Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum ve ekipmanlar için önerileriniz

Cvp: Yeni akvaryum ve ekipmanlar için önerileriniz

15 cm akvaryuma zaten mango koku olmaz ama o akvaryum kullanilmaz oda ayrisaniyorum cok kucuk bir akvaryum ?

hayvanlara uygun olanın en azından 25 cm uzunlukta olması lazım büyüdükçe daha büyüğü alınacak. bir kaç günde bir lamba kuru kabuğa devit uygulaması 5-10 dakika kadar bekletilip silinerek akvaryuma alınması gerek. bu ve kuru alana çıktığında lamba altında kuruyarak plakaların açılmasını sağlar. ama mango köksüz bu süreç biraz uzun zaman alır hayvan kaşındıkça huzursuz olur. gökçe bir an önce yeterli oranda bir akvaryuma geç. hayvan bırak mango kökünü o akvaryumda yaşayamaz.

peki dediğinize göre biraz daha büyük akvaryum alayım hem de mango kökü de alırım.teşekkür ederim ilginiz için.:)

Biraz daha buyuk deyipte yine uygun olmayan bir akvaryum almayin diye cunku bunu yapanlar oluyor ve elinde kaliyor
80*60*50 olcusu 8-10 mm cam kalinligi idealdir daha buyugu daha iyidir(dedigim olcu tek kaplumbaga icin kac kaplumbaganiz vardi ?)

gökçe, ömürlükte 100*50*60 h en ideali 10 mm cam kalınlığıyla birlikte. ama mali açıdan sıkıntı olur dersen ara geçişli ama iyi bir büyüklükte akvaryum seni bir süre götürecektir. en azından 100 lt bir akvaryum işini görür. eni en az 30 cm, boyu 100 veya 80 cm, yüksekliği de 40 cm üstü olsun. bazıları kampanya yapar ucuza alabilirsin. amaç hayvanların bir an önce o akvaryumdan kurtulması. bunun için araştırmalara bir an önce başla.

Gökçe, minimum 80*40*50h 8 mm cam kalınlığında akvaryum alıp hayvanlar 10 cm olana kadar idare edebilirsin. Yada ömürlük dersen Cem in verdiği ölçü gerekir. Ancak ekipman seçiminde bizden yardım istemeni tavsiye ederimki yetersiz yada uygunsuz ürün alma. Bunlardan birini almazsan hayvanların gelişiminde sorunlar devam eder.

Bunun dışında kabuk kaşıntısı için mango kökü şart tabi. Hayvan buna sürtünerek plaka atabilir, atmasa dahi rahatlar. Hayvan büyüdükçe plakalar üst üste biner. 1 yaşından sonra devit uygulaması ile plaka atımları yapabilirsin. Erkende olur ama sürekli bu uygulamayla rahatsızlık vermemek daha iyi gibi.

aslında daha yeniler bu yüzden bu boy şimdilik yeter diye düşündüm. biraz daha büyüdüklerinde yani yaklaşık bir sene sonra dediğiniz gibi büyüklükte akvaryum ve gerekli malzemeleri alacağım. ayrıca ilgilendiğiniz için çook teşekkür ederim. siz olmasaydınız şuan kapta yaşayacaklardı. bu nedenle çook teşekkür ederim bana her zaman cevap verdiğiniz için. :)

akvaryum ve gerekli malzemeler için para biriktireceğim. üniversite ögrencisi olduğum için kolayca biriktiremiyorum ve ayrıca derslerimden dolayı her zaman size günü gününe cevap veremiyorum bunun
için kusura bakmayın. :)

Önemli değil, boş vakitlerinde ve ihtiyaç duyduğunda yazarsın.
Bu boy yeterli dediğin sendeki değilde önerdiğimiz 80*40*50 ölçüsünden bahsettin değil mi? Aksi halde bırak bir seneyi şu an dahi eldeki uygun değil.

Evet dediğiniz gibi bu boy onlar için en uygun olanı. Ama en kısa zamanda dediğiniz boyda bir akvaryum alacağım :)

Alınca ekipmanlar içinde konuşuruzki yanlış yada uygun olmayan ürün vermesinler.

Peki çok teşekkürler ilginiz için :)

almadan önce size danışacağım :)

almadan önce size danışacağım :)

Tekrar merhaba. Son aldığım kaplumbağam bayağı büyüdü. Diğer kaplumbağamın gözleri şişmişti şimdi düzeldi. Fakat hep halsiz ve bitkin geziyor. Yemek yedirince yemiyor ve ayrıca bacağında hafif kan rengi gibi bir renk oluştu. Ayağının kemiği belirginleşti ne yapmalıyım? Acaba ölücek mi :(((((

merhaba gökçe hayvanın o bölgesinin resmini çek. deri soyulması veya şişkinlik var mı ? bacağın kabuk içi bağlantısında da kızarıklık ? yem olarak neler verdin bu süre içinde her şeyi yaz.

birazdan göndericem resmini kabuk altında kızarıklık var

suya koyduğum zaman kuru alana çıkıyor.

..bu resimlerde belli mi??

Ekli dosyalar

• 190320148848_1.jpg
    190320148848_1.jpg
    420.6 KB · Görüntüleme: 70
  • 190320148845_1.jpg
    190320148845_1.jpg
    415.8 KB · Görüntüleme: 60
Cvp: RE: Yemi akvaryum ve ekipmanlar için önerileriniz

gokcesamyeli' Alıntı:
Teşekkür ederim. akvaryum alacağımda zaten ısıtıcı alıcam ama sıcak su koymazsam ne yapabilirim?

soba varsa sobalı oda yoksa kalorifer yakını klima varsa klimaya yakın olmalı bence çünkü bi soğuk bi sıcak hasta olurlar tabiki benden daha iyi bilenler vardır burada ben en başta ısıtıcı yokken böyle yaptım bi sıkıntı olmadı 150 tl bence iyi bi bütçe akvaryum burda çok pahalı değil 40 tl ye 50 litrelik akvaryum alabiliriz ısıtıcı 12 tl su filtresi 15 20 tl arası derece 2.50 tl dibine kum almıştım 1.50 tl ye ama sonra minik taş vardı evde onları koydum bide internette okudum silis kumu varmış ondan almayı düşünüyorum bağırsaklara iyi geliyormuş onları yiyorlarmış yemleri 5-10 tl arası değişiyo kuru alanı camdan yaptırırsan 10 tl falan tanıdık olursa beleş :) hazır alırsan onlardan zaten burda yok :)

zaten gözü şiştiğinden beri halsiz dolaşıyor. karides yediriyorum ama ek olarak sizin dediğiniz sera p rafy gibi bir yem vardı onu bulamadım:((

başak çok teşekkürler yorumun için mutlaka değerlendirecegm çok saol. :)

başak kaplumbağalarmdan bir tanesi bayağı büyüdü henüz 3 ay oldu ama çabucak büyüdü. bu yüzden yazın dediğin gibi güzel bir akvaryum kuru alan vb düşünüyorum.

kaplumbagamn bacağının şişliği hakkında yazacak biri varmı???

Gökçe öncelikle İstanbul ilindesin diye belirtmişsin. Sana raffy p bulabileceğin bir çok yer söylerim. Sen sadece hangi tarafta olduğunu belirt. Hemen her pet shopta var bu yem.

Bacağın durumunu tam anlayamadım. Bu hayvan düşme falan yaşadı mı? Yada diğer hayvan ile kavga var mı? Bu hayvan d vitamini sentezi yapıyor mu? Yani uvb varmı yok ise devit 3 veriyor musun? Kalsiyum takviyesi yapıyor musun? Mineral yem yada mürekkep balığı kemiği tozu veriyor musun?

Hayvan ayağını düzgün kullanabiliyor mu?

Veteriner hekim ziyareti gerekecek.

sıcakta olsa soğukta olsa klimadan uzak dursun. esinti yaramaz hayvanlara. hayvan üşümüş. ısıtıcıyı en kısa zamanda temin et yoksa akciğere çevirir. su ısısı şimdilik sabit kalsın ama sıcak bir odaya koy. raffy P bulamadıysan 100 ml'lik reptomin al. yemezse fazlası ziyan olmasın. ama önce sera carnivor bulabilirsen onu tercih et. hayvana göre serttir ama suda yumuşatırsın ortasındaki mineral yemdir.

bacaktaki şişlik resimde sağ taraftaki ise böbrek enfeksiyonu olabilir hatta olma ihtimali yüksek. iyi tarafı daha başlangıçta olması. hemen ısıtıcı ve su derinliği olan kap veya akvaryum alacaksın. su 30 derecede sabitlensin bir de iç derece al, net ısıyı tesbit et. soğuk su iyi gelmez. dediğim iki yemden birini veya ikisini de bulmaya çalış sürekli karides olmaz. hiç iştah yoksa vitamin damla da gerekecek kaplumbağa için olanı alacaksın. snırım şehirde değilsin. başka bir hayvanın vitaminini kakalamasınlar.

suya girdiğinde korkuyor ve hemen kuru alana çıkıyor. dediğiniz gibi yem bulamamam konusunda biraz ahmaklık ettim. suyu sevmiyor,gözleri açıldı ama sürekli gözünü ovuşturuyor, o zaman veteriner daha mı iyidr bu arada ilginiz için çok teşekkürler.

Geri