Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

7 yaşındaki kaplumbağa Melek'in kısa hikayesi

Emsal sıcaklıkta olacak sıcak değil. Hatta hayvanı akvaryumu temizlerken akvaryumun eski suyu ile bir kaba almak iyi olur. Böylece adaptasyon derdi ile uğraşmaz.

İlacı raffy P'nin bej renk yemine damlatıp ver. Kırmızılar mineral yemdir. Onları ayırıp haftada 1 gün ver. Jbl agil ve tetra reptominde alacaksın. Repto yerine eheim yemde alabilirsin içerikte emsaller şekli kuskus makarna gibi suya girince şişer. Büyük hayvanlarda yiyebiliyor. Bu mineral yem bitince sera carnivor alırsın. İlacı çarşambaya kadar verip bak hayvanda hafta sonuna kadar bir sıkıntı çıkmaz ise düzelmiştir. İlacı atarsın. Yalnız şırıngayı yıkayıp sakla belki lazım olur.

Raffy I hayvana artık küçük gelir. Bitince sera royal, jbl energil veya tropical gammarustan birini al. Sera ve jbl 1000'lik kutuda satılıyor. Yemleri alırken son kullanma tarihlerine dikkat et en az 2018 ikinci yarısı olsun. Kartın var ise teleskop akvaryumdan al. Fiyatları petshoplardan hesaplıdır. Yalnız seçtiğin ürünler için telefon edip onaylat. Bazı ürünler stokta olmayabilir bazen geç güncelliyorlar. Sipariş veriyorlar bu da eline geç ulaşmasına neden oluyor. Alımda açıklama kutucuğuna yemlerin ileri tarihli olmasını istediğini yaz.

Tekerleklerin 100 kg kaldıracak modelleri var ama pahalılar. Zaten akvaryum sabit durmalı. Su sabit değil dolayısıyla hareket suyu oynatıp cama baskı yaparki. Akvaryum ağır olacak. Dış filtre kablolar vs uygunda olmaz.

Güneşe çıkarmana gerek yok. Güneş ışığını görsün yeter. Güneşi doğrudan görürse yosun ve alg bağlar. Isıtma lambası ve uvb florasanın var.

Dediğim ölçülerde hazır akvaryum al o zaman ömürlüğü sonra düşünürsün. Bu süreçte bu akvaryum yeterli olur sonuçta 100 litre üstü su olacak. Ekipmanı kaliteli alırsın. Öğrenci evinde kalıyor isen taşınmada ömürlük dert olur. Sonuçta ekipman yenileme derdin olmayacak sadece akvaryum alacaksın. Bu akvaryum için bir de mobilya masrafı olacak. Hazır akvaryum için evde bulunan sağlam bir mobilya yeterli olur. Ömürlük akvaryumda alttaki boşlukları kaybetmek ve tam yüzey oturmasını sağlamak için laminant şiltesinin kalınından koyarız. Hazırların altında plastik olduğu için gerek kalmaz.

50'lik akvaryum küçük, boy bir süre idare etsede su derinliği olmayacak. Onun için kullanıma uygun değil. Bu hayvanlara gerekli olan derinlik, bu ciğerlerinin gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesi içinde önemli. İleri zamanda tabanda ara nefes almadan sabaha kadar uyuyabiliyorlar.

O akvaryumu sadece 3 ay kadar kullandım. Öbür seneye büyüdüler. Üstüne kötü koşullarda iki hayvanı sahiplenince kullanma olanağı olmadı. Ankaraya getirip depoya attım bir sene sonra buradaki bir arkadaşa kumuyla beraber verdim. Annesi yer kaplıyor diye istememiş ablasıyla taşırken çatlatmışlar. Akvaryum ziyan oldu gitti.

Cvp: 7 yaşındaki kaplumbağa Melek'in kısa hikayesi

Uzun zamandir bazisitelerden takip ediyordum sizi pinar hanim hatta ilk zamanlar melekkonduyu gordum zaman kurualan konusunda bana fikir olmustu...oldum olasi hayrandim sizin kaplumbaganiza akvaryumunuza.,yeniden hosgeldiniz????

İlaçları raffy p ye sıkarak verdim biraz önce. Kahvemsi olan ilaç çarşambaya kadar yetmeyecek sanırım sadece akşam için kaldı yenisini isteyeyim mi?

Tamamdır yeni yemleri alayım. Evet küçük geliyor yani sanki toz veriyormuşum gibi duruyor kabın içinde.

Akvaryumu koyacağım yer güneş almadığından götürür getiririm demiştim. Sabit durması için de kilitli teker düşünmüştüm. Kilidi de sağlam bulabilirsem öyle yapmayı düşünüyorum. Biraz da doğal uvb görsün :D

Dediğiniz ölçüler 80*35*45 ti yanlış hatırlamıyorsam bu ölçülerde 6mmlik hazır akvaryumlar gördüm sağlıklı olur mu?

Geçmiş olsun kapluşlara ve akvaryumunuza :(

Sera carnivor nedir? Bu iki yemde de yazıyor carnivor diye sağ kısımda. Teşekkürler tekrardan bilgiler için iyi günler

Bir tane damlatacaktın. Neyse bitti ise gerek yok. Önümüzdeki hafta sonuna kadar takip et sıkıntı yok ise ilaca gerek kalmaz. Camdan uva geçer uvb geçmez. Isıtıcı lambayı en kısa sürede hallet hayvanın ısınıp kendine gelmesi lazım.

Tozun suya karışmaması için önce kepçeye döküp salla eleğinden tozlar yani ham kül dökülsün. Sonra ver.

Olur akvaryum. Hayvan tek birkaç sene götürür. Sıkıntı ilerde kuru alandan atladığında karşı cama sert girmesinden kaynaklı çatlama ihtimali.

Evet raffy P'nin yeni kutusuna da carnivor yazmışlar. Bu etçil hayvanlar için olduğunu belirtmek için ama doğrudan sera carnivor diye yem var bu simit şeklinde ortasındaki kırmızı mineral yemdir.

10damla hepsine 1 damla sıkıp verdim ilacın dozu öyle diye :D tamamdır 1 hafta takip . Cam açık günleşendireceğim bakalım yaptırabilirsem eğer olmadı yazın yine bahçeye çıkarırız. Tamamdir bu hafta aliyorum isitici lambayi.

Tesekkur ederim ne kadar yem verdigim belli olmuyordu o tozlardan yemiyordu da tozlari..

O sekilde bir akvaryum aliyorum o zaman tabi fiyatlari da karsilastirmam gerek once ve kuru alanin yuksekligi ne olmali cikmamasi icin? Ne onerirsiniz? Kuru alan isi gercekten kafami karistiriyor :(

Tamamdir suanki raffy p bitsin alayim hemen carnivoru. Cook tesekkur ederim.

Çok vermişsin antibiyotiği. 10 damla suya karışır. İçerken bir miktarını alır. Yemle yediği direk vücuduna girer. Yazdığımı yanlış anlamışsın. Sadece her iki öğünde birer tane verecektin. Yani günde toplam iki stick ve her stick yeme bir damla olacaktı. Vermediğin kaldı ise yem içinde kuru vaziyette dursun. Hepsini yemlere boşaltmadıysan şırıngada dursun.

Bahçe işi sakat çünkü kimyasal birşey veya kedi köpek dışkısı veya parazitler bulaşabilir onun için bahçeye çıkarmıyoruz. Hiç çıkarmana gerek bile yok. Bu hayvanları izole biçimde baktığımız için bünye olarak doğadakilerden zayıflar. Bu da hastalığa yakalanma nedenidir. Zaten ayak yapıları sert yüzeyde dolaşmaya müsait değil. Ama ev içinde temiz çarşaf üstüne bırakabilirsin. Pencere arkasından güneş görebilir. Uvb'yi yani D vitaminini florasandan alıyor zaten yemlerden de eser miktarda alıyor. aşırısına gerek yok. D vitamini fazlası da zararlı.

Yer imkanın varsa az büyükte alabilirsin. 1 metre boy gibi. Bombeli model alma düz dikdörtgen olsun.

Kuru alan yüksekliği en az 25 cm olmalı. Hayvan dişi ise ilerde 25 cm'den atlıyor dışarı. Erkeklerin pek kaçma derdi olmuyor. Tabi yerini buldu mu affetmez o ayrı. Dişiler ise yumurtlama zamanı içgüdüsel olarak kaçma eğilimindeler.

Kuru alan olarak ne düşünüyorsun su içi mi, su dışı mı, cam mı, başka malzeme mi ?

Cvp: 7 yaşındaki kaplumbağa Melek'in kısa hikayesi

Cem hocam doğru söylüyorsunuz benim alfa erkek kaçmak için her türlü pozisyona sahip ama hiç umursamadı şimdiye kadar, hatta bazen sabah uyanıp odaya girdiğimde onu bu halde gördüğüm de oldu neden oraya çıkıp seyrediyor bilmiyorum yinede tedbiri elden bırakmamak en iyisi  :D

mailto:/ld2l3l.jpg

????????akşam öğününü de verdim kabında dolaşıyor bi şey olmaz değil mi?

2sene önce arada çıkarıyorduk o yüzden düşündüm bilmiyordum teşekkür ederim.

Yer imkanımız pek yok 80lik düz alayım:D

Aynen kabuk boyu 14cm zaten el ayak her yerden atlıyor. Dişi bu arada:D

Kuru alanı akvaryumun içine düşünüyorum 80cm olacağı için yanına kuru yer çıkamam yer yok:( turtle tank diye bi şey görmüştüm çok beğendim onu ama biraz pahalı ve en az 1 ayda geliyor cam onu taşır mı vs. Kuru alanı da 30*en yapsam rahat rahat dolaşır güzel olur.

Bir de abuzittinin böyle kapı gıcırtısı gibi bir ses çıkardığını duydum 2 3 kere belle belirsiz ince bir ses ilaçtan mı hastalıktan mı bilemedim

Yemle karıştırdım ilacı ama 5damla koymuştum 5damlayı da ağzına sıktım.

mailto:/M057Mk.jpg
Kafasını kaldırdığında çene altı böyle şişiyor bir de sorun mudur bu acaba?

Hayvanın o pozisyonu bir atlamaya bakar. Oradan aşağı atlarsa daha tutamazsın sürekli dener. O köşede tedbiri al. Gerekirse mukavva ile çerçevele. Atlaması birşey değil kabuğu çatlatabilir yada baş ayaklar dışarıda iken düşerse kabuk hasar verebilir.

Benim dişilerden birisi o şekilde kabuğu çarlattı. Ön ayak çukuru kenarında 2-3 cm kadar. 6 aydır tedavi ediyorum o bölge et bağladı ama kemik kaynaması daha olmadı.

Rampa yanları açıktı. Hayvan 21 cm idi. Aynı senin hayvan gibi ön cama uzanıyordu. Sonra rampa yanlarına cam yaptırdım.

Hayvanı o halde gördüğünde yavaş yaklaş ve suya ittir. Ben hızlı koştum hayvan panikleyip atladı dışarı. Yerde parke üstü halı vardı ama kilosu fazlaydı. Allahtan ayağı üstüne düşmedi kırılırdı kesin.

Hayvan sürekli su içiyor bu fazla dozajın etkisini azaltıp idrar yoluyla büyük çoğunluğunu atmasını sağlar. Umarım.

Dişiyse gözün aydın. Tahminen 16 cm sonrası iştahta azalma kuru alanda dinlenme süresi ve en belirleyici özellik olarak kuru alanın yan camlarına abanıp dik durma eylemleri görürsen bu yumurtlayacağına işarettir. Bu ilk yumurtlama biraz sancılı oluyor. Çıkarma akvaryuma yumurtlasın. Sonrasında yiyorlar. Bu kalsiyum olarak dönüyor. Gördüğünde kalanları alırsın.

Kuru alanı turtle bank tarzı düşünüyorsan o kenarları mukavva ile çerçevele. Benim yazlık akvaryumdaki gibi böylece suyu yükseltme imkanın olur. Cam üstündense bu şekilde olması daha iyi. Cam üstü hayvan büyüyeceği için bir süre sonra dar gelecektir. Rampa uzantısı ilede pay kalmayacaktır. Uzunluk 60-65 cm'yi bulur. Cam kuru alanın cam kalınlığı azaltılarak kilosu düşürülebilir ama o camda hayvana dayanmaz. Daha küçük olsaydı olurdu.

Turtle topper olabilir. 36 cm genişliğe kadar oturabiliyordu diye hatırlıyorum. Ama fiyatı uçmuştur şimdi.

Bu sesi sürekli yapmıyor belli zamanlarda yapıyor ise ilgi çekmek için çıkarıyordur. Nadir bir kısmı bu tip hareket ediyor.

O şişlik sudaki kırılmadan dolayı öyle izlenim veriyor. Aslında şişlik yok.

Ben bi temiz ılık su daha koyayım o zaman daha çok su içsin :D kaç saat oldu bir sorun yok.

Tamamdır ellemem yumurtaları. Bi an once akvaryumuna kavussun da:D

Uzunluk 60-65cmyi bulur derken neyi kastettiniz anlamadim :( akvaryum disi isterim ama tasir mi o agirligi sorunu var. simdilik turtle bank tarzi bi sey is gorur diye dusunmustum. Turtle pier var bir de onun large cini alsam? Sizce en mantikli kuru alan ne olur?

Evet turtle toppera baktim gercekten fazla belki kendim yaparim diyecegim de beceremem o sekilde bi sey yapmayi. Daha sonra alabilirim belki simdi alinacak temel seyler var filtre vs.

Evet nadir yapiyor zaten 2 3 kere duydum :D
Aa tamam dusunemedim kirilma olayini:D cok tesekkurler bilgilerinizi paylastiginiz icin iyi aksamlar.

Bir de o sislik kirilma degil gercekten var izledim disarda da oluyor

Boyun derisi başını en ileriye uzatacak yapıda geniştir. Boynu başının 3-4 katı uzayabilir. Pörsümüş deridir. Kontrol etmek için şöyle yap. Elden yem verirken hayvanın başını son noktaya kadar uzatmasını sağla hemen yemi verme uğraşsın biraz, deri geriliyorsa birşey yoktur. Yine şişlik varsa hayvan obezliğe gidiyordur. Obezlikte başını kabuk içine tam sokamama da görülür.

60-65 dediğim kuru alanın uzunluğu. Böyle olunca akvaryum 80 cm hayvan suya inerken cama çarpar.

Su her zaman emsal sıcaklıktaki su ile değişecek yada eklenecek.

Şebeke suyu kullanıyor isen damacanalara yada petşişelere doldurup akvaryumun bulunduğu oda da ortam sıcaklığında beklet, dinlensin. Su düzenleyici de damlatabilirsin. Jbl biotopol C, bulamazsan düz biotopol al. Uygun oranda bu sulara dökersin ağır metalleri ayrıştırır. En az iki üç gün beklet. Arıtma su kullanıyorsanız. Ondan doldururup yedekte tutarsın. Bunun için düzenleyiciye gerek kalmaz.

Çok su eklemekle hayvan çok su içmez. Bugün ilaç varsa verme. Yarın akşam başla.

Yumurtaları gördüğünde al. O sürede hayvan yiyeceğini yemiştir zaten kalanı dağılıp kirletir kokutur. Ben yukarıda yerse birşey olur mu sorusu gelir diye cevap için yazdım. Yoksa dursun da yesin diye değil.

Turtle pier de olur turtlebank de yalnız turtlebank'i köşelerinden vantuzlarla sıkıştırarak desteklemek gerek hayvan ağır mıknatıslar tutmaz. Her ikisinde de ölçülere bak. Akvaryum içine uyumlu mu değil mi ?

Silis kumu da unutma. Altın akvaryumda 10 kg'lik poşette satıyorlar markası belli değil ama ucuz. Vitasand'e nazaran biraz daha kirli yıkarken uğraştırıyor. Yıkama işini aldığında anlatırım. 0.1 mm'lik ince un gibi olanı var onu almayacaksın. 0.7 mm'lik olanından alacaksın.

Merhabalar ancak yazabiliyorum. Dun gece basinda nobet tuttum suyunu degistirdim 3 kez. Tuvaletini yapti guzelce korkmustum baya... kontrol ettim biraz once boynunu sadece havaya kaldirip uzattiginda kafasini o sislik olusuyor. Duz uzattiginda normal geriliyor.

Turtle pier alacagim gibi gozukuyor bir petshopta satiliyor ancak large var mi bilemiyorum ve 65 cm olacagini sanmiyorum o aletin???????? arastirayim biraz daha.

Evde aritma var bilirsiniz cesme seklinde suyu ondan koyuyorum kaba kaynatarak ilistiriyorum ve hic bekletmiyorum suyu. Akvaryuma gecince oyle yaparim:D

Ilac vermedim yarin baslayacagim. Tesekkur ederiz dusundugunuz icin :D sorardim kesin yumurtladigi zaman.

Kum yerine yiyemeyecegi tas dusunuyorum. Kumu surekli temizlemem gerekecegini okumustum bi yazida ve kaplumbaganin yedigi yaziyordu hic bulasmamayi dusundum o yuzden:(. Tesekkurler ilginize. Iyi aksamlar

Boynunda birşey yok.

Yazdıklarımı dikkatli okumuyorsun 65 dediğim cam üstü kuru alanın mesafesi. Turtle pier fazla alan tutmaz inerkende çarpma olayı nadir olur. Dişilerin boyunun 30 cm'ye kadar yolu var. Ona göre hesap et. Medium yada large olayını daimi kullanacaksan.

Arıtma varsa düzenleyici almana gerek yok. Suyu ısıtma risklidir tam anlaşılmaz. Damacana ağır gelebilir akvaryuma dökerken. Onun için birkaç tane 10 lt'lik damacana edin suyu bunlara doldurup bulunduğu odaya koy dursun. Ortamla aynı ısıya gelir. Zamanı gelince akvaryuma ekleme yaparsın. Yer varsa akvaryumdaki su hacmi kadar tut.

Kumu yemesi gerekli bu ihtiyaç. Yemlerden kaynaklı hazımsızlık çektiğinde kum yiyerek bunları parçalar; bağırsaklarda olası parazitler varsa atarlar. Eşelenerek oyalanır vakit geçirirler. Bu aşamada bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atarlar. Alt bağadaki eski plakaları çıkarırlar.

Res ve softshellerde silis kum kullanıyoruz. Silis ağır kumdur. İnce tanelidir. Eşelenerek gömmedikçe kirler yüzeyde kalır. Temizliği dip sifonu ile yapacaksın. Akvaryuma ait temiz bir kova edin. Kiri çekerken bir miktar kumda gelebilir. Yüzey temizlenince kumu karıştırıp alttakileri yüzeye çıkar. Bunları da al. Sonra kovadaki suyu yavaşça döküp kumu kovada bırak. Temiz su koyup çalkala, temizlenene kadar yap bu suları da boşaltıp kumu tekrar akvaryuma dök. Kayıp minimize olur.

Çakıl taşı reslerde kullanmıyoruz. Arasına giren kirler zararlı bakteri üretip göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur.

Bu konuyu da incele detaylı bilgi mevcut.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

65 olan yer 80cm boy tarafinda degil mi:( oyle anladim ben. Omurluk yetmezse aldigim ilerde yenisini alirim 1 2 sene goturse iyi olur.

Tamamdir akvaryuma gore odaya koyarim damacana alip daha iyi olur surekli tasima suyla uzun is baya:D

Listeye kumu da ekliyorum o zaman cok tesekkurler. Konuya da bakacagim birazdan. Dip sifonu aldim bizim kucuk 50lik akvaryumda diskisini temizledim. Yeni akvaryumda da her gun diski temizligi yaparim temiz olsun yavrucak:D

Turtle pier 29cm juen pet market den Siparis verebilirsiniz markası veny 40-45 lira civarı idi. Ancak sizin kaplumbağayı taşıyamaz batar. Onun için çözüm bulmak lazım yani uğraştırır, ayaklarıda yer kaplıyor ve işe yaramıyor. Ömürlük Exo Terra turtle bank Large daha mantıklı ama oda çok pahalı 100-150 lira civarı.

Turtle bank icin de destek yapmam gerekecek :( karar vermek cok zor. Tesekkur ederim oneriniz icin.

Turtle bank large boyda sıkıntı çıkmaz rahat taşır hayvanı sadece hayvan itip mıknatısları düşürebilir onun içinde neodyum mıknatıs alacaksınız kemik gibi yapıştırır cama destek falan gerekmez.

Geri