Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alternatif Kaplumbağa Yemleri

Cvp: RE: Alternatif Kaplumbağa Yemleri

asliaral' Alıntı:
Sera'ya attigim bir maile, gelen cevabi paylasiyorum

"Su kamlumbağaları için genelde etçil olduklarından dolayı bitkisel bir yemimiz yok.

Sera raffy P içindeki mineral oranıyla ayrıca satılan raffy Mineralin oranları arasında farklılık var.İkinci mineral yönünden daha zengin.Raffy P yi günlük temel yem olarak diğerini ise haftada bir kaç kez ara öğün olarak kullanabilirsiniz(hastalıklardan korumak ve direnci arttırmak için)

Carnivor ve Herbivor yemlerimiz tamamen farklı ve yeni teknoloji ile üretilmiş olup içiçe iki ayrı katmandan oluşan bu yemlerde temel yemdir.(detaylı bilgi için seramoni.com.tr sayfamızda ki ilgili rehberi inceleyebilirsiniz)"

Sera Raffy Vital ve Sera Reptil Herbivor özellikle otçul kaplumbağalar için üretilse de yetişkin su kaplumbağaları için de uygun yemler. Zaten Türkiye'de daha kaliteli bitkisel yem yok maalesef. Ben kullanıyorum, çünkü hayvan büyüdükçe hayvansal proteinli yemler kabuk kenarlarında yukarı kıvrılma gibi kusurlara sebep olabiliyor. Su kaplumbağaları hepimizin bildiği gibi omnivore, yani sadece etçil ürünlerle beslemek yanlış. Sadece ve sürekli hayvansal protein içerikli yemlerle besleyenler var. Yanlış değil mi?
Ben de aylar önce Sera'nın iletişim adresine yazmıştım, neden Vital ve Herbivor'da ıspanak ve maydanoz kullanıyorsunuz diye. Bunları kalsiyum alınımını etkilemeyecek ölçüde az kullandıklarını yazmışlardı. Ayrıca neden şeker katıyorsunuz diye sormuştum. Şekerin yemleri şekillendirmede bağlayıcı görevi yaptığını, tüm diğer firmaların da kullandığını ama içerik kısmında belirtmediklerini yazmışlardı.
Gönderdikleri cevap şu şekildeydi:
Thank you for your interest in sera Raffy vital. We are glad to answer your questions. We use spinach and parsley in relatively small quantities so that their positive ingredients such as minerals, vitamins and antioxidants benefit the product. On the other hand, the two components are not present in sufficient quantities to allow oxalic acid to harm the animals.
]The sugar is needed as a binder for the tablets. Ultimately, a binder is always needed for tablet pressing, but other companies often do not declare it. We have made a well-considered decision in favour of sugar, as it is much better tolerated by the animals than the other additives available.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet, ben de bitkisel vermeye devam ediyorum.Vital veya Herbivor

Bir de Jbl Agivert ve Herbil var.

Onlari da deneyecegim. Herbil'i henuz acmadim.

Ve Sera yemleri ile de icerik karsilastirmasi yapmadim.

Cvp: Alternatif Kaplumbağa Yemleri

JBL Agivert ve Herbil hiç denememiştim. İyi bir alternatif sundunuz Aslı Hanım.
Benim gibi ilgilenen diğer arkadaşlar için Juenpet'te verilen içerikleri şöyle:

JBL Agivert:
Ürünün İçeriği;

Bitkiler, otlar, sebzeler, tahıl ve mineraller, renklendiriciler, antioksidanlar.

Ürünün Analizi;
Ham protein % 12,50, ham yağ % 2,50 ham lif % 22,00, ham kül % 8,5, vitamin A 8.000 IU/kg, vitamin D3 800 IU/kg, vitamin E 140 mg/kg, vitamin C 100 mg/kg.

JBL Herbil:
Ürünün İçeriği;

Bitkiler ve otlar.

Ürünün Analizi;
Ham protein % 12,00, ham yağ % 4,00 ham lif % 21,00, ham kül % 11,00, kalsiyum % 0,85, fosfor % 0,34.

Ben unlu markalarin hepsinin TR sitesinden liste yaptim. Tek tek alip deniyorum, sizin gibi merakliyim ben de.

Vital ve Herbivor'a emsal oluyorlarsa ve onlari daha cok severlerse, Jbl kullanirim. Amacim, hepsinin ortak sevdigi ve yararli olacak yemleri bulmak.

Su kaplumbağaları protein ağırlıklı başlar. Yetişkinliğe doğru ilerledikçe menülerinde bitkisel yem ve sebze oranı artar. Doğal ortamlarında da bitkileri ve yosunları yerler. Bu ya büyüdükleri için hantal yapıya kavuşup yeterli avlanamamalarından yada bu bitkilerden ihtiyaçları olan mineral ve vitaminleri aldıklarından olsa gerek.

6 cm kabuk boyu itibariyle ot türevli yiyeceklere alıştırmak için protein oranı yüksek yosun içeriği de olan reptomin ve\veya eheim professional food veririz.

Bunları yemeye başladıklarında marul, kıvırcık, hindiba, salatalık çeşitlerinden beğendiklerini de ek olarak veririz. Tahminen 8-10 cm gibi vital öncelikli olmak üzere herbivor verilir. Herbivor şekil itibariyle zorlanarak yedikleri bir yem.

Bu yemler aslen kara kaplumbağaları için olsa da bizimkilerde sık olmasa da yerler. Her iki beslenme türüne sahipler. Bu aynı zamanda sindirim ve boşaltım sistemleri için faydalı. Bir nevi detoks görevi görür.

Jbl herbili denemedim ama agivert sakın almayın o tam anlamıyla kara kaplumbağası yemi ve yemiyorlar.

Şeker olayını bende duydum. Yalnız bitkiseller o kadar acı ki şeker tadını bastırıyor.

Cvp: RE: Alternatif Kaplumbağa Yemleri

cem' Alıntı:
Ben kaplumbağaları 2 sene önce verdim. Yemlerin durumunu bilmiyorum. Eski yeni kutu içeriklerini karşılaştır. Bir de tarihlerine bak yakın tarihliler nemli olduğu için koyu olur kurudukça renk açılır.
Nereye verdiniz? Yerine balık mı aldınız?

Trabzonda bir arkadaşımıza götürdüm. Hayvanlar çok büyüdü ve artık doğal ortama uygun biçimde yaşamaları gereği doğdu. Şu an hayvan beslemiyorum.

Jbl Tortil'i bugun actim. Dibe batan yem.Vital'deki yesil yuvarlaklar gibi sekli.

Hayvanin dikkatini cekti, gitti isirdi ama cok zorlandi yerken.Anladigim kadariyla cok sert ve kisa surede de yumusamiyor.

1 tanesini zar zor yedi ve ikinciyi birakti

Bundan da bir daha almam

Tortili su içinde ya cama bastırıp yapıştıracaksın yada ikiye kırıp vereceksin. O şekilde parçalayıp yer.

Ama hoslansa, ikinciyle de ugrasirdi.Bence pek begenmedi tadini veya kokusu herneyine geliyorlarsa.Uzun sure isirsam mi diye agzini acip acip kapadi.Kararsiz kaldi.Cok ceken bi yem olmadi yani benimkini.

Jbl Herbil'i actim.Yem hemen suya batiyor. Dipten yemeyen kaplumbagalar icin tavsiye etmem.

Benim kaplumbagalardan biri 2 ayda bir su degismezse(1/4 en az) yem secmeye basliyor.Oyuzden yarin deneyecegim yeme durumlarini.

Digeri de yeni geldi ve karidese alistigindan baska yemiyor.

Oyuzden henuz anlayamadim yiyip yemediklerini

Yani suan su degisimi yaptim.Kaptalar.Klor gecince akvaryuma atip deneyecegim.Cunku kapta da stresten yemiyorlar

Yeni gelen suan karides disinda birsey yemiyor.Bir iki Agil bir iki de Herbil yedi. Eski kaplumbaga ise hic ilgilenmedi Herbil ile. Tortil'e suan ikisi de yaklasmiyor. Bunlari da bir daha almam gibi gorunuyor.Yine de havalar isininca bir daha atip bakacagim

Cvp: Alternatif Kaplumbağa Yemleri

Cem'in dedigine ek olarak...

Agivert'in stick boyu cok kucukmus zaten.Ve Herbil kadar olmasa da, kisa surede hemen dibe batiyor. Ilgilenen olmadi. Sirf meraktan yine bir 100 gramlik alip denemistim..

Su ana kadar Jbl Tropical Sera'nin tum bitkisel yemlerini denedim. Ve anladim ki; Loopslu yemler haric, sadece Sera bu isi bizim ture uygun yapiyor.

Uzun zamandir Sera P, Sera Mineral ve Sera Vital almamistim.Gordugum kadariyla ozelligi biraz gitmis..

Normalde suda bu kadar cabuk bozulmuyordu ama daha 5 dk olmadan ezik buzuk hale geliyorlar toplarken..

Cem, Tropical Carnivor icin buzdolabi demissin. O zamanlar cok sicak degildi ve yeni odam cephe itibariyle sicak olmuyordu yani koymadim.

Suan sicaklar basti malum ve yeme bakiyorum.Bir bozulma yok ancak yumusadilar.

Bir de benim erkek kaplumbaga, bir gun yedigini ertesi gun yemiyor. Benim ellerim, sudan hic cikmiyor. Surekli kalanlari yada hic yenmeyenleri toplama. Hem de tek tek..Suya dalga vere vere, elime gelmesi icin.

Bu hayvan disinda diger hicbirinde yem secme yoktu.Bana supurucu bir disi lazim, iyice cinnet gelmeden =)

Kuru yem her açıldığında nem kaybettiği için yumuşamaz. Kapağını aç kurusun, bakteri üretir ve küflenir. Çok değil bu seferde kokusu gider.

Ilginc sekilde kuflenmiyor.Ben de sasirdim.

Yalniz ayirabildigim kadar circirbocegi ve kurt larvalarini ayirdim. Cunku stickleri yemiyor oglus.

Onlari gole atacagim insallah, terkedilen kaplumbagalara.

Ben stick sandım ona söyledim. Kurutulmuş yem ısıya maruz kaldığında acılaşır, yenmez.

Geri