Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alternatif Kaplumbağa Yemleri

Emre Bey; bu yeni cikan Adult'tan alip, yemezlerse, size satabilir miyim acaba daha uygun bir fiyattan.

Cunku bu sekilde hep aldigim yemler acilip acilip ziyan oldu.

Cvp: Alternatif Kaplumbağa Yemleri

Çok isterdim ama artık 9 çeşit yemim var ve 1000ml lik adult yemin yarısına inmesine bile imkan yok maalesef. Adult yerine calcil alın bence adult reptomin gibi birşey sanırım zaten. 250ml ve 500ml kutusuda var.

Hem Cem Bey'in dediği gibi kış ayları proteini daha çok tercih ediyorlarmış calcil daha önce kullandınızmı bilmiyorum ama gayet faydalı bir yem. Ben kullanıyorum haftada 1 öğün.

Benim kaplumbağam hiçbir yemi ayırt etmediği için istediğim yemleri alabiliyorum onu beslediğimden beri yemleri koklayıp bu neymiş acaba diye baktığını bile görmedim direk atıyor ağzına ilk defa yediği yemler bile olsa.

İsterseniz size kullandığım yemleri yazabilirim bu arada. Sizde uygun gördüklerinizi kullanırsınız.

Sera Carnivor
Sera Raffy P
Tetra Reptomin
Jbl Agil
Jbl Calcil
Jbl Gammarus
Jbl Energil

Ve gelicek olan 2 yem

Tropical biorept W
Prodac tartafood pellet

Masallah diyin. Benim 17lik rahmetli disim de oyleydi. Ama sonrakilerin hepsi yem secen tipler cikti.

Sagolun dusundugunuz icin, ben,almayi dusunur sekilde yazmistiniz diye sorayim dedim.

İnsAllah yerler. Cunku ben istiyorum bu yemi..Eksiklik vardi piyasada bu konuda.Kara kaplumbagasi yemlerini verip duruyoruz, belki de ondan yemek istemiyorlar. Cekici gelmiyor.

Umarim, bu yeme ozel bir madde vardir koku vs yapar da yerler.

Calcil arada aliyorum. Ama alternatifi Sera Mineral daha cok seviliyor bizde.

Aslinda ne Calcil eski Calcil.. Ne Agil eski... Ne Sera P.

Hepsini bozdular.. Hem eskiden daha sevkle yenilirdi hem de hemen dagilmazlardi. Mesela Tetra Rept.le de oynadilar oynadilar, en sevdikleriyken ,suan hayvanlar nefret ediyor. Hep ziyan oldu.. En kotusu goletlerde attiriyorum kaplumbagalara. Ama ben cok harcadim hep israf oldu

Benim denemedigim yem yok. Tum marka listesinden hepsini aldim tek tek. Tesekkurler yine de =)

Sadece kara kap yemi Biorept L var. Su kaplumbagasi ve kara kap yemlerini denedim hep 4 yada 5 markanin full

Anladım. Ama sizinde dediğiniz gibi bu bir su kaplumbağası yemi bunu yiyebilir kaplumbağanız.

Ben geçen sene kaplumbağa bakmaya başladığım için hiç bilmiyorum bu yemin malzemelerinin değiştirildiğini.

Benim kaplumbağam iyi ki böyle değilmiş vallaha çok şaşırıyorum böyle yem seçen kaplumbağalara. Benimkisi zaten kumuda çok seviyor. En son silikonları yemeye çalışıyordu ama 2 hafta uğraşınca çıkarmaya baktı olmuyor bıraktı.

Ben de sasiriyordum. Suan size empati kurabiliyorum =)) Ama baska kaplumbagalar gelip gittikce anladim ki bizim yem secmeyenler birer nimetmis.

Yiyebilir bence de evet. Zaten hala yeni ciktigi ve skt de yeni oldugu icin ucuzlamasinin beklenmesi taraftariyim. Ancak biraz ozel bir durumla, daha uyguna alma sansim dogdu. Oyuzden yoneldim.

Sonucu paylasirim.

Sonucu özelliklede sizin kaplumbağanız için merakla bekliyorum :)  Umarım bunu severde daha fazla bu tip yemlerin çıkmasını beklemezsiniz.

Hayir birinden biri yese yine sikinti yok. Ama ikisi birden yemeyince sonuc husran oluyor. Diyorum; euro kac lira sizin haberiniz var mi???! Anneyi takan yok ki =)

Vay be. 2 tane kaplumbağanız var ve ikisi de yemiyormuş. Ben tek kaplumbağanız var sanıyordum. Hani birisi yese diğeri aaa bu yiyormuş bende yiyim yapar ama ikisinin de yememesi cidden değişik bir durummuş.

Ben 2 kaplumbağa sırf yem kavgasından beslemek istemiyorum. Benimkisi ağzına 3er 5er attığı için diğerine kalmazdı biri şişko diğeri zayıf olurdu. Birde şu birbirini ısırmalar falan var tabi.

Bazilarini; biri yiyor digeri yemiyor.

Ama daha ilginc durumlar da oluyor.. Kosarak yedigi yemi birden, bir gunde yememeye basliyor. Artik umidi kesiyorum, tam golete gonderecekken birden yemeye basliyor.

Yada tam tersi bastan hic yemiyor, yanindaki yiyor. Sonra yanindaki isteksizlesip, digeri yiyor.

Benim ellerim surekli suda buyuzden.. Artik dayamamadigim icin de; obsesif sekilde tum markalarin altina yem adlariyla liste yapip, arti eksi notlari alip, ikisinin de ortak yedikleri yemleri alma karari aldim sonunda.

Suanda da o kararimi uyguluyorum.

Diger konuda, sahiplenme(ve sonuclari) gecmisimle ilgili link atacagim. Durumunuz yeterli ise alaniniz uygun. Siz de, guvendiginiz ve yakinoturan birinden, deneme sartiyla alabilirsiniz. Ancak bu deneme, uzun zaman da alabilir

Bu arada ben de yem kavgasindan korkardim ama bende 3 kaplumbaga varken de, diger ikili eslerle de hic ayni yeme saldirma olmadi..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben kaplumbağamı seviyorum. Başka bir kaplumbağa bakmak istemiyorum çünkü artık kaplumbağamı anlıyabiliyorum.  Kavga dövüş istemiyorum eğer yeni gelen kaplumbağa bu kaplumbağaya saldırıp yaralarsa çok üzer ve sinirlendirir. Tabi farklı projelerimde var. Yavaş yavaş planlıyorum.

Dere kaplumbağası akvaryumu kurmayı planladım. O da 150x50x60h olacak. Onda belki bebeklikten 2 kaplumbağa sahiplenebilirim. Tabi bu dediklerimi 1-2 sene sonrasında yapmaya başlayacağım şu an boş masraf olur. Kumu kazmaları, tipleri ve dere kumunun değişikliliği bu akvaryumu kurmama yeterde artar.

Ama bundan önce 120 litrelik eski akvaryumuma co2 sistemli bitki akvaryumu kuracağım :). Bu akvaryum işlerine 1 yıl önce başladım ve çok güzel birşey odamda bunu görmek.

Sizin de geçde olsa kaplumbağanın nasıl bir ortamda olmasını öğrenmeniz ve şartları sağlamanız çok iyi birşey olmuş. (Sahiplenme kısmına kadar okuyamadım çok uzun bir yazıymış)

Benimde annem ufak kardeşime almıştı bu kaplumbağayı. Plastik kaptaydı o da. Aynı gün paludaryum aldım ısıtma lambasıyla, silis kumuyla, ısıtıcısıyla, iç filtresiyle ve büyük lav taşlarıyla. İlk 3-4 ay paludaryumda, 7-8 ay 120 litrelik akvaryumunda ve şu an da 450 litrelik akvaryumunda. Benimkisi boy atmayı sevdiği için bunlar çok hızlı oldu.

Kaplumbağanızın yaşı fazla olduğundan belkide artık stick yemlerden bıkmıştır :). Haşlanmış tavuk, marul ve yumurta akı vermek belki de daha çok hoşuna gidecektir.

Ama Türkiye'de olsaydı ve bakım şartları eğer eve uygunsa kesinlikle [font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]African Helmeted Turtle[/font] ([font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Pelomedusa subru[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]fa[/font]) Beslerdim.

Nedeni burda :)

https://imgyukle.com/i/Iqhmfb

Hazır yem konusu açılmışken bizimkilerden birinin yemi çiğnetmem çenesine yapışıyor yem. Neden olabilir? Yem taze yeni aldım önceden iştahla yediği bir yem. Sera carnivor. Yapışmadan dolayı yemeyi bırakıyor bir tane aldıktan sonra. Çözemedim gitti.

Arada burunlarına falan yem yapışabiliyor onlarda suyu ısırmaya çalışıyor bu yüzden ama ön ayaklarıyla o yemi alıyorlar. Yem yapıştığı için yemiyormu kaplumbağanız yani?

Hic basima gelmedi ceneye yapisma olayi.

Fotodaki kaplumbaga sanki guluyor gibi. Cok degisik turler var gercekten.. Allah'in sonsuz sanati..

Olumsuz ihtimallerden, iki kisi olduklarindaki olumlu halleri gormeden anlayamazsiniz. Aksamlari suda, kur yuzunden didisseler de gunduz beraber guneslenmeleri icice, gayet keyifliler.

Uzun konumu da sondan basa bakin ,son kisimlarda diyecektim.Unutmusum =)) 2014 Aralik yada Ocak suanki erkek ve sonrasi bir ara 3 ledik. Sonra 2 ayri disi geldi. Vs vs

Evet çenesine yapışıyor direk yani ağzının içine. Diğerinde böyle bir durum yok. Anlayamadım ben de :( karides gibi yiyeceklerde olmuyor sadece pelet yemlerde oluyor

Nasıl yani? Ağzının içerisinde yapışıyor ve yemeden çıkarıyormu? Kaplumbağanın kabuk boyu nedir? Belki de kaplumbağanız ufak olduğundan yiyemiyordur.

Yemi tane olarak yedikçe ver yem suda fazla durup yumuşarsa hayvan ısırdığında damağa yapışır. Yetişkinlerde bu sorun olmuyor. Direk ısırmadan yutuyorlar.

Yeni cikan Sera Turtle Adult'u erkek biraz yedi. Ertesi gun hic yemedi.

Disi, isirmaya bile tenezzul etmedi. Etmiyor.

En azindan kutunun yarisina bir ilan acacagim; burada ve sahibinden sitesinde.

Zamanla yemeye baslarlarsa, geri cekerim.

Bir miktarını raffy P veya carnivor ile karıştır. Bir arada ver. Diğer yemi yerken aradan bunu da götürebilir.

İlk gun turlu turlu alternatifler denedim. Her bitkisel yemde de oyle yapiyorum.Ama benimkiler oyle fena ki;aralardan ayikliyorlardi..Hatta disi olan, yanlislikla bitkisel yutarsa, ploffff diye tukuruyordu.

Geri