Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Kolay kolay kopmaz silikon. Hafif bir kayganlık yani alg yosun sarmışsa o hisle ısırıyor olabilir. Yerse de zararı şu büyük parça midede kalır küçük parçaları dışkılar.

Elyaf kir rengi göstermez kum sarı olsa da toz, tuz tortusuna benzer. Mermer tozu gibi.

Elyafı iç filtreye sıkıladın değil mi? Kaçak yapmasın.

Dalga motorunu bir süreliğine iptal et istersen sirkülasyon hızı yavaşlarsa filtre çekimi daha randımanlı olabilir. Toz uçuşup duruyor filtreler rahat çekim yapsın. Bir kısmı da tabana çöksün.

Cvp: Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Zaten dalga motoru 1 hafta bile çalışmadı. 12 saat açık 12 saat kapalı. 3-4 hafta dalga motorsuz kullandığım halde gitmedi zaten. Ama eğer öyle istiyorsanız fişini çekerim.

Bir dene istersen. Durumu görmek için birkaç gün yeter. Değişiklik olmazsa devreye alırsın.

Bugün %5lik bir değişiklilik gördüm! Belkide sirkülasyon yanlıştı. 1 hafta böyle kalsın belki de sirkülasyonu sağlayamadım önceden.

Birde Cem bey şu kuru alandan dolayı akvaryum cok karanlık oluyor. Roxin su içi dalgıç floresan almıştım eski akvaryuma 60cmlik ama fiş yerleri dandik olduğundan bozuldu. Yine öyle birşey almak istiyorum ama farklı bir markası vs varmıdır ya da farklı bir çözümü bu işin?

Ben roxin 6 W mavi kullandım. Onu su içine değilde yatay olarak su üstü kuru cama yapıştır. Plastiğini dandik yapmışlar içine su girdi mi bozuluyor. Bende iki tane attım.

Pembe alma sakın çok kötü bir renk veriyor mavi iyi. Bunu akşam ısıtmadan sonra uyuma saatine kadar yakıyordum ben.

Kuru alana taş döşemenin bir kötülüğü de bu, altına ışık geçmiyor.

Tamam teşekkürler. Beyaz alıcaktım ama mavi alayım o zaman gecede kullanır.

Kuru alan öyle oldu maalesef. Oraya kaliteli çimde alacağım silikonsuz bir biçimde yerleştireceğim böylece istediğim zaman çıkarır, yıkarım.

Bizim bir arkadaş akvaryumun üst köşelerin altından silikonla su geçirmez led şerit dolanmıştı. İster beyaz al ister çok renkli. O bu şeridin takıldığı cihazı çok renkli almıştı. İstediği renge çeviriyordu.

Evet onları biliyorum. Yapabilirsem su daha fazla ışık alır ve geceleri mavi yapabilirim. Bu fikiride düşünüceğim.

Akvaryumun üzerindeki kuşak ya da kayıt her neyse, köşelere ulaştırmayı engeller ve zorlaştırır.

Boşluk varsa kayıtların altından kuşaklar hizasında dolanırsın. Bu su geçirmeyen şeritlerin üstü şeffaf silikon kaplama. Bu da dalgıç florasan gibi 12 volt ile çalışıyor.

Akvaryumun bulanık olmasından başka sorunu kalmadı. Artık sudaki vantuzlar bile kayganlaşmıyor. Seachem phosguard işini yapıyor sanırım. Ve su hiç kokmuyor. Kaplumbağa kökünü kullanıyor.

Bu bulanıklılıkta neden dış filtreyle çözülmedi bilemiyorum ama su değişimleriyle bunu kesinlikle düzeltebilirim çünkü ilk su değişimimde karıştırmadan yaptığımda %30luk değişim gösterdi. Karıştırarak çektiğimde şu an olandan %50 azalacağını düşünüyorum. Hafta içi bunu yapınca göreceğim.

Kaplumbağa gerçekten mutlu akvaryumdan. Diğer akvaryumunda sürekli ya tünekteydi ya da kuru alanda ama bu akvaryumda sürekli yüzüyor.

Akvaryumu değiştirmemin en büyük nedeni kuru alan ve genişlikti. Artık 2 side yeterlidir sanırım.

Ben diğer akvaryumun kumunu 5-6 kere kaynar suda doldur boşalt yaparak koymuştum 3kg halinde. Ama bu akvaryumda 2 saat içinde yazlığa gidip kaplumbağayı alıp döneceğimiz için aceleye getirdim ve 6-8kg yi 1-2 kere soğuk suda doldur boşalt yaptım. Bunu aslında kovanın üzerinde "yıkama gerektirmez" yazdığı içinde yaptım ama sonuç bu. Umarım bu sorunda çözülür.

Kaplumbağa büyümüş biraz 1-2cm kadar ama şimdi onu alıp boyunu ölçmeye gerek yok.

Büyük akvaryumlardaki suyun çok ve yüzey alanın geniş olması sebebiyle amonyak ayrışıp uçuyor. Zoelite de olunca koku minimize oluyor. Su kalitesi kendini uzun süre koruyor.

Su değişiminden başka çare yok gibi gözüküyor.

Hayvan bu kadar bol yüzüyorsa seneye bu zaman 20 cm'ye doğru gider.

Yıkama gerektirmez derken sterilize etme anlamında kullanmışlar. Yıkanıp fırınlanıp kurutuluyor. Ama toz içinde yine kalıyor. Vitasandde sadece tozu atmak için yıkıyoruz.

Cem bey dediğiniz gibi karıştırarak yaptım su değişimini. Daha sonrada dalga motorunu yan cama taktım kumun 5cm yukarısına ve karşı cama doğru ayarladım. Karşı camda da hortum vardı. Yani benim yapmak istediğime göre dalga motoru kumdaki tozu karşı cama atacaktı ve oradaki hortumda o tozu çekecekti.

Şu an su içler acısı bir durumda. Dolmasını bekliyorum. Umarım bulanıklılık gözle görülür bir farkla gider. Tamamen diyemiyorum çünkü öyle birşey olacağını sanmıyorum.

Bittiğinde ışığını açıp resmini çekerim.

Akvaryum fileleri yazlıkta kalmış. Jblin mıktatıslı cam sileceğini alacağım birde 2 tane farklı boyutlu file. Beyaz renk roxin su altı floresanı alacağım. Gece lambası olarak osramın renk değiştiren ampülü vardı onu mavi renkte yakıyorum.

3 yemide bitti. 2 ayda 250lik 2 kutu bitti. Agilde 3-4 ayda bitti. 1000ml lik kutulardan alacağım sanırım. 250lik kutuda yem altlara inince zor alınıyor bide.

1000'lik iyi olur. Biraz daha tasarruflu olacağı gibi hayvan sene dolmadan tüketir. 9.ayı bile görmez tahminimce.

Cam sileceğine dikkat et. Cam kalınlaştıkça mıknatıs etkisi gider. Cam kalınlığına uygun mu bak! Cam kalınlığına göre kademeleri var bunların.

Biliyorum diğer akvaryumumda da kullanıyordum. Onda 6mm cam vardı ve 6mm uyan silecek almıştım ama yinede hızlı sildiğimde düşüyordu. Ben o yüzden 10mm cama 15mm alıcam. Diğer akvaryumun camı çizilmişti kumlar sileceğe yapıştığı için. Bunda öyle birşey olmaz umarım.

Akvaryum daha dolmadı bekliyorum. Kaplumbağaya mavi ışığını yaktım ve uyuyor su neredeyse damlaya damlaya dolduğu için çok sorun olmadı onun uykusu açısından. Böyle olması iyi aslında. Sıcaklığı düşürmez hemde.

Yüzlerce litre suya rağmen %10luk bir değişim oldu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Su tertemiz aslında ama bu bulanıklılık onu gizliyor resmen. Kumda hiçbir pislik yok. Tertemiz. Kaplumbağa kökde kaşınarak kökde ufak parçalar koparıyor onlarda 1-2 saate filtre tarafından çekiliyor zaten. Suyun yüzeyide tertemiz hiç bir deri parçası yok ya da kabarcık.

Dün İç filtreyi temizlemiştim leğenin içinde ve su bulanıklaşmıştı. Filtreler bu bulanıklılığı çekiyor sanırım ama yetersiz geliyor galiba.

Ben suyu kumdan 3-5cm yukarıdan hortumu vererek çekiyorum. Bu bulanıklılık açısından doğrumu acaba yoksa ortalardanmı çekmeliyim?

Kuru alandan dolayı yalnızca diğer tarafın kumunu karıştırabildim. O da fazla karışmadı ağır olduğundan. O yüzden dalga motoruyla destekledim ama bilemiyorum faydası oldumu.

Suya daha çok ışık veren ampül taktığımda su daha net gözüktü birde. Bu armatür maalesef çok yetersiz kalıyor boşa para vermişim.

Bende kuma 1 cm mesafeden çekiyordum. Zaman zaman kumda çekiliyor. Orta kısımlarda deri, kir uçuştuğunda onlarıda alırsın.

Bu bulanıklığı artık zamana bırakacaksın. O kadar da kötü bir durumu kalmamış artık. Sürekli su ziyanı da yazık olur, akvaryum küçük değil. Normal düzende kirlendikçe suyu yenilersin biraz biraz düzelir. Bu iş bir sende oldu hiç bu kadar uzun süre bulanıklık yaşayan yok.

Kaplumbağa açısından bu bulanıklık bir sıkıntı değil. Doğal ortamlarındaki suları daha kirli ve bulanık. Taban gözükmüyor.

Filtre yetersiz değilde su çok ancak önüne geleni çekip alıyor.

Bende yeminden malzemesine kadar çok lüzumsuz masraflar yaptım. Bu illaki oluyor. Gerçi ben deneme amaçlı alıp kimse işe yaramaz şeylere masraf yapmasın diye yaptım.

Tamam teşekkürler. Kaplumbağaya sıkıntısı yoksa artık fazla kafama takmam. 3 ay içinde tamamen bitirmeye çalışıcağım.

Bende 1cm mesafeden pislikleri çekiyorum ama hortumu sabitlediğim için fazla kum çekmemesi açısından 5cmden çektim.

Cem bey ben sizlere kaplumbağamın kabuğunun durumunu göstermek istiyorum. Herhangi bir sorunu vs yok ama yeni akvaryumda belki kabuğunda, kafasında falan birşey vardır da ben anlamamışımdır. Sonuçta ne kabuk değişimi gördüm ne de mantar gibi şeyler.

Resimler keyif halindeyken çekildiği için çok detaylı olmadı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Boyunda çok az bir pullanma var. Ama deri atımlık safhaya gelmemiş. Kabuk güzel katmanlaşma yok. Bir kaç yerde kenarlarda tek tük plaka parçaları var ama bunlarda çıkacak halde değiller henüz. Kabuk güzel.

Kabuk canlı gözüksün dersen bir kereliğine devit sürebilirsin. Bu arada hayvan fena bakıyor. Beni bir rahat bırakmıyor der gibi.

Geri