Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

Bunu duyduguma cok sevindim gercekten. Cunku malzemeye bakiyorum halkali ufak ufak tupler olmasi gerektigini hatirliyodum seramikin..Tesekkurler ic rahatlatan cevap icin :)

Filtre kovasini zaten onceki mesajlarda anlatmistiniz oradan adim adim gidecegim. Cok tesekkurler hersey icin simdilik kumlari yikamakla basslayabilirim :)

Önemli değil Zafer. Paniklediğini farkettim. Bu o işi yapan en iyi birkaç üründen biri :) sana özellikle ilk önce bunu olmadı jbl micro mech önermiştim.

Hadi hayırlı olsun. Kolay gelsin. Filtre kurulumunda takılırsan yaz.

Cvp: 15 cm'lik 2 kaplumbağa sahiplendim yeni akvaryum kuruyorum

yalnız zafer dış filtrede mavi damla kullanılmaz. suyu filtresiz tut, ara ara karıştırıp iki ya da üç gün sonra boşalt. temiz su koyduğunda çalıştırırsın. dış filtreye koyacağın malzemelerde oluşacak bakterilerin oluşmasını önler. filtreyi ve malzemelerini duru su ile yıkayıp koyabilirsin. eli yakmayacak sıcak su ile yıkayabilirsin.

Malzeme dizilimi önemli ve şu şekilde uygun:Alttan üste doru Seramik (mech), üzerine kalın sünger, üzerine elyaf, üzerine zeolit, üzerine ince tabaka elyaf, üzerine substrat ve en son tekrar ince tabaka elyaf ve filtre ağzına kadar su doldurulup kapatılır. 

Suan dis filtreyi hazirlayayim dedim teker teker tum malzemeleri yikadim ve yularidaki dizilime gore yerlestirdim. Filtre icinden 6 kalin bio sunger, 1 karbon elyaf, 1 ince elyaf cikti. 1 sunger ve ince elyafi kullandim sepet icinde, sizce 2. sungere gerek varmi? veya karbon elyafa? tesekkurler

zaferya' Alıntı:
Ben direk 25 kg 2 çuval kum aldım :)

Dediğiniz gibi bundan sonra sadece buharlasan suya ekleme yapacagım degılmı ? Birde 6 ayda 1 filtre bakımı.

Burada diğer konuya değinmemişim. Sadece su eklemek kafi. Dipte arada dışkı kalırsa ve yemezlerse nadiren kısa dip çekimleri yapılır. Su düzeninin durumunu birkaç ay sonra kontrol edip dip çekimi yada kısmi değişim gerekirmi bakarız. Bence gerekmeyecektir.

zaferya' Alıntı:
Malzeme dizilimi önemli ve şu şekilde uygun:Alttan üste doru Seramik (mech), üzerine kalın sünger, üzerine elyaf, üzerine zeolit, üzerine ince tabaka elyaf, üzerine substrat ve en son tekrar ince tabaka elyaf ve filtre ağzına kadar su doldurulup kapatılır. 

Suan dis filtreyi hazirlayayim dedim teker teker tum malzemeleri yikadim ve yularidaki dizilime gore yerlestirdim. Filtre icinden 6 kalin bio sunger, 1 karbon elyaf, 1 ince elyaf cikti. 1 sunger ve ince elyafi kullandim sepet icinde, sizce 2. sungere gerek varmi? veya karbon elyafa? tesekkurler

Malzemeleri koyunca hiç boşluk kalmamalı ve tıpayıp kapanmalı. Eğer bir sünger daha girebiliyorsa ikisi üst üste konulabilir. Elyaf karbonu en üste koyup bir ay sonra çıkar derim. Bir ay sonra o ince boşluğa elyaf koyarsın. Malzemelerden yeterince koyabildin değil mi? Bu arada dizilim bu şekilde iyi.

Bu arada son su doldurmada su düzenleyici kullanacağın için Cem' in dediği gibi mavi damlaya gerek kalmaz.

2 litre biomech doktum (fileye koymadan) , 1.5 litre jbl ammoex zeolit (kendinden fileli geldi 3 file koydum) , 1.5 litre eheim lav (2 file seklinde koydum 6 ayda sonra mavi sapli olani cikarip aticam) 2 katman elyaf kullandim bir de sunger.

Sanki biraz bosluk kaldi gibi, kova agzina.kadarmi dolsun dersiniz? Kapanmayi zorlayacak kadar mesela?

Benim kovalar ağzına kadar dolu. Sebebi su aralardan malzemelere değmeden kaçmasın. Boşluksuz olmalı. Tabi plastik ızgara hafif zorlanarak kapanacak. Aşırısı onu kırar. Sorun olmaz ama zarar vermeye gerek yok.

Dizilim güzel olmuş. Sünger mechten bir üstte ise gayet iyi.

elyafları ıslatıp koyarsan net boşluk daha iyi ortaya çıkar. tepeye kadar başa baş doldurmalısın yoksa kenarlarda boşluk oluşursa malzemelere temas eden su az olur ve kenarlardan kaçacağı için malzemelerin tam etkisi olmaz. seramik üstüne süngeri koyduktan sonra elyaf ile bolca destekle katı kir üste çıkmasın. en üst kısımda da sünger olsun. pervaneye elyaf girip sıkıştırmasın. bir de lav ve ammoyu iyice durula arasındaki tozlar aksın. bunu da en kolay iki elinin arasına alıp ileri geri oynatarak yaparsın. sonraki bakımda da aynı işlemi yaparsan kullanma ömrü artar. kaldırıp atma. değişim genelde hortumların kir bağlamasından anlaşılır. normalde 3 ay uygun. değişimde tek atacakların elyaflar diğerleri bir süre daha kullanılır.

Aynı anda yazmışız Cem :)

Malzeme döngüsünü ben yıllık ara değişimlerle zeolit ve substrat yani lav için önerdim. Arada parça barça yenileme sistemi diri tutar dedim.

Bu konu bu hacimde bir akvaryum için malzemeler dahil hayvanlar dahil örneklerden biri oldu. Bence eksik olmadığı gibi her şey en kalitelisinden. Zaferi şimdiden tebrik ediyorum.

Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.

Sepeti dediğiniz gibi güzelce koydum, seramiğin üstünde sünger var evet ancak 2. süngere yer kalmadı malesef.. En üste karbon elyafı koydum ve kapattım, umarım pervaneye dolanmaz çok ince ve dağalmayan bir yapıya sahip duruyordu, koparıp koyduğumuz beyaz elyaflara benzemiyordu.

İkinci olarak, sanırım hortum olarak eksik var. Kutuda PLUS ibaresi yazmışlar, 6 sünger ve musluklar PLUS pakete giriyor sanırım. Bende şuan sadece 1 büyük 1 de küçük hortum var, fakat musluklar da var, yani extra 2 hortuma daha ihtiyacım var muslukları kullanmak için yada musluksuz kullanacağım, kurulumu çözemedim açıkçası yine bu konuda yardımınızı isteyeceğim :)

Karbon elyafın üzerine plastik ızgara oturtulmalı. Kutudan çıkmıştır. Tam oldu ise uygun tabi kapatmadan su doldurulmalı.

Eheim hortumlarını akvaryuma konumlandırma yapabilmek için bütün gönderir. Bunları uygun ebatlarda kesmeli.

Şimdi musluklar nasıl takılacak; önce iki kısa 1,5-2 karış kadar hortum kesilip giltrenin giriş ve çıkış tarafına takılır. Sonra bu hortumlara musluklar kapalı şekilde takılır.

Borular ve musluklara giden hortum nasıl takılacak; borular tahmini olarak akvaryumun ayrı uçlarına konulacak şekilde yerleştirilir. Sonra filtre dolap içerisine konularak uygun musluklara bu borulardan gidecek hortum miktarı yer değişirsede yetecek payda eklenerek kesilir ve önce musluklara hortumlar takılır sonra borulara uygun musluktan çıkan hortum takılır. Yani filtrenin altından uzanan hortum grubu akvaryumdan suyu çeken boruya filtrenin üzerinden uzanan hortum grubu suyu akvaryuma veren boruya takılacak.

Bundan sonra filtre su ile doldurulup bir leğene konulmalı ki taşan su yere akmasın. Ardından filtre kapatılıp klipsleri kilitlenir. Bu esnada muslukları açmalıki basınçlı su fazla fışkırmasın ve hortumlara dolsun. Daha sonra fiş prizin yanında bekletilir. Suyu akvaryuma veren borunun fiskiye bölümü çıkarılır yada baştan takılmaz ve buradan emiş vasıtası ile su gelene kadar çekilir. Fiskiye hava kaçırarak emişi engeller. Su gelince hortum dışarı çıkmayacak şekilde akvaryuma hızlıca bırakılıp elektrik verilir. Kısmen hava yapabilir. Bunu filtreyi sağa sola yatırarak çıkartırsın. Fiskiye aparatınıda en son su akarken takmanda sakınca yok.

eheimı kullanmadığım için bilmiyorum. bu iş emrenin ellerinden öper. o musluklar filtre su girişlerine takılmıyor mu ? hortumun büyük olanı filtreye giriş küçük olanı filtreden akvaryuma giriş hortumu olmalı.

Zafer, hortum çaplarını mı kasdettin yoksa boylarınımı büyük küçük diye. Ben hortum boyu diye düşündüm. Kalınlık ve incelik konusu ise Cem in dediği doğru ama bendeki 2215 hortumları aynı çapta idi. Musluklar aynı mı?

yok emre ben de boy olarak söyledim. bir giriş altta diğer çıkış üst kapakta diye. ona göre biri uzun diğeri kısa olacak. bu arada sen önceki mesajda yazmışsın ben geç atmışım. o mesaja ithafen gitmiş olsun o yazı.

Anladım. Benim zaten mesafeye göre kes dememi kasdettin. Ancak seni yanlış anlamam bir anda öyle olacağını sanmam ama aklıma hortum çapı farkını getirdi. Benim büyük akvaryumdaki 2260 olanın suyu filtreye götüren hortumu filtreden suyun çıktığı hortuma nazaran çok daha kalın. 2215 olanda eşit olduğu için bundada öyledir diyordum ama Zafer görüp söylerse akılda soru işareti kalmaz.

onun kalın olması da sanırım. bir cisim kaçarsa tahribat yapmasın diyedir belki. sonuçta akvaryuma giren süzülmüş su oluyor. tetrada bu sıkıntı yok. boruların ikisi de aynı boy kalınlık ve genişlikte.

Ben ondan olduğunu sanmıyorum Cem. Sonuçta boru ucunda ızgara var. Bence sebebi saatte 2400 lt debisi olduğu için dipten rahat çekmesini sağlamak. zaten suyu veren yerdeki basınç akıl almaz durumda. Fiskiye olmasa koca akvaryumda dalga oluyor.

Merhaba arkadaslar islerimin yogunlugu sebebiyle bugun hic bakamamistim foruma simdi eve geldim ve hortumlari kestim musluklari taktim filtre kovasini tamamladim 1 biosungerlik daha yer actim toplamda 2 sunger olmus oldu, plastik izgarayi da ensona koyup kapagini da azicik zorlayarak kapattim kilitlerini kitledim. Boyle bir goruntu olustu. Suyu akvaryumdan ceken hortum kalin, digerine nazaran. Resimde 2 adet plastik boru var. Delikli olan muhtemelen ince hortumun ucuna takilacak oradan akvaryuma suyu verecek diye dusunuyorum. Fakat arta kalan o garip sekilli borunun ne ise yaradigini inanin cozemedim yine yardimlarinizi bekliyorum :)

mailto:/2ir7u6f.jpg

mailto:/izci91.jpg

mailto:/b66m29.jpg

Hemen anlatayım Zafer. O baston gibi olan borunun uzun kenarına hortumu takacaksın. Büklümlü yeri akvaryumun kenarına oturtacaksın. Yani baston gibi oturacak. Sonrada fiskiyeyi o kısa kenara takacaksın. Şimdi sen bu buna oturmuyor diyeceksin. Eheim bu noktada klasik yöntemlere gidiyor. Araya ufak bir bu tarafın hortumundan kesip birleştirme yapman gerekiyor. Bunun sebebi ufak yön verebilmenin kolay olması için. Çünkü fiskiyeyi sağa sola doğru bir yere yönlendirip vantuzlayabilirsin. Bu hortum parçasını kesmeden önce baston boruyu takıp fiskiyeyi tahmini bir sabitleme konumuna getir ve ara hortum uzunluğunu belirle. Bunları hiç yapmadan o bastondanda suyu verebilirsin, ama ben çekindim buna. Bu arada fiskiyeyi hemen takma ki uca taktığın hortumsan suyu çkeceksin. Yada montajı tamamlamak için takıp kısa süreliğine tekrar çıkarırsın sorun olmaz.

Senin filtre modelide benim 2260 gibiymiş. Hortum çap farkları var. 2215 te bu fark yok. Aslında Cem' i yanlış anlasamda iyi noktada hatırlatma oldu.

şu musluk hadisesi güzelmiş hemen ayırıp alabiliyorsun. tetra gibi komplike değil. bence düz boruyu hiç takma, borudan su direk aksın hem de sirkülasyon iyi olur. vantuzlamayı unutma yerinden çıkıp akvaryumdan düşmesin. ben deliklerden çok gürültü geliyor diye ucunu sökmüştüm. ya da delikli boru ile birleştirdiğinde ön cama çarpmıyorsa ucundaki tapayı sök o zaman karşı yani ön cama yakın çarpma yapar o zaman sesi de az çıkar. hatta belli bir açıda verirsen suya kabarcık verme durumu da olur. delikleri de vantuzladığın cama çevir onlarında sesi kaybolur. ön tapayı açtığında o deliklerinde hava kabarcığı yaptığını göreceksin.

Geri