Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

O amonyak kokusu belki zeolit yetersiz geldiği için olmuş olabilir. Dış filtreyi açtığınızda zeoliti biraz daha bol koyarak deneyebilirsiniz.

O amonyak kokusu belki zeolit yetersiz geldiği için olmuş olabilir. Dış filtreyi açtığınızda zeoliti biraz daha bol koyarak deneyebilirsiniz.
Bugun mecburen actim. Aynen ben de bu sefer zeoliti arttirdim.

Yalniz hic bu kadar pis gormedim filtreyi. Acaba diyorum hani sizin tavsiye ettiginiz Seachem Phosguard'i aldigimdaki komple yok ettigi kahverengilikler yuzunden mi bu sefer boyle oldu? Cunku yillarin birikimiydi o =))

Filtrede her yere tamamen ulasip temizledim. Ancak bu kapali halindeki mavili musluklarin girdigi deligin onu kapali oldugu icin ( az bir sizinti yeri kadar acik) oraya firca ile yada elimle giremedim. Calkalama sallama falan yaptim ama icime sinmedi.

Bir de asagi yukari su kirmiziladigim yerin arkasinda bir cikinti var boru ucu gibi. Herhalde sepetler arasindaki deliklerin en tepesine tekabul ediyor.Orasi da ayni sekilde. Parmagimla ancak yokladim ve sert birseyler geldi elime ama pislik mi filtre parcasi mi anlayamadim.

Buralari nasil temizleyebiliriz acaba.

Diger yerlerde hep bir ucundan firca sokup diger ucundan cikardigim icin tertemiz oldular.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210701-222056_WhatsApp.png
    Screenshot_20210701-222056_WhatsApp.png
    936.1 KB · Görüntüleme: 5
Yukardaki fotomun daha iyi anlasilmasi icin, nette buldugum baska fotolar ekliyorum, benzer modelin.

Her iki yeri isaretledim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210701-225119_WhatsApp.png
    Screenshot_20210701-225119_WhatsApp.png
    182 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_20210701-225105_WhatsApp.png
    Screenshot_20210701-225105_WhatsApp.png
    366.4 KB · Görüntüleme: 2
Ben tetra ex 800 plus kullanırken o muslukları çıkartıp jbl in fırçasıyla oraları temizliyordum. Sizin de dediğiniz gibi oralara erişim kısıtlı olduğundan dolayı tazyikli su ile oralardaki pislikleri çıkartıyordum. 3. resimdeki sanırım suyun girdiği yerdi. Oranın uç taraflarını fırçayla temizleyip su tutarak pisliklerin akmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında önü kapatıldığı için temizlenmeye çok müsait değil.

Capture.JPG

Phosguard'ın sitesinde akvaryumdaki bütün kahverengilikleri 1-3 gün içerisinde bitirdiği yazıyor. Eğer bir birikim olduysa dediğiniz gibi olmuş olabilir.

2. resimdeki iç kısımda hortum boşluklarından sonra plastikle önü kapatıldığı için çok bir şey yapılamıyor. Orayı da aynı şekilde su tutarak temizleyebilirsiniz.

Oradaki pislikleri tamamen temizlemenize gerek yok zaten buna imkanda vermemişler. O taraftan sürekli su geçişi olduğu için yoğun bir pislik yoktur.

O kırmızı yerdeki boşluğu Cem bey daha iyi anlayabilir aynı dış filtreleri kullanıyordunuz sanırım. Belki dış filtrenin tutacak kısmını güçlendirmek için bir şeyler eklemiş olabilirler. Ellediğinizde elinize nem veya pislik gelmediyse önemli bir şey değildir.

Mandal havada durduğunda içindeki plastik delikleri kapar onun mandalı aşağı indirip yapıyoruz. O zaman fırça içinden geçer.

Evet mandallari uygun sekilde yapip hallettim.

Sadece o bahsettigim iki yeri yapamadim. Oralara takildi kafam. Birikme varsa kotu.

Cunku bu sefer filtrenin icinden taa giris borusunun ucuna kadar kahverengilik kaplamisti yani kati olarak. Hic bu kadar rezalet bir hal gormemistim.

Kapaktaki deliklere sırayla tazyikli su doldurup sonra sertçe sallayacaksın birkaç defa su doldur boşalt şeklinde, kirler öyle çıkar. O da çıktığı kadar.

Kapaktaki deliklere sırayla tazyikli su doldurup sonra sertçe sallayacaksın birkaç defa su doldur boşalt şeklinde, kirler öyle çıkar. O da çıktığı kadar.
Ufak birşey dışında çıkan olmadı da öyle yapınca. O yüzden huylandım. Acaba bu filtrelerin ömrü kaç yıl? Artık epey zamlanmışlar.

Ömrü bozulana kadar. Gözüken yerleri kulak pamuğu sürtüp temizleyeceksin. Yada parmağın sığdığı kadar.

Sabah tam ruya gorurken, takir takir ses gelmeye basladi. Tabi algilayamadim uyku sersemi,borulara daldim direk.

Cunku giris borusundan bi hava kacma yeri var ve arada ses yapiyordu.

Sonra jeton dustu. Baktim yine filtre icinden takirtakirtakir periyodik sesler geliyor.

En son yastigi kafama cekip, yan odaya mi yerlessem diye dusunurken, ses bitmis..

Uyumusum.

Daha once de iki kez oldu. Ilkinde kapak oturmamisti, filtreyi acmistim.

Son temizlemem sonrasi da kisa bir sure olup bu sekilde kendiliginden gecti.

Ancak sese anlam veremiyorum.

Yalniz o tikirti ile, filtrenin normal sesi de artiyor onu farkettim.

@cem sende oldu mu hic bunlar? Filtremiz ayni.

İçine hava kaçıp birikme yapmış gidince düzelmiş. Su emiş tarafından hava girmiş. İçiçe geçen uzatma borusu bağlantı kısmı hava ile temas ettiğinde hava giriyor.

İçine hava kaçıp birikme yapmış gidince düzelmiş. Su emiş tarafından hava girmiş. İçiçe geçen uzatma borusu bağlantı kısmı hava ile temas ettiğinde hava giriyor.
Evet zaten bir kac gundur o borunun su disinda kalan kismi tirt tirt yapiyor.

Daha once bu sorunu, icten elektrik bandi sararak cozmustum. Bu temizlemede; elektrik bandi yipranmis diye cikarttim.. Ama cikartmaz olaydim. Yine ayni sekilde sariyorum icerden,olmuyor. Disardan da olmuyor. Hem ic hem dis yaptim olmuyor.

Bu nasil is anlamadim.

İçi iplikli gri bant kullanacaksın. Alman yada ingiliz malı. Paket bandı ebadında yerli olanları beş para etmez.

Daha onceki bant tam oturuyor muydu neydi anlamadim ki. Cunku bu siyrildi da yukari dogru.

O dedigin de mi elektrik bandi?

Elektrik bandı olmaz. O suya dayanımlı değil. Patex power tape

Hayvanlar, boruya bu sekilde bir cozum buldular =))

Suda egik durunca, resimdeki gibi, o tislama olmuyor.

Diger resimdeki gibi, aslinda bantladigim kisim suyun disinda.

Ve neden egikken tislamiyor cozemedim. Ama hic tislamiyor.

Boyle mi biraksam?

Mango var ama bunun altina girip kendilerini kasimayi da seviyorlar.

Kaldirip da atamazlar herhalde akvaryum disina.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210723-152428_Gallery.jpg
    Screenshot_20210723-152428_Gallery.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_20210723-152424_Gallery.jpg
    Screenshot_20210723-152424_Gallery.jpg
    997.2 KB · Görüntüleme: 6
Birleşme noktası su içinde durduğu sürece nasıl durduğu önemli değil.

Geri