Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Karıştırmışlar mı yoksa hediye mi koymuşlar yemi? Bazen bağlama ayağına böyle hediyeler gönderiyorlar. Markaların kitapçıkları vb.

Ben aç günlerde marul veriyordum. Gün boş geçmiyordu. Bu bir nevi detoks gibi oluyor bağırsaklar temizleniyor. Ama bir yere haftasonu bir iki günlüğüne gidip aç bıraktığımda oldu.

Arada gaza gelip madencilik yapıyorlar. Cama kadar inip camı bile eşelemeye çalışıyorlar. Bunu yansımasını görüp başka hayvan mı sanıyor, camın öbür tarafına geçmek istediğinden mi yapıyor yoksa o bölgede yem kokusu alıpta yerini mi bulamadığında kendini mi kaptırıyor bilmiyorum. Haricen kendine yer yapma durumu da var. Cama kadar inmeden eşeleyip oyuk açıp oraya oturur.

Cvp: Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Karıştırmışlar, pahalı marka kedi yemi geldi. Diğer kargoyu arıyorlar stok tükendiği için karışan kargoyu bulmaları lazımmış. Evet banada tropicalın 3 tane balık yeminden göndermişlerdi kullanmıyacak olsamda ve balık üretimi için olan yavruluk gelmişti.

Benimkisi madencilik yapıyor şimdide farklı bir yeri kazıyor yarın orayıda görürüm artık. Diğer akvaryumda şaşırmıyordum 18kg kum olduğu için ama burda 55kg kumu kazıyor. Ben o kumu akvaryuma dökene kadar neler çektim bu 2 tane ufacık eliyle neler yapıyor.

Senin iş uzar. Bu stokta olmama işi en sıkıcı durum. Bekle ki gelsin.

Eşelenmek kaplumbağaların uzmanlık alanı. Kumu düzeltmekle hiç uğraşma ertesi gün yine aynısı olacak ben bıkmıştım düzeltmekten. Bunlar dizaynı kendi yapıyor müdahale ettiğinde işi inada bindiriyorlar. Onun için kendi bıkıp bırakana kadar elleme.

Kaplumbağamın burnundan hışırtılı ses geliyor. Hastamı oldu yoksa?

Burnundan nefes verirken çıkıyor galiba.

Cem bey bu sesi elektrik yokken çıkarmıştı. Şimdi 30dk aradan sonra elektrik geldi ve kaplumbağanın parmağama nefes vermesini hissettim ama aynı sesi çıkarmadı. Sessiz şu an burnu.

Dalga motorunun olduğu yerde ya ses çıkarmıyor ya da ben duymuyorum ama karşı camda yine o sesi duydum. Yüzmesinde sorun yok yem saati gelince yeminide vereceğim.

Yeminide yedi. Üşüttü galiba. Dış ortam soğuk ondanmı oldu acaba.

Ne yapmalıyım kaplumbağamın iyileşmesi için? Burnunda sümük yok, halsizlik yok.

Sera reptilin alacağım şimdi ama haftasonu olduğu için salı günü gelir.

Sabah burnundaki sesi ıslık gibiydi ama şu an bir insanın hızlı hızlı burnundan nefes alıp verirken çıkardığı gibi ses var. Ya da havayı burnumuzdan güçlü bir şekilde çektiğimiz bir ses diyeyim.

Kaplumbağadan o ses çıkmıyor şu an. 40 dakikadır o ses çıkmıyor galiba. Vitamininide uygulayınca düzeliceğini düşünüyorum gentaya vs gerek varmı?

Kaplumbağa kuru alana çıktı ayaklarını gerip güneşleniyor. Burnundan hiç ses çıkmıyor. Parmağımı burnuna götürdüğümde nefes verdiğini hissettim yani burnunda tıkanıklıkda yok.

Biorept W ile reptilin vitamini gelir haftaiçi kullanırım. Tartafood pellet o pakette karışmıştı artık ne zaman gelir bilemem.

Burnuna ya birşey kaçmıştır yada sümük vardır o ses yapar. Hayvan burnunu temizleyince düzelmiştir. Ağzından su alıp burnundan fışkırtır. Hastalıktan değil o hayvanda başka belirti olmadığına göre.

Anladım boşa telaş yapmışım ilk defa duyunca o sesi. Sera reptilini haftada kaç kere kullanmalıyım peki? Boşa gitmesin bari hem kış oldu kendisini bozmaz kışın.

Haftada bir 2 damla verebilirsin, yada haftada iki defa birer damla. Vitamin verdiğin yemlerde de var. Çokta gelmesin.

Tamam teşekkürler.

Bu arada sabah yaklaşık 1 saatlik bir elektrik kesintisi oldu ve suda gözle görülür bir şekilde bulanıklılık gitti. Dibe çöktü sanırım. Dış filtredenmi oldu acaba çünkü dalga motoru zaten geceleri kapalı ve 12saat dalga motoru kapandığında böyle bir etki yaratmıyor.

Burnundan hava kabarcığı çıkarttığını görüyordum. Normaldede yapıyordu ama bugün fazla yapmıştı. Sanırım dediğiniz gibi burnundan sümük atmıştır.

Suda hareket olmayınca tortu çökmüş olsa gerek ama filtreninde çektiği suyu temizlemesi lazım. Tam çelişki.

Filtreyi yeni kurduğun için temizdir, bu sebeple elektrik kesintisi sorun oluşturmaz. Ama ileri zamanda döngü bakterilerinin üreyip kirlerin yoğunlaştığı vakit oluşacak uzun süreli elektrik kesintileri filtre çalışmadığı için bakterileri oksijensiz bırakacak ve ölecekler. Kirler ise mayalanıp metan üretecek; filtre içindeki su akvaryuma aktığı vakit suyu zehirleyecek onun için o durum oluştuğunda filtreyi açıp temizlemek gerekiyor.

Bugünde o ses var. Dün kuru alanda bile o sesi çıkarmamıştı.

Islık gibi değil ama. Bir insanın güçlü bir şekilde burnundan nefesi içine çektiği ses var ama tabii bu kaplumbağada hızlı bir şekilde çıkıyor.

Bu neden olur ki? Hastamı yoksa normal bir şey mi anlamadım.

1 saat sonra geldiğimde sudayken burundan o ses çıkmadı yine. Sonra elimde yem varmış gibi kuru alana getirdim onu, kabuğunu kaşıdım ve o ses yine yoktu.

Sabahlarımı oluyor acaba bu anlamadım gitti. Sabah ortam soğuk diye olup, ortam sıcalıncamı düzeliyor artık bu neymiş anlamadım.

Belkide yem verince geçiyordur yem verdikten sonra 1 saat odadan çıkmıştım geldiğimde o ses yoktu.

Şu an kendi isteğiyle kuru alana çıktı güneşleniyor.

Sudaki tozlarda giriyor olabilir. İçerde herhangi birşey burun kanalını daralttığında ses ıslık gibi çıkar. Burunda sürekli sıvı akıntısı görmüyorsan sıkıntı yoktur.

Ses çıkmıyor sadece derin nefes sesi duyuyorsan yetişkin hayvanlarda nefes sesi duyulabiliyor. Bu da daha çok aşırı efor sarfettiğinde olur. Çok yüzdüğünde yada derinde fazla kalıp ciğerleri zorladığında.

Teşekkürler.

Islık gibi değildi sesi. Dün öyleydi 1-2 saat ama bugün 2. dediğiniz gibiydi.

Yem yemeden önce çok fazla yüzüyor heyecandan. Dalga motoruna karşı yüzüyor, boydan boya yüzüyor. Belki ondan dolayı nefes sesini duyuyorumdur. Yem yedikten sonra ise kafasına göre takılıyor, ordan oraya gidip durmuyor. Uzun süredir kuru alanda ve o sesi hiç duymadım kuru alandayken. Orada hareketsiz kaldığı için hafif bir şekilde nefes alıyordur o zaman.

Ama daha önce böyle bir ses hiç duymadım ya da dikkat etmedim.

Burnunda sıvı akıntısı hiç görmedim.

Tekrar merhaba.

Çim geldi ve kesip koydum. Çim çok yumuşak ve çok kısa, çok beğendim. Kaplumbağada beğenmişe benziyor, artık altında sert bir zemin yok sonuçta. İlk fotoğrafta bana ters ters baktı ama bilemiyorum artık.

3d fonda gelmişti onuda birkaç gündür kullanıyorum kaplumbağanın dikkatini çekmedi gidip ısırık atmak istemedi. Arka camada alacağım bu yüzden.

Burnundaki seside ara ara duyuyorum her gün. Burun delikleri kocaman olduğu için bu ses artık normaldir dediğiniz gibi. Bebekken burun delikleri gözükmüyordu bile şimdi kocaman.

Exo terranın bitkisi 36x11x14cm miş (Yapraklarının hepsini en yukarıya uzattığımızda). Benim akvaryumumda 50cm su dolu olduğundan 14cm suya uzak kalacak. Yapraklarının kaplumbağayı taşıyacağını düşünmüyorum o yüzden almayacağım.

Şöyle 65cm bitki var. Zehirli ve kimyasal salınım yapmaz yazılmış, uygunmudur sizce?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Birde şu hortumlarda birikme oluşuyor onun için bu ürün nasıl olur? Dış filtre zamanı geldiğinde 2 sepeti birden carbon&zeo yapmak istemiyorum, ek filtre malzemeleri daha uygun olur.

mailto:/sera-siporax-algovec-yosun-giderici-akvaryum-filtre-malzemesi-210-gr-u-22606

Seachemin ürünleri iyi aslında. Seachemin bir ürününü önerirseniz de kullanırım.

Çim güzel olmuş. Rampayı da örtecek şekilde kesip deneseydin keşke; en azından yukarı doğru suyu emip emmediğine ve hayvanın çıkıp çıkamayacağına bakardın.

Neyse keyfi yerinde hayvanın hoşuna gitmiş gibi duruyor. O bakış gene bu niye geldi tepeme dikildi bakışı. :) severim o hallerini. Sıkıntıya gelemiyorlar.

Yok o bitkiyi alma. Salınım ve koku yapacaktır sonuçta plastik. Bir de pisliği toplar. Diğeri olabilir. İpek yaprak dediğimiz ve silikon bitkiler bu plastiklere göre daha sağlıklı. Benimkilerden biri o derinlikteki bitkiye arka ayak tırnağının bir tanesini tutturarak suda sabit durup uyuyordu. Bir tırnakla nasıl duruyor bu da yetenek.

Filtre malzemesi güzel birşeye benziyor. Tam kutu 600 litrelik akvaryuma göre ise yarısı sana yeter. Yalnız yosun alg oluşumu olduğunda al.

Bu tip acelesi olmayan ürünlerde fiyat düşünce haber ver butonuna bas. Alacaksın diye indirim yapıyorlar. İndirim olmuş gerçi belki ek bir indirim daha yaparlar.

Hagen green kullanmıştım. Etkin bir fayda görmedim. Silicate ex yanında hava civa.

Tamam teşekkürler.

İpek yapraklı alamam çünkü daha 7-8cm iken tırnaklarıyla onu parçalamıştı ve akvaryum iplerle dolmuştu. O zaman exo terranın bitkisini alayim baktım kaplumbağa çıkmıyor kuru alana gözlerini çarpmayacak şekilde şekil vererek koyarım en azından çöpe gitmez.

Filtre malzemesinde zaten acelem yok daha dış filtreyi açmayı düşünmüyorum şu an. Filtreyi açmama 1 ay kala almaya bakarım. Hortumda oluyor o alg sadece ve akvaryumun köşelerindeki silikonlarda. Onun haricinde yosun vs yok.

Silicatex kullanamadım hiç çünkü 1 yıldır gelmedi, gelmiyorda. Jbl NitratEx diye bir ürün satılıyor o da alg gelişimini engelliyormuş öyle yazıyor, bilemiyorum dış filtrede iş yaparmı.

Ben sadece 2 sepet fluval zeo carbon yerine 1 sepet yapmak ve diğer sepete farklı malzeme koymak istiyorum. Sonuçta sepet hacimleri fazla büyük olduğundan 1 sepet zeo carbon yeterli ki zaten 1200gr lık filtre malzemesinin 800-900gr kullandım. Yani sepet başına 400-450gr oluyor.

Cem bey ben osramın uzaktan kumandalı lambasını kullanıyorum mavi renkli olarak ama 5-10 saniyelik elektrik kesintilerinde sıfırlanıyor ve sarı renk olarak en yüksek ayarında çalışıyor. Mesela dün gece olmuş sabah gördüm sarı yanıyordu.

Sizce roxinin 30cmlik mavi dalgıç floresanını alsam kaplumbağa ışıktan rahatsız olur mu? 6w bir gücü var.

Geri