Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı

Beyaz Benekler ve Sarı Lekeler !!?.^

Merhaba Benim Kaplumbağamın Sırtında Küçük Beyaz Benekler Oluştu Alt Kabuğunda İse Sarı Sarı Lekeler Oluştu Sizce Kaplumbağamın Hastalığı Ne Tedavisi İçin Hangi İlaç Gerekli ?

Ben de çok çektim şu mantardan..Tamamen kendi yöntemlerimle kurtuldum.Öncelikle bütün akvaryumu tamamen boşaltıp kaynar suyla,fırçayla köpükleye köpükleye yıkadım.taşlar ve kumları da aynı şekilde.bu işleri yaparken büyükçe bir leğen içine 32 derece su koydum ve baya bolca mavi damla damlattım.suyun rengi neredeyse lacivertti.kaplumbağam Lancelotu içinde 15-20 dakika beklettim.bekletirken de diş fırçasıyla temizledim her yerini,çok huzursuzlandı her yerimi tırnak izi yaptı ama değdi :) akvaryuma dinlendirilmiş su,yeteri miktarda mavi damla ve bolca vitamin döktüm.su sıcaklığını 32ye ayarladım ve öylelikle kurtuldum bu illetten :)

edit: karbon filtreli motorunuz varsa mavi damlayı kullanmayın.neden bilmiyorum ama prospektüsde öyle yazıyor.ben motoru kapatıyorum bir süre öyle damlatıyorum.

ya benim kapluşumda anlamağım birşey var ama çok korkuyorum mantarmı değilmi bilmiyorum 10-15 gun once aldım. aldığımda vardı ama pek dikkat etmedim kabuğunda grimsi bir yarık gibi. çatlak gibi duruyor ve kuruttuğumda çatlakla birlikte beyaz toz toz şeyler var kabuğunda .ama son derece enerjk yemini falan yiyor. ne yapmalıyım mantarmı bunlar?

Kabuk degişimi olabilir ama mantar olmadıgına emin olmalısınız belirtileri inceleyin kaplumbaganızda var mı gözlemleyin..

peki kabukla bütünleşmiş halde mi yoksa kabuk kalkması şeklinde mi?

Fotografını koyabilirseniz daha saglıklı fikirler sunabilirim :)

Kuru bir yere aldım şimdi,kuruyunca daha belirginleşiyor ozman çeker koyarım şimdiden teşekkürler :)
Nasıl koyulcağını bilmiyorum bişeler yaptım ama umarım bakablirsiniz :D zaten fotoğrafta çok belirgin değil

Ekli dosyalar

• Fotoğraf0516.jpg
    Fotoğraf0516.jpg
    193.4 KB · Görüntüleme: 299
ben fotoğrafı göremedim ama bilgilendirme için teşekkürler.

benim kaplumbağamın kırmızı yanağında beyazlık var sizce o kireç mi mantar mı?

ya arkadaşlar birşey soracam,benim kaplumbagamın sol ayak arasında mantar olmuşmus sarımsı birşey ve ayrıca sol kolunun eklem yerindede var ne yapabilirim acil yardım

melo' Alıntı:
Februata, sanki bana kabuk parçaları arasında birikmiş kireç kalıntısı gibi geliyor bu anlattıklarından, kabuk genişliyorsa bu çizgilerin arası açılır ve sudaki kireç daha çok birikecek alan bulur kabukta. Suyun içinde çok belli oluyor mu?

Benim kapluşlarımdan umut öyle oldu.bence mantar değil..ama suda belli oluyor..sizce bunu nasıl temizleyebilirm?

Arkadaşlar eğitimim dolayısıyla 8 aydır yurtdışındaydım ve 3 yaşını doldurmuş kırmızı yanaklı su kaplumbağamı ailemle bıraktım. Yeni döndüm ve kaplumbağayı bu halde buldum. Son 6-7 aydır kabuğu böyleymiş. Sanırım temizliğe önem verilmemiş. İnternette özellikle farklı yabancı sitelerde araştırma yaptım ve mantar olduğuna kanaat getirdim. Sizlerin de fikirlerinizi ve tedavi için önerilerinizi almak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İkinci fotoğrafda görüntünün tam ortasında kabukta bir yara oluşmuş. Onunla ilgili de fikirlerinizi söyleyin lütfen.

mailto:/2vmbymf.jpg mailto:/2cqo1ok.jpg

Bu lekeler kötü kokuyor mu ya da pamukçuk şeklinde mi?
Bana uvb görmediği için ya da vitamin kalsiyum eksikliğinden kaynaklı bir sorun gibi geldi.

Geri