Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Hayır. Karbonu en üst sepete ilk kurulumda koyacaksın. Bir ay sonra açıp bunu atıp yerine lav taşı koyacaksın. Bir dahada karbon girmeyecek.

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Arkadaslar, bu yem miktari konusunda biraz acimasiz mi davrandik acaba?

15-20 ye indirdigimden beri,hayvan nerdeyse her yanindan geciste suya atliyor yem ver diye.

Yanina sevmeye gelemiyorum,hemen deli gibi suyu sapirdatmaya basliyor.Hatta parmagimizi kaldirirsak falan,yem gelecek diye sudan yukari zipliyor resmen,bosluga isirik da atiyor o esnada.

Obez teshisi kondu ve kabugunda da yukari dogru buyume var boy yerine zaten ve sekli de yuvarlar biliyorsunuz.Ama boyle deli gibi olmasi da normal mi acaba?Zamanla alisir dedim ama daha da delirdi.

Goz temasinda bile bulunamiyorum,inanin 4-5 metreden hemen kafayi dikip bi adim atiyor goruce.

Ac oldugundan tum gun yuzuyor zaten.Alan olmasa da,suyun dibi ile yuzeyi arasi cikip iniyor veya durdugu yerde bosluga kulac atiyor.Ama hareketli surekli.

acı yok rocky acı yok. :smile: sakın acıma aynen devam. bizimkiler bunu her Allahın günü yapıyor. yem ver 5 dakika sonra git gene aynı sanki az önce ben yedim o kadar yemi. hareketlenmesi güzel. hayvan akvaryuma geçmeden forma girecek. çok debelenirse akşam üstü kabuğunun yarısı kadar hangi yeşilliği seviyorsa ondan ver. içinin ezilmesi gitsin, oyalansın. aç gün yapma bu düzeni koru aç gün yaparsan vücut ona göre aldığı besini depolama eğilimi gösterir. akvaryuma girene kadar tam hafta devam et.

marul yaprağını kafasına çal yiyorsan bu var de uzaklaş. çok şımartıyorsun bebeyi.

ben öyle yapıyorum kafayı çıkarıp yukarı doğru çıkmaya çalışıyorlar yaprağı parçalayıp kafalarına çalıyorum. alın ülen bunu da alın, bunu da, daha doymadıysanız bunu da. :smile: türk filmlerinden çok mu etkileniyorum nedir. kadirizm ruhu bilinçaltımıza işlemiş herhal. :smile:

=)))))

onlar da "nayirnn nolamazz"demeye basladiysa eyvah diyim sana =))))))

Tonton bugun tavirli bana.Akvaryum gelmeden;koridordan rahat gecsinler diye,yerini degistirdim simdiden. Sabah yem diye ortaligi yikan hayvan ,simdi tasindan inmiyor bile beni gorunce.Tinlamiyor =))

Bir balik attim da,lutfetti baristi hazretleri =)

Bir evin bir kizi Cem =)) Simarsin o kadar.

Beni de simarttilar dermisim =P

Akvaryumum geldi sevgili arkadaslar.

Haliyle,bir tatli telas icine girdim.

Filtreyi kolayca calistirdim. Cem,ilgili konunun cok faydasi oldu,soyledigin gibi pompalama yeri pek ise yaramiyor.Konuna,yorum olarak yazamadim,kapali sanirim.

1 gun full tuz ve yarin full metilen banyosu..Arada da tarafimdan temizlik hizmeti =))

İyi hayırlı olsun. Metilende filtreyi çalıştırma ama kum dekor ne varsa içine koyup beklet. Kumu ara ara karıştır.

Tesekkurler.

Filtrede sadece elyaf ve sunger var.

Soyledigin sekilde yaparsam,kumlarla durulama sirasinda zor olmaz mi?

Bu şekilde yaparsan kumun kalan bulanıklıkları da suya çıkar suyu boşaltırken onlarda gider. Akvaryum geniş yüzey olduğu için karıştırman kolay olur. Ama önceden kumu yıkayacaksın. Aldığın gibi akvaryuma dökme sakın.

Tamam. 2. gun kumu eklerim.

Peki filtreyi calistirmam faydali olmaz mi muhtemel bulanikliklar icin?

Bir de filtreyi durdurup katlara eksikleri ekleyebilir miyim direk?Yoksa icindeki suyu bosaltmak vb bir islem yapiliyor mu?

Son siralamamiz bu sekilde degil mi? Katlar ustten asagi;
1)En alt sunger uzeri karbon uzeri elyaf
2)En alt sunger uzeri zeolit uzeri elyaf
3)En alt sunger uzeri ball uzeri elyaf
4)Seramik uzeri sunger

Katlardaki en alt sunger kismi orada sunger mi olacakti yoksa?

Karbon,zeolit ve seramikleri suda yikamak kafi sanirim.

Selale ile yukardan su verdirdim,tipasi acik. Baloncuk oldu camlar. İyi midir,kotu mudur?

bu ilk çalıştırmada sadece süngerler olsun içinde. tuz varkende kumu koyabilirsin. kumu ne kadar kurcalarsan o kadar iyidir. gerçi sadece süngerler olacağına göre metilende de çalıştırabilirsin. iki boşluk olan kata elyaf parçaları da koy çıkan bulanıklık elyafa yapışır. o elyafları sonra atacaksın. onları yıkamana gerek yok.

Gercek calistirma icin sormustum diger sorulari ve baloncuk olayini.

Misafirler gitsin,ben kumlari da drzenfekte edeyim o halde.

Tencerede kaynar su mu yoksa sicak su mu dokecektim.Kayatuzu olcusu nedir bir kilo icin?

gerçek çalıştırma yukarıda yazdığın şekilde olacak sepetler en alt 4. sepet. en üst 1. sepet ile bitecek. su borunun önünden akarken suya kabarcık verecek.

ilk yapacağın akvaryuma su koymuşsun önce akvaryuma ait olmak üzere temiz bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile camları ve köşedeki siliconların olduğu yerleri ovala. köşelere fazla bastırma siliconlar ezilmesin daha tazedir. pislik çıkarsa bu suyu al. yeni su ekle sonra kumları leğende 4 kg gibi az oranlarda koyup elini yakmayacak şekilde musluktan akan sıcak su ile doldurup karıştırıp mıncık mıncık ederek yıka dök yeni su ekle kiri bulanıklığı gidene kadar böyle devam et. sonra akvaryuma boşalt. bu boşaltma sırasında filtre çalışmasın. kaynar su kullanma sakın. hepsini akvaryuma boşalttıktan sonra tuzu ilave et artık bir avuç iki avuç neyse eriyecek kadar. tuzun erimesi için akvaryumu karıştır. tuzu parti parti dökerek karıştır. kum dibe oturunca filtreyi çalıştır. sonra bulanıklık azaldıkça kumu da karıştır. hem tuz nüfuz etsin hemde toz tortu bir daha suya karışsın. hatta tuzu kumu akvaryuma eklemeden önce dökersen eriyip erimediğini görmen kolay olur. erimemiş tuz dipte gözükür. 24 saat kadar sonra bu suyu al. az bir miktar su ekleyip kalan tuzlu suyuda al. bunu yaparken suyu maşrapa ile üst camlardan aşağı doğru dök camlardaki tuzlu suda gitsin. sonra yeni suyu doldurup metilen ekle 15-20 damla kadar. bir 24 saatte böyle çalışsın ve yine kumu arada karıştır. böylece kalan bulanıklıkta gitmiş olur. sonra bu suyuda boşaltıp normal suyu ekle ve filtredeki malzemeleri iyice yıkayıp ana ürünleriyle doldur. yedek elyaf aldıysan bunu ilk aşamada süngerlere koyup çalıştırırsan ufak gözenekleri sayesinde kumu tekrar akvaryuma boşaltmasına imkan vermezsin. o elyafları son düzende kullanmadan çöpe at yıkamana değmez. diğer ürünlerden bir tek bitki varsa onu metileni dökmeye 3-4 saat kala koy fazla bekletirsen yaprakları boyar. veya ayrı yıkarsın. mango aldıysan onu ayrı yıkayacaksın. yazarken ben yapmış kadar yoruldum. kolay gelsin eksik kaldıysa sorarsın.

bir de içinde bir kaç tane 3 mm civarı taş çıkar bunları gördüğünde al. birazda siyah toz taneleri.

olduğu kadar ben 7-8 defa yıkadığımı bilirim. pislik noktasında temizleneni temizle kalan toz akvaryumda hallolur. bir kısmı dibe iner bir kısmını filtre çeker.

Geri