Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı

[attachment=342][attachment=343][attachment=344]kaplumbagamın derisinde beyaz iplikimsi lekeler farkettim mantar mı deri deiğişimi mi anlayamadım yuzmesinde yemesinde hiç bir problem yok fakat gunun buyuk kısmını kuru alanda geçiriyor onu kaybetmek istemiyorum ne yapabilirim?

Ekli dosyalar

• cafer.jpg
    105.9 KB · Görüntüleme: 1
  • cfr.jpg
    130.3 KB · Görüntüleme: 0
  • cfrrr.jpg
    101.9 KB · Görüntüleme: 0
Arkadaşlar resimlere bakıp mantar mı yoksa başka birşey mi olduğu hakkında bana bilgi verebilecek kimse var mı? Lütfen acilen yazın, eğer mantarsa bir an önce tedavisine başlamam gerekli... :(mailto:/Forum/dosyalar/93197/3_6_2010_14_26_42_1.jpgwww.akvaryum.org/Forum/dosyalar/93197/3_6_2010_14_26_42_2.jpgmailto:/Forum/dosyalar/93197/3_6_2010_14_26_42_3.jpg
İyi de eklediğim resimler nereye gitti?

Beyazlıklar suda da belirgin mi yoksa sadece kabuk kuruyunca mı ortaya çıkıyor, pis kokulu mu, pamuksu yapıda mı?

Fotoğrafa bakılırsa pek mantara benzemiyor bence, haftada bir kez kaya tuzu ile hafifçe fırçalamanız kabuk açısından iyi olcaktır. Kabuk sağlığı konusunda daha ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsiniz forumda arama yaparak.

aragorn Teşekkürler öncelikle. Durum belli oldu, kabuk değiştiriyoruz :D Tüm kabuk parçacıklarının etrafı beyazlaştı. Alt kabuk sanki katmanlanmış gibi daha flu duruyor. Şimdi diğer kapluşumda da aynı şeyler başladı. Deri değiştiriyorlardı, o bitti derken kabuğa geçtiler. Peki kabuk değiştirirken vitamin takviyesi dışında onlar için yapabileceğim birşey var mı? Sadece kalkan parçaların kopmasına yardım etmemem gerektiğini ve kendi kendilerine düşmeleri gerektiğini biliyorum o kadar.

Bir şeyi daha merak ediyorum. Kapluşlarımdan biri 5 cm diğeri 4,5 cm civarında. Bu deri yada kabuk değişimlerinin yaşla bir ilgisi yok mu? Yani küçük olanın daha sonra değiştirmesi gerekmiyor mu? Son bir soru; küçük olan kapluşumun bacaklarının başlangıcındaki boşlukları varya nefes aldıklarında hareketi görünen yer. Oralar şiş gibi geliyor bana. Sanki kabuktan taşacak. Bu kendi yapısı mıdır yoksa şişmeye neden olan bir hastalık var mı? İlk aldığımda hasta (akciğer enfeksiyonu) olduğu için bacakları hep içerideydi ve farketmemiştim.

Yaşları önemlidir fakat bir kaplumbaganız daha az büyüme göstermiş olabilir.Biliyorsunuzki kaplumbaganızın büyümesi için yaşadığı ortam beslediğiniz yem vs... etki ediyor.

O şişiklikde aşırı değilse normal bir hareket olarak düşünüyorum.

Kabuk için yapabileceğiniz başka bir şey yok o konuda merak etmeyin.

Her kaplumbağa farklı zamanlarda kabuk değiştirebilir o da normal yani, 1-2 hafta sürebilir kabuk ve deri değişimi. Şişlik konusunda da Furkan'ın da dediği gibi endişelenmeyin, normal bir durum.

Zaten abartı bir şişlik değil. Diğer kapluşumdan birazcık daha tombul diyebilirim. Yinede kafama takılıyordu, içim rahatladı teşekkür ederim.

Ortam ve beslenme derseniz; şuanda küçük bir akvaryumdalar. Haftaya pazar ev taşıyorum, taşınmamdan hemen sonra şöyle geniş ve rahat bir kuru alanı olan özel bir akvaryum yaptırıcam, çizimlerini kendim yaptım. Uv lambasını koyacak yerim olmadığı için almadım şimdilik güneşlenmeye balkona çıkıyoruz ama akvaryumları geldiğinde lambaları da hizmetlerine girecek. Isıtma lambası ve su ısıtıcısı zaten kullanıyorum şuanda. Sularının temizliğine dikkat ediyorum. Aldığımda akciğer enfeksiyonu geçirmek üzerelermiş, alt kabuklarından fark eder etmez ilaç tedavisine başladım şuan oldukça iştahlı ve hareketliler. Yem olarak sera ve sanyu var daha çok serayı tercih ediyorum ana yem olarak. Haftada bir karides, kıvırcık, havuç yada salatalık... Yine haftada bir vitamin veriyorum. Ve akvaryumun yanında konuşarak, elimi onlara doğru hareket ettirerek onları bol bol seviyorum :) Kısa bir süre daha sabrederlerse çok daha mutlu olabilecekleri yeni akvaryumlarına kavuşacaklar inşallah...

resimler biraz bulanık ama benim kaplumbağada bir beyazlık var. yumuşak değil kokmuyor. leke değil. kabuk değişimine benziyor ama emin değilim:( bu şey hani kaplumbağaların üstünde 6genler var ya onun sağ alt köşesi kopmuş:D kopan yeri kaldırınca yeni bi kabuk gözüküyor. lütfen yardım edin woswos'uma mantar mı kabuk mu değiştiriyor?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Ekli dosyalar

• Resim 001.jpg
    Resim 001.jpg
    10.6 KB · Görüntüleme: 328
  • Resim 002.jpg
    Resim 002.jpg
    9.9 KB · Görüntüleme: 253
teşekkürler, mantar diye çok korktum ,ohhh değilmiş

Kaplumbağamın üstü sanki tozla kaplanmış gibi görünüyor.Acaba o mantar olabilir mi? Mantarsa ne yapmalıyım?

o kireçtir büyük ihtimal kokuyor mu birde pamuksu yapıya sahipse mantardır.

Kokuyor mu bilmiyorum, ben evde değilim ama eve gidince kokuyor mu söylerim. Ayrıca kireç ise ne yapmalıyım?

Kireç ise ılık bir suda yumusak bir diş fırçasıyla (kullanılmamıs) temizleyin.

süresi önemli değil fırçalayın yeter haftada 1 kere yada 2 haftada bir yeterli fırçalamanız

Bende mantar illetiyle karsı karsıyayım. 3 tanesi birden aynı anda oldu. Hareketsizlik İştahsızlık surekli uyuma var birde asıl önemlisi banane daha önce ağır bir göz enfeksiyonu geçirmişti. Yine gôzlerine perde inmis gibi... Yarın akvaryumu dezenfekte edeceğim. Mavi damla ise elimde bayağıdır mevcut idi ama antibakteriyal filtre sistemim olduğu için gerek duymuyordum. Demekki kullanmak lazımmış.
Onun dışında mantarlı bölgeye evde bulunan fito bepantene gibi merhemleri sürmek faydalı olur mu. . .(telden girdigim için Turkce karakterler gorunmuyor olabilir)

Geri