Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı

kötü kokudan pek emin değilim. üstü kireçle kaplanmış gibi. ne kadar diş fırçasıyla temizlesemde gitmedi. bu resimlerdeki kuru hali tabi ıslanınca belli olmuyor normal yeşil rengini alıyor.

Mantar suda da belli oluyor.
Size tavsiyem uvb lamba alın.Yazda geliyor.Kaplumbağanızı bol bol direk güneş görecek şekilde güneşlendirin.Mürekkep balığı kemiği kullanarak kalsiyum takviyesi yapın.Sera reptilin veya herhangi bir vitamin kullanın.Eğer güneşlendirme şansınız yoksa mutlaka d vitamini kullanın.Ben mantar olduğunu düşünmüyorum.

Akvaryumun camının çevresini beyaz kireç gibi bi madde kaplamış durumda. ama suyun içinde birşey görünmüyor. Su gayet temiz görünüyor. Eğer mantar değilse güzel bi haber. İlk kez karşılaştığım için hastalıkları pek tanımıyorum. Kabuğunu bu halde görünce panikledim biraz. Sera markalı bi vitamin ve sanırım kurtçuk olmak üzere iki yem kullanıyorum. Güneşli havalarda güneşin altına koyarım günde kaç saat güneş altında kalmalı? Birde kaplumbağa sanırım kabuk atarken kardeşim yardım etmek için üstteki kalkan kabuğu kaldırmış ve ikinci fotoğrafdaki yara ortaya çıkmış. Onunla ilgili ne yapılması gerekir sizce merhem filan?

Suyu temiz tutun.Yaraya nasıl bir müdehale yapılmalı bilmiyorum.
Ama kaplumbağanızın kabuğunda kalıcı bir hasar kalmış olabilir.Bu arada sanıyorum ki kaplumbağanız başarısız bir kabuk değişimi yaşamış.Bunu düzeltmek sadece iyi bir bakımla gerçekleşir.
Çok çeşitli ve kaliteli yemler, düzenli güneşlendirme, kalsiyum takviyesiyle kendisini toparlayacaktır.

Kaya tuzlu ılık suda günlük banyo yaptırmaya başlamama gerek kalmadı diyebilirmiyiz?
Günde kaç saat direk güneş ışığı alması gerekir?
Gittiğim bikaç petshop da kaplumbağalar için çok az sayıda yetersiz ürünler vardı. İstanbul anadolu yakasında önerebileceğiniz biyer varmı?

Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Ben mantar olduğunu düşünmüyorum.Ama bir kaç kere tuzlu su banyosu yaptırabilirsiniz.tuzlu suyu kaplumbağanızın gözlerine değdirmemeye çalışın.Çünkü rahatsız oluyorlar.
Mantarı engellemek için mavi damla kullanın.Forumda detaylı incelemesi mevcut.
Uvb yi ben günde 1 saat açık bırakıyorum.Hava güneşli ve sıcak olduğunda 2 saate yakın kalıyor balkonda oluşturduğum alanda.

İstanbul'da oturmadığım için yardımcı olamayacağım.İnternetten alışveriş imkanınız varsa juenpetmarket i önerebilirim.
Beslenme bölümünü de incelemenizi tavsiye ederim :)

[attachment=760][attachment=761][attachment=762][attachment=763]kabuk baglamıştı şimdi bu halde oğluma ne oldu acaba nasıl duzelecek ne kullanmam lazım:(

Ekli dosyalar

• P0034_200511.jpg
    P0034_200511.jpg
    234.6 KB · Görüntüleme: 183
  • P0035_200511.jpg
    P0035_200511.jpg
    253 KB · Görüntüleme: 183
  • P0036_200511.jpg
    P0036_200511.jpg
    288.7 KB · Görüntüleme: 133
  • P0037_200511.jpg
    P0037_200511.jpg
    299.7 KB · Görüntüleme: 144
Başka bir yerinde var mı bu yaralardan?
Bir de başka bir kaplumbağa ısırmış olabilir mi?
Başlangıç olarak nasıl başladı? Bu duruma gelmeden yani :(

ilk gördüğümde kabuk bağlamıştı.başka yerinde yok.diğer arkadaşlarındada yok.ya arkadaşlarıyla kavga etti yada benim kızlarım kediciklerim su içmek isterlerken tırnak attılar..:(

Bana da yaralanma gibi geldi Arzu hanımın dediği gibi :( Kabuk bağlayıp döktü ise iyileşme evresindedir. Yardımcı olması açısından bepanten sürebilirsiniz. Yalnız hala kırmızı görünüyor açık yara olabilir o yüzden enfeksiyon kapmamasına dikkat edin. Geçmiş olsun :(

benim kaplumbağamın da üstünde beyaz lekeler çıktı tabiki bu manatar hastalığınagiriyor ama anlattıklarınızdan yola çıkarak benim kaplumbağamda halsizlik aşırı uyuma ve iştahsızlık yok tam tersine çok onurdur kendisi :D çok korkuyorum bana yardım edin lütfen eğer acil cevap yazarsanız çok mutlu olurum!!
Not:akvaryumum çok küçük biliyorum çok sağlıklı diil ama... akvaryumumun içinde bi tane daha kaplumbağam var onada mantar hastalığı geçermi ?? ayrıca fanusta daha mı iyi yaşarlar??

Cvp: Kaplumbağalarda Mantar Hastalığı

Akvaryumda bir ısıtıcı, filtre ve kuru alanla yaşarlar. Fanusa bunları koyamazsınız zaten. Mantar olduğuna emin misiniz? Fotoğraf ekleme şansınız var mı? Mavi damla kullanıyor musunuz?

Akvaryum ve gerekli ekipmanlar lazım.Zaten forumu dolaşırsan bunların cevaplarını bulabilirsin.

resimdekine içim gitti :( ay çok kötü yaaa

merhaba,
kaplumbağamın bacaklarında ipliksi şeyler görüyorum. ilk aldığımda da mantarla ilgili bir problem yaşamıştık. Tuzlu su banyosu ile sorun çözülmüştü. ancak su ve tuz oranını hatırlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Geçmiş olsun. Deri değiştiriyor olabilir her tarafından sallanan beyaz iplik gibi şeyler varsa. Mantar olduğundan emin misiniz?

kabuğunda küçük bir leke oluşmaya başladı. daha önce de aynı problemi yaşamıştık. o yüzden mantar olduğunu düşünüyorum. 3 yaşında ve şu anda kabuk değişimiyle ilgili bir şeyi yok.

Geri