliği uygulardım:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1250&ad=sera-raffy-p-kaplumbaga-yemi-250-ml
mailto:/urun_detay.aspx?urn=3472&ad=tetra-fauna-reptomin-stick-kaplumbaga-yemi-250-ml
mailto:/urun_detay.aspx?urn=14881&ad=jbl-agil-stick-kaplumbaga-yemi-250-ml
mailto:/urun_detay.aspx?urn=14154&ad=sera-reptil-carnivor-etcil-kaplumbaga-ve-iguana-yemi-350-gr

Eğer imkanım var dersen çeşitlilik için gene mineralin yanına bunu alabilirsin ama zorunlu değil.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11854&ad=jbl-calcil-stick-kaplumbaga-yemi-250-ml

Raffy I yemin bittiğinde de hayvanlara balık karides karışımı için bunu alabilirsin. Ben ve kullanan bir kaç arkadaşım çok memnunuz. Tabi esas memnun olanlar hayvanlar.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1240&ad=sera-raffy-royal-1000-ml

Zafer, su için basit test kiti alıp ayda bir kontrol et istersen, için rahat eder.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=12219&ad=jbl-easy-test-6-in-1

Bunun dışında herşeyin yolunda olmasına çok sevindim :)

zafer 1000'lik olarak sadece royal al. raffy I almana gerek yok. kokuya başlıca sebeplerden birisi de o suya değdiği anda kaliteyi bozuyor. seninkiler yeterince büyümüş bundan sonra daha büyük yemleri olan royal işini görür. diğer yemlerde 250'lik yeterli hem süre hem de tazelik açısından daha makbuldür. raffy p ve mineral yemin olduğuna göre carnivora gerek yok. sana önereceğim raffy I bittiğinde sera royal ve tetra reptomin ile agil almandır.

Geri