Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Alisarp' Alıntı:
O tuz kaya tuzu aynen
Diger konuda nasil yapilir yazdim bosaltma isi aksama fotografta aticam o apartin

Tesekkurler

cem' Alıntı:
şimdi üşenmedim o kadar yol tepip gittim berrak o sendeki tuz deniz tuzuymuş. benim dediğim markalar ondan iyi hatta oradan çankıristal diye bir tuz vardı ondan aldım. sizde bundan sonra ondan alın. en temizi o. himalaya tuzudada vardı ama pahalı geldi. tuz gölüne konya kanalizasyonu karışıyor. denizler malum zaten.

Zahmet etmissin,cok sagol =) Ayagina saglik =)

Bu son dedigin ve diger ikisine bakayim o halde.Tek tip degil mi tuzlari?

Hortumla boşaltırsın sorun değil.
Kaya tuzunu önce tencerede su ile çözüp öyle dök bence.

Senin su miktarına bakarak 2 yemek kaşığı dolusu eritip akvaryuma ekle derim. Filtrede sadece sünger ve elyaf olsun. sonra suyu ertesi günü boşaltınca süngeri ve elyafları iyice yıkarsın. Bu sefer mavi damladan hafif mavilik olacak şekilde yaklaşık 20 damla damlat derim. Bu şekilde de ertesi gün filtrelensin. Her iki işlemde de suyu değiştirmeden önce içeriden camları ve silikonlu köşeleri yeni bulaşık süngerinin yumuşak yani sarı tarafı ile ovala. İkinci işlemden sonraki gün suyu komple boşaltıp bir kesde duru su ile yap bu işlemi. Sonra Filtredeki elyafı atıp süngeri iyice yıkayıp kullanacaksın. diğer malzemeleri son kurulumda eklenecek.

Tesekkurler.Akvaryum geldiginde eksik birsey olursa yine sorarim.Cunku bu disfiltre ve ici neye benziyor tam bilmiyorum =)

salti ile safirin kaya tuzuna denk gelmedim toz halde vardı. ama deniz tuzundansa bu tuzlar daha kaliteli. en azından kimyasal artık olma ihtimali yok.

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

berrakerkin' Alıntı:
Tesekkurler.Akvaryum geldiginde eksik birsey olursa yine sorarim.Cunku bu disfiltre ve ici neye benziyor tam bilmiyorum =)

Zaten o aşamalarda işin içinde oluruz merak etme. Filtrenin kurulumunuda daha önce verdiğim linkten kısaca kontrol edersin.

Bu tuzlama ve metilen yani komple bakim isini belli surede bir yapiyor musunuz?

Hayır Berrak. Bunu ilk kurulumda sterilize işlemi için yapıp sonra yapmayacaksın. Daha sonra kısmi su değişimi ve komple su değişimleri ile devam ediliyor. Bunlarıda hayvanın kirletme oranına göre ayarlıyorsun. Kısmi su değişimi 1/3 suyun alınıp yenilenmesi, komple su değişimide 3/4 suyun alınıp yenilenmesidir. Komple su değişimi zaten en fazla sende 6 ayda bir kez gerekir. Genel değişime belki gerek olmaz bile.

Hadi bakalim =) Gelsin insallah bir an once sag salim akvaryum da,heyecan baslasin =)

Gerci,farkediliyordur ki bende epey bir basladi =)

Yarin filtre ve isiticim teslim edilecekmis. Tuz ve Alisarp'in link gelince hortum ve aparatini da ayarlayip gun sayacagim artik :)

Abi komple su degisimi hic bir zaman yapilmaz ki o dedigini anlamadim alip filtre temizlenir 3/1 su degisimi yapilir

Linkte ne vardı?
Bu arada lamba işin tamam mı?

Alisarp' Alıntı:
Abi komple su degisimi hic bir zaman yapilmaz ki o dedigini anlamadim alip filtre temizlenir 3/1 su degisimi yapilir

Nadiren akvaryumu temizlemek gerekiyor. Komple derken benim dediğim oranda değişim yapıp akvaryum suyundan biraz bulundurmak gerekiyor. Ben yılda bir yaptığım uygulamada bu şekilde yapıyorum. Suyun bir kısmını tutup kalanını değiştiriyorum. Akvaryumuda temizlemiş oluyorum. Ne kadar taze su eklesekte suyu uzun süre sonunda gene daha büyük oranda tazelemek iyidir. Genelde kısmi su değişimi önerdiğimiz sistemler zaten yetersiz olduğu için nasılsa belli sürede bir komple temizleniyor.

Link bulamadim da ben koctastan almistim, ikinci resimdeki gibi bir kelepce almakta iyi olur

mailto:/2qwd8cz.jpg

mailto:/2cdx5ih.jpg

amonyak patlaması, mantar oluşması gibi durumlarda komple su değişimi veya tatile çıkılırken hayvanında götürülmesi durumunda komple su alımı yapılıp akvaryum kuru bırakılmalıdır.

emrenin dediği az oranda su bırakma doğal döngüyü oluşturan bakterilerinde yok olmaması içinde bırakılır.

Aynen Cem, bakterilerinde komple yok olmaması için gerekli.

Berrak senin lamba konusunu sordum. Yani o uyuyor değil mi? Mandallıydı lamban.

yeni akvaryum gelince bu önemli görev için işinde uzman bir lamba da alacaksın. pardon iki lamba alacaksın.

http://www.horozelektrik.com/tr/masa-lambalari/hl-067

Geri