Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programlarımız

hımm yani diyorsunuzki sıkı bir yemek eğitimine başlayın. teşekkürler.çünkü ben artık endişelenmeye başlamıştım neden bu kadar çok yiyo ve irileşti diye.

Biliyorsunuz insanlar da fazla yemekten dolayı kilo alıyorlar sonra yeme adetlerini değiştirmek bayağı problemli oluyor. Zayıflamak için dünya zaman, para, emek harcıyorlar.

merhaba
Benim 3 tane kaplumbağam var bizim evde nerdeyse her akşam balık yenir.Ben de kapluşlarımı haşlanmış karides ve ızgara balıkla besliyorum.Malesef bir tanesi dışında taze sebze ve meyve yemiyorlar.Kısa zamanda kocaman oldular.Başlangıçta büyüdükleri için seviniyordum ama foruma üye olduktan sonra hızlı büyümenin pek sağlıklı olmadığını anladım.Balık yemeyi çok seviyorlar.Kuru mama vermek de istemiyorum.Ne yapmalıyım sizce?

Benim çıtır en fazla 3 aylık ağırlığını ölçmedim kabuk ölçüsü ise ölçemedim nası ölçeceğimi bilemiyorum günlük verdiğim yemler:1 tane karides 2,5 yada 3 tane sera raffy p sticks(2 günde bir üzerine vitamin damlatıyorum).Bir parça maruluda eksik etmiyorum tabi çok seviyor kerata:D

haftalık yemler:Elimde sera firmasının artemiası var kurutulmuş küp küp şeklinde.Özelllikle artemia cok leziz geliyor çıtıra ve belki biliyorsunuzdur artemia yavrular için en besliyici yem çeşididir.Hafta 1 yada 2 tane yeterli benim için

Aylık yemler:Havuç(rendelenmiş haliyle) vb.

Nasıl biir menüdür acaba hatam varsa eleştirin.Eleşitirnki yanlışımı öğreneyim çıtırımada can sıkıntısı vermiyim
Saygılar

oldukça güzel bir program olmuş.. sadece marulu 2-3 günde bir verirseniz daha iyi olur yavrular için yeşillikten ziyade protein ağırlıklı besinler daha yararlı marul da tabi ki ilerde yeşilliğe alışmaları için faydalı.. fakat fazla verildiğinde sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor.. kabuk boyunu da elinize alarak ölçebilirsiniz baş ve kuyruk kısmını dahil etmeden sadece kabuk kısmını ölçmelisiniz kabuk ölçüsü için.. umarım yardımcı olabilmişimdir..

Benim 2 aylik iki kapluşum var

günlük olarak sera raffy P,tetra reptomin,sanyu turtle stick,tetra gammarus ve biyo-tortvit vitamini donüşümlü olarak az miktarlarda veriyorum

haftalik sanyu karides,kivircik ve devit-3 veriyorum

aylik çok az tavuk,patates ve pişmiş yumurta aki veriyorum

sizce nasil bir menü tontişler bayagi büyüdüler 2 ayda :)

evet baya iyi bakmışsınız biyo tortivitle devit-3ü bende kullanıyorum(damlatma yolu ve suya damlatma yolu yolu)devit 3 ü suya damlatmayorum yağ gibi birikiyor.Fakat en faydalası yemlerle birlikte vermek.Özelikkle sera ve tetra yemler çok kaliteli ben şahsen gözüm kapalı veriyorum

Kaplumbağanın yaşı: 9 aylik herhalde :p
Kaplumbağanın kilosu: Bilmiyorum tartmama izin vermiyor
Kaplumbağanın kabuk boyu: 10 cm
Günlük verilen yemler: günlük degilde haftada 3 gün diyelim. Kedi mamasi, karides, veya kaplumbaga pudingi ve kan kurdu.
Haftalık verilen yemler: her hafta sonu full akvaryum bitkisi.
Aylık verilen yemler: Tavuk gögüsü (haslanmis), solucan, yagsiz kiyma, örümcek vs.

Imm, şey onun cinsiyeti henüz belli değil desem... Cinsiyet kabuk boyu en az 10 cm olduğunda farkedilmeye başlar... Erkeklerde kuyruk daha uzundur ve kalındır. Alt kabuk biraz içine çöküktür( Bunun nedeni var tabi) Ve de tırnaklar dişi olanlarla karşılaştırıldığında aşırı denilebilecek biçimde uzunlaşır... ÖYle kaplumbağalar var ki erkek tırnakları sanki yüzümüzü çizecekmiş gibi ya da nasıl diyeyim bizim tırnağımızın elimizden çok uzun olması gibi hayal edin... Diken gibi olduklarını...

ferplex' Alıntı:
Aylık verilen yemler: Haşlanmış tavuk ve balık (cipura veya levrek) (nohut büyüklüğünde)
Dostum balık seçerken aman dikkatli olalım tatlı su balıkları verelim. Deniz balıklarındaki tuz kaplumbağanın karaciğerini iflas ettirebilir.Deniz balıklarını asla vermeyin!

RE: Beslenme Programlarımız

Arkadasin demek istedigi tuzlu su baligi vermeyin. Ayda bir kez problem olmaz, baliktaki tuzu su icerek kirabilir fakat hergun vermek doÄŸru olmaz. Siz tatli su baligi veriyorsaniz sorun yok demektir.

Sevgili Gökhan balık dediğin gibi kaplumbağalara çok faydalı kabuk gelişimi açısından şimdi detaylı şekilde faydalarını yazmak uzun zaman alır ama faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz neticede ;) Benim demek istediğim tuzlu su balığı Sevda'nın da dediği gibi. Kaplumbağalar göllerde yaşar ve tatlı su balıklarıyla beslenirler. Tuzlu su balığı vermek ne olursa olsun yanlıştır ve sindirim problemlerine yol açabilir. Kaplumbağanı riske atmak istemezsin herhalde. Alabalık verebilirsin. Hem kolay bulunur hem de tatlı su balığıdır. Balığı çiğ vermekte bir problem görmüyorum tecrübelerime dayanarak ama az pişirilmesi de uygun olabilir dediğiniz gibi.

ben arada haşlanmış tavuk ve dana eti parçacıkları veriyorum mübarek afiyetle yiyor :)

nemesis61' Alıntı:
ben arada haşlanmış tavuk ve dana eti parçacıkları veriyorum mübarek afiyetle yiyor :)
Haslanmis tavuk pek uygun degil, içerisindeki kalsiyum orani çok az ve fosfor çok yüksek. Bu yüzden saglikli degil.

Kaplumbağanın yaşı:9-10 aylık
Kaplumbağanın kilosu: 14 gr
Kaplumbağanın kabuk boyu: 5,2 cm
Günlük verilen yemler: Pets family Turtle Stick, Deep Fix(haftada 2 kere),Devit3(haftada 2 kere) sübye kemiği (vitaminle birlikte yeminin üstüne döküyorum bazen de yem gibi veriyorum.)

Haftalık verilen yemler:elma
Aylık verilen yemler:tavuk göğsü,yağsız kıyma,muz,çilek

benim ufaklık sebze yemiyor malesef..ağzına bile koymuyor.ne yaptıysam yediremedim.

Selam benim ortalama 5-6 aylık su kaplumbağam var birtane sera yemim var kaliteli yani onun yemleri büyük zaten kaplumbağanın kafası kadar neredeyse birde orta kalitede olan var (sanyu değil) şuan evde değilim ondan ayrıntılı bilgi veremiyorum :) şimdide yeni kurutulmuş karides aldım onlarında tanesinin boyutları gayet büyük kaplumbağanın kafası büyüklüğünde neredeyse... benim merak ettiğim konu şu kaplumbağam gayet iştahlı ayrıca vitaminide var onuda 3 günde bir yemlerine damlatıyorum birkaç damla... kaplumbağanın kafası kadar yem deniliyor fakat bu sera yemlerin tanesi zaten kafası büyüklüğünde.... diğer orta kalitede olan yemde küçük küçük... ben ortayı bulmak için birtane sera yem 5-6 tanede küçük yemlerden veriyorum günlük haftada 2 tanede karedes vermeyi düşünüyorum... sizce çokmu yem veriyorum yoksa iyimi..??

Kafasının büyüklüğü derken hacim olarak kafasının büyüklüğü kastedilmektedir. Yani 3 boyutlu düşünmek gerek. Karidesi biraz daha sık verebilirsiniz özellikle yavrular proteine fazla ihtiyaç duyar. Her gün azar azar temel yemle beraber vermenizin hiç bir sakıncası olmaz. Dediğimiz gibi miktarın uygun olup olmadığını siz ayarlamalısınız kaplumbağanızın büyüklüğüne göre. Bu yüzden az ya da çok veriyorsunuz diye yorum yapmamız doğru olmaz.

anladım teşekkür ederim zaten almadan önce birkaç sitede iyice araştırıp tüm ekipmanlarıyla birlikte aldım yem konusunda da bu hep kafama takılıyor.. birde benim vosvos doymuyor çok iştahlı doymuyomu diye endişe ediyorum yani azmı veriyorum acaba diyorum fakat söylediğim miktarlar zaten kafası büyüklüğünde oluyor dediğiniz gibi 3D bir kafa olarak düşünüyorum :D bu arada yemlerim sera P diğeride turtle stick yemmis karidesimde konserve içindeydi kaliteli bir karides çokta sevdi kerata gerçi parmağımı uzatsam onuda koparıcak gerçekten çok iştahlı obez yapıcam hayvanı diye korkuyorum ondan çokta vermemeye çalışıyorum neyse sanırım doğru besliyorum şuana kadar bir eksik görmedim halindende gayet memnun kabuğuda gayet sert hiçbir sağlık problemi yok çok hareketli :) teşekkürler cevap için ;)

Ben teşekkür ederim. Seranın diğer yemlerini, tetra reptomini de öneririm. Karides yerine de tubiflex denilen küp şeklindeki kurtlardan da verebilirsiniz arada o da yüksek protein içerir. Kafa hacmini aşmadıkça sorun yok demektir. Uzun yıllar kaplumbağanızla beraber olmanız dileğiyle. Foruma hoşgeldiniz.

Geri